Jump to content

Zagadka z runami w tle...


Gambit

Recommended Posts

Witam.

Zaciekawił mnie list pana Marka Krzemińskiego w styczniowym Odkrywcy a dokładnie rysunek nagrobka z runami. Cóż, nie moja wina, że lubię takie rzeczy... :) Oto moja PRÓBA analizy tych inskrypcji.

Małe wprowadzenie: słowo run, runa w staroskandynawskich, strogermańskich i innych staro" językach oznacza tajemnicę. Najstarszym z alfabetów runicznych jest FUTHARK starszy (tzw. ogólnogermański). Składał się z 24 znaków. Używano go do VII wieku n.e. FUTHARK młodszy - VII - XII wiek. Istniały 2 jego odmiany: anglosaska - 28 znaków i nordycka - 16 znaków. Runy wikingów składają się z 18 znaków. Ostatnią z odmian rozszerzył ezoteryk niemiecki Guido von List (1848 - 1919). Oki - do dzieła :)

Wolfgang Schmude - ś.p. nieboszczyk.

Swastyka z ramionami złamanymi" w lewo: symbolizuje pomyślność i szczęście, jest symbolem słońca. Słowo pochodzi z sanskrytu (svastikah).

Te trzy symbole pod imieniem i nazwiskiem to prawdopodobnie różne mutacje" tego samego symbolu, jednak nie udało mi się odnaleźć tak jego jak i jego znaczenia.

Pierwsza runa w środkowym rzędzie to: URUZ (byk, tur, żubr). Symbolizuje siłę, moc, pomyślność.

Drugą runą w tym rzędzie jest modyfikacja runy KAUNAN. Symbolizuje ona namiętność, ogień. Symbolizuje też wytrwałość.

Trzecia runa to BERKANN. Symbole: macierzyństwo, kobiecość, urodzajność.

Trzeci rząd: pierwszy symbol może to być modyfikacja runy HAGLA symbolizującej objawienie, wiedzę, doskonałość.

Druga runa trzeciego rzędu to EIHWAZ - runa śmierci symbolizująca jednocześnie wytrwałość, samodyscyplinę, wtajemniczenie.

Jednakże ostatnie dwie runy symbolizować mogą po prostu: gwiazdka - narodziny, EIHWAZ - śmierć.

Jeśli łączyć te symbole z II WW to:

Swastyka - wiadomo - tylko tutaj oznacza ono dobrą ścieżkę" bo jej ramiona są skierowane w tą a nie odwrotną stronę.

EIHWAZ - użyto także jako symbolu Pancernej Dywizji SS Das Reich" oraz wybijano go na medalach przyznawanych oficerom SS, którzy zapewnili projektowi Lebensborn zdrowe potomstwo. Ten symbol nazywany jest także wilczym hakiem". Wilczy Hak był symbolem używanym powszechnie przez narodowych socjalistów holenderskich oraz flamandzkich. Np. 11Panzer Grenadier Division Nederland miał Voulfhoek (czyli Wilczy Hak) w godle. Niektórzy łączą ten symbol z Wehrwolfem.

Jak najbardziej proszę o rozwinięcie tematu :)

Gambit.

Link to comment
Share on other sites

Byłbym zapomniał...

Napis wyryty po niemiecku brzmi. Wędrowcze, odczytaj te znaki, które pochodzą od praojców. Wskażą ci one wiedzę tajemną uwolnią od klątwy i cierpienia". W sumie tak możnaby tłumaczyć sam napis runiczny ponieważ URUZ symbolizuje także siłę praojców. Jednak byłoby to masło maślane. A czy może ktoś kojarzy skrót UKB lub U.K.B. związany z II WW. Może w ten sposób ktoś zapisał skrót jakiejś nazwy... Jak na razie utknąłem w martwym punkcie...
Link to comment
Share on other sites

  • 12 years later...
  • 2 weeks later...
Dzien dobry,
słusznie zauważyłeś i odcyfrowałeś skrót UKB, ale z mojego doświadczenia wynika że należy traktowac go dosłownie a nie alegorycznie. UKB to najprawdopodobniej po prostu skrót od jakiejś inskrypcji kommemoratywnej. Kidyś zajmowałem się odcyfrowaniem podobnych napisów w pewnym zespole arcitektownicznych i mało który nie był po prostu współczesnym słowem zapisanym alfabetem runicznym. Górny rząd - nie mam pojecia co to jest. Może oprócz liter były jeszcze cyfry?
Link to comment
Share on other sites

Tablica jest znacznie wcześniejsza niż III Rzesza niemiecka, znana była już przed wojną i datowana minimum na początek wieku
http://lh6.googleusercontent.com/-s6mIzkU2-fg/VSo42ZMWzxI/AAAAAAAAYAA/8X-z4DdhyEc/s800/aaaaaa.jpg


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 15:58 21-06-2015
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information