Jump to content

Dęblin jakie jednostki?


Recommended Posts

Mam prośbę czy ktoś może mi udzielić informacji :
jakie jednostki wojskowe stacionowały na terenie Dęblina do roku 1939 . Chodzi mi o pełne nazwy i dyslokacje.
Mam na mysli wojska lądowe jak i lotnicze.
Ponadto czy ktoś z kolegów może ma informacje czy do 1939 roku na trenie Dęblina stacionowała Żandarmeria Wojskowa.
Link to comment
Share on other sites

W Dęblinie stacjonował Pluton Żandarmerii, zakwaterowany w budynkach w pobliżu obecnego mostu drogowego na Wiśle. Pod względem mobilizacyjnym był przydzielony do 15 Pułku Piechoty (z 28 Dywizji Piechoty).
Link to comment
Share on other sites

15 Pułk Piechoty z 28 Dywizji Piechoty (w Cytadeli),
28 Pułk Artylerii Lekkiej z 28 Dywizji Piechoty (w koszarach na Zajezierzu),
Centrum Wyszkolenia Lotnictwa nr 1, w skład którego wchodziła m.in. Szkołą Podchorążych Lotnictwa (koszary i lotnisko Dęblin Irena),
Główna Składnica Lotnictwa nr 1 (lotnisko)
11 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej (w koszarach w Stężycy),
Główna Składnica Uzbrojenia nr 2 w Stawach,
Wojskowy Szpital Rejonowy (na terenie reduty gen. Zajączka),
Kompania Łączności 28 Dywizji Piechoty w koszarach na Balonnie
Szkołą (Kurs) Podchorążych Rezerwy Piechoty 28 Dywizji Piechoty (w koszarach przy 15 Pułku Piechoty)
Parafia Wojskowa Obrządku Rzymskokatolickiego
Link to comment
Share on other sites

Bardzo dziękuje M-1 za dokładne informacje.Widze iż masz duże wiadomosci na temat Garnizony Dęblin .Wiec pomęcze Ciebie jeszcze na temat cmentarza wojskowego na Balonnie,skąd tam tak dużo grobów żołnierskich,i grobów żołnierzy czechośłowackich.Będe wdzięczny za wszelkie info . nawet na pocztę dj_cz@poczta.onet.pl
Pozdrawiam.
Link to comment
Share on other sites

Zapewne jesteś mieszkańcem Dęblina. Polecam publikację Zbigniewa Fijałkowskiego pt.: „Balonna”. Międzynarodowy Cmentarz Wojenny w Dęblinie 1915–1937. Studium Historyczne, Wydawca Towarzystwo Przyjaciół Dęblina, Dęblin 2001. Tam znajdziesz wszystko, łącznie z wykazem pochowanych żołnierzy
Link to comment
Share on other sites

Dzieki za info.Nie jestem mieszkańcem Dęblina.Mieszkam na Ziemiach Odzyskanyc, a w tamtym rejonie spędzam wszelkie wolne .Dlaczego pytam o ten cmentarz , bo jest strasznie zniszczony i zaniedbany.W przeciwieństwie do cmentarzy wojskowych i wojennych na Ziemiach Zachodnich.(Wrocław, Zgorzelec itp).Pozdrawiam.
Link to comment
Share on other sites

Groby czechosłowackie pochodzą z wrzesnia 1939 roku dokłaniej wiele z nich to 02.09 wielkie bombardowanie Dęblina w latach 80 cmentarzem opiekowali się uczniowie Liceum Lotniczego. Duży pracy włożył również sp.Pan Luciński.
Link to comment
Share on other sites

Pozwólcie, że sie podłącze do tego wątku:)
Czy cmentarz na Balonnie" obejmuje tylko teren obecnie ogrodzony murem, czy zalicza sie do niego również dzieło ziemne po prawej stronie patrząc od bramy? Teraz jest tam między innymi improwizowane boisko do piłki nożnej. I jeszcez jedno: po lewej stronie, od bramy, jest łąka na której pasą się krowy, słyszałem, że był tam obóz dla włoskich jeńców (jeśli się mylę to poprawcie) czy to miejsce tez jest cmantarzem czy nie?
Aha na cmentarzu jest chyba kilka grobów polskich lotników z okresu międzywojennego czy to z wypadków lotniczych bo o ile pamietam to wiek pochowanych to w większości poniżej 30 roku życia?
pzdr
Jadzia
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Mam dodatkowe pytanko dotyczące :28 Pułku Artylerii Lekkiej z 28 Dywizji Piechoty (w koszarach na Zajezierzu),czy jednostka ta zajmowała tylko koszary w Zajezierzu, czy do niej należały stare forty koło Nagórnika i Borku oraz Gierczakowa.(ich przeznaczenie)
-czy w czasie II wś budowle te brały udział w walkach
- dlaczego zlikwidowano koszary w Zajezierzu, może ktoś posiada informacje , oraz ich funkcja po zakończeniu wojny.
Czekam na Wasze wszelkie informacje.
Pozdrawiam.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Szkoda że brak jest informacji, na ten temat .A może ktoś będzie wiedział gdzie takie info można znaleśc (tylko nie odsyłajce mnie do strony Deblina tam takich info niema).
Pozdrawiam !
Link to comment
Share on other sites

Jest jeszcze obszerniejsza monografia pod tym samym tytułem, autorstwa Stanisława M. Przybyszewskiego (może rodzina?), Kielce 2001.

Na II i III stronie okładki są zamieszczone planiki koszar w Zajezierzu, ale do rzeczywistości (mapa 1:25 000 WIG) niełatwo je przypasować :-(
Link to comment
Share on other sites

Szukałem tych opracowań ,niema może ktos ma skanik tych opracowań bede zobowiązany.
Mam jescze pytanko dotyczące 15 Pułk Piechoty z 28 Dywizji Piechoty (w Cytadeli), dlaczego ma w nazwie Wilków", czy to od jakiejś miejscowości lub, od zwierząt.Może ktoś zna ?
dj_cz@poczta onet.pl
Link to comment
Share on other sites

Polecam publikację Andrzeja Przybyszewskiego pt. 28 Pułk Artylerii Lekkiej, z serii zeszytów pułkowych, z 2002 r."

zostało wydane przez:
Oficyna Wydawnicza Ajaks, ul. Focha 23 Pruszków 05-800 tel: 758 62 50

Napewno mają jeszcze w zapasie, a ceny nie są u nich wygórowane.
Link to comment
Share on other sites

Ja na książkę S. Przybyszewskiego trafiłem swego czasu w katalogu nowości CBW. Potem w księgarni w Warszawie widziałem ją tylko jeden raz - w Prusie" na Krakowskim. Ale to było dawno temu, nie sądzę, żeby jeszcze mieli.

***

Zaś nazwa Wilków" pochodzi jak najbardziej od zwierząt. Przy najbliższej okazji obejrzyj dokładnie odznakę pułkową i zobacz, co jest wygrawerwowane między ramionami krzyża kawalerskiego :-)

Pułk przyjął tę nazwę na pamiątkę zwycięskiej bitwy z kozakami Budionnego pod Stepankowicami i Moniatyczami 5 IX 1920 (data późniejszego święta pułkowego), kiedy to walczył z szarżującą kawalerią, stosując napoleońską taktykę czworoboków - ziejących ogniem i najeżonych bagnetami", jak głosi Księga Chwały Piechoty".
Link to comment
Share on other sites

dzieki za info , widać te glowy doskonale na cmentarnej bramie na Belonie.
Pozdrowienia .
Odnośnie tych zeszytów to pytałem we wszystkich ksiegarniach i biblotekach w Jeleniej Górze.Niema .Zgroza niektórzy pytali mnie a co to takiego?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Do J-23
Cmentarz forteczny twierdzy Dęblin znajdował ... Lokalizacji nie podaję ze względu na hieny". Jest mocno zdewastowany ale ukaład jest czytelny i co najważniesze zachowało się kilkadziesiąt nagrobków. Więcej mogę podać na email. Mój adres: krajan11@poczta.onet.pl
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information