Jump to content

Co oznacza Feldherrnahalle


beaviso

Recommended Posts

Witam,
Czy ktos moze mi wyjasnic znaczenie okreslenia Feldherrnahalle"? Napotkalem je przy okazji opisu walk o Gdańsk (7.ID, 62.GrenRgt FHH). Początkowo sądziłem, że to nazwa własna tego pułku, ale z czasem spotkałem się z nią także przy okazji innych jednostek?
Co to oznacza? Czy moze jakis honorowy" wyróżnik?

dzieki i pozdrawiam,
Michal
Link to comment
Share on other sites

doborowa dywizja grenadierów pancenrnych/pancerna WH, w której służyli członkowie SA
zajrzyj:
http://www.feldgrau.com/heerfp.html
http://www.feldgrau.com/cgi-bin/perlfect/search/search.pl?q=Feldherrnhalle&showurl=http%3A//www.feldgrau.com/93i.html
literatura:
Beiträge zur Geschichte der 60. Infanterie-Division (mot.), später Panzergrenadier-Division Feldherrnhalle" Teil I: Berichte
Kurt Bellin, Eigenverlag der Divisionskam., 1979, 189 pages

Beiträge zur Geschichte der 60. Infanterie-Division (mot.), später Panzergrenadier-Division Feldherrnhalle" Teil II: Karten, Bilder, Übersichten
Kurt Bellin, Eigenverlag der Divisionskam., 1979, 72 pages

Beiträge zur Geschichte der 60. Infanterie-Division (mot.), später Panzergrenadier-Division Feldherrnhalle" Teil III: Aus der Nachrichtenabteilung
Kurt Bellin, Eigenverlag der Divisionskam., 1979, 52 pages

Soldaten der Standarte Feldherrnhalle
Erich Jainek, Deutsche Verlagsgesellschaft, 1997, 199 pages
Link to comment
Share on other sites

He he, odpowiedź nie na temat!!! ;-)

Feldherrnhalle, w swobodnym tłumaczeniu Pomnik Bohaterów, to neorenesansowy monument wzniesiony w Monachium na zamknięciu Ludwigsstrasse. W czasach III Rzeszy przekształcono go też w mauzoleum męczenników nazistowskiej sprawy, przed którym odbywały się odpowiednie uroczystości, w ramach praktykowanego wonczas w Niemczech kultu poległych bohaterów.
Link to comment
Share on other sites

A konkretnie oznacza to Hala dowódców polowych", wybudowana na cześć generałów wojny tzw. wyzwoleńczej", ktorą Bawaria toczyła przeciw Napoleonowi w 1913 r. (zapominając, ze niepodległa Bawaria powstała właśnie dzięki temu samemu Napoleonowi, ale to inna historia). Budowla jest dziełem architekta Leo von Klenze.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Feldherrnhalle- Hala wodzów, panteon sławy,powstała w latach1841-44 w Monachium na zlecenie królewskie, zbudowana przez Fridricha von Gartnera po wyburzeniu kilku średniowiecznych domów.Budowla przylegająca do pałacu Preysinga, wzorowana na Loggia dei Lanzi we Florencji, ma 20 m wysokości.Budowla arkadowa, po 1 łuku po bokach i 3 łukach od frontu.Środkowy łuk zawiera okazałe schody strzeżone przez dwa okazałe kamienne lwy. Pod bocznymi arkadami stoją kamienne figury wodzów, których pamięci poświęcona jest budowla,tj. po lewej bawarskiemu wodzowi z czasów wojny trzydziestoletniej, grafowi Tilly /1559-1632/, po prawej księciu Wrede, walczącemu przeciwko Francuzom w roku 1814. Na tylnej ścianie pomnik ;przypomina o zwycięstwach armii bawarskiej w latach 1870/71, tj. w czasie wojny francusko-pruskiej. Budowla odbudowana po znacznych zniszczeniach w czasie II wojny światowej. W czasach III Rzeszy przed Feldherrnhalle stał posterunek honorowy Wehrmachtu- 2 wartowników.
Link to comment
Share on other sites

Pięknie dziękuję wszystkim za odpowiedzi!

Mam jeszcze jedno pytanie: Czy nadawanie nazwy Feldherrnhalle" związkom innym niż 60.ID było praktykowane i miało charakter honorowy? Próbuję dociec, dlaczego FHH dotyczyło także 62.IR, jednego z trzech pułków 7.ID.

pozdr,M
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information