Skocz do zawartości

KARA śmierci w WP za czasów II RP??????


marek123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chciałbym poruszyc temat kary smierci " w wojsku Polskim w latach 1918-1939.W jednym z rodzinych albumów po moim dziadku znalazłem tą oto drastyczna fotografie .........
Album składa sie wylacznie z fotografii wykonanych w 85 pp z Grudziądza.Zatem fotogarfia napewno przedstawia żołnierza WP.
Fotografia datowana jest na lata 1934-36! Zatem jak to było ????? Czy było jakies prawo na temat kary śmierci za np.dezercje??? Na fotografi jest żołnierze .......ale czy ten człowiek popełnił samobujstwo???? czy ZOSTAŁ powieszony???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
To faktycznie zmienia postać rzeczy:) Skoro to lata 30ste.. Dziwna rzecz i lekko makabryczna... Tak czy inaczej nie może to być egzekucja wojskowa" ani żadna oficjalna bo nie wieszali by raczej kolesia na drzewie..Może to jakaś zemsta kolegów z jednostki, sąd kapturowy etc.? Zadanie dla detektywa:)

Pozdrawiam

VW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyroki sądowe na wojskowych wykonywano zdecydowanie przez rozstrzelanie - wystarczy przejrzeć Dzienniki Rozkazów z lat mniej-więcej 1918-1921. Potem zaprzestano publikowania takich obwieszczeń, ale i ilośc egzekucji się zmniejszyła.

Wieszano w sporadycznych przypadkach, a i to chyba tylko cywili.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 100 procent w Suwałkach - nie pamietam w ktorym roku - została skazana na smierc kobieta ktora mordowala wraz z konkubentem pasazerow pociagow - sa na to dokumenty w arch suwalskim - wyrok zostal wykonany w Królewcu. To byla pierwsza skazana na smierc i zgladzona kobieta w II RP.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi to wygląda na zdjęcie do dokumentacji kryminalistycznej samobójstwa. Każda taka sprawa musiała być zbadana przez odpowiednie organa, by ustalić, czy na pewno było to samobójstwo, czy nikt w samobójstwie nie pomógł itp.

Pozdrawiam
Łoś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Ta postać wisi ok 50 cm nad ziemią. Musiał mieć coś pod stopami a teraz tego nie ma. Raczej ktoś go powiesił. Może stał na wozie lub siedział na koniu ( ułan raczej odpada nie ten typ obówia ). Szukajmy dalej odpowiedzi.
pozdr wz1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie gałązka na której wisi jest za cienka.Który samobójca wybiera taki kikut,coć by z obawy że sie ukruszy i nie zrealizuje swojego zamiaru.Czy to nie jakaś mistyfikacja?
Zdjęcie robione z dalszej odległości,do dokumentacji kryminalistycznej wykonuje się zdjęcia bardziej dające poglą d na ofiarę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chlopaki album nie jest jakąs dokumentacja z sadu są w iej m.in fotki ckm-ow,kawaleri,generałow,zycie zolnirzy w garnizonie oraz foty rozgrywek miedzy pulkami w PIŁKĘ NOZNĄ!!!
Wiec fota ta napewno nie jest jakims dzielem jajcarskim czy dokumentem z sądu .........pzdr i zycze dalszych trafnych wnioskowan na ten temat!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

65. pp istotnie, nazywał się starogardzki", ale to była tylko nazwa pamiątkowa - gdy powstawała Pomorska Dywizja Strzelców, jej pułki nie posiadały numeracji, tylko nazwy. Po włączeniu jej w skład Wojska Polskiego jako 16. DP, pułki dostały wprawdzie numery, ale nazwy zachowały.

Zaś pod kątem dyslokacji pokojowej, ten pułk był jednym z bardziej rozdrobnionych i najczęściej przerzucanych z miejsca na miejsce, jednak w latach '30 gros sił kwaterował w grudziądzkich Koszarach Jagiellończyka (II baon na pokrzyżackim zamku w Gniewie):

dowództwo: 1920-1921: Brodnica, 1921-1922: Grudziądz, 1922-1926: Starogard, 1926-1939 Grudziądz;
I baon: 1920-1921: Brodnica, 1921-1922: Grudziądz, 1922-1926: Starogard, 1926-1939 Grudziądz;
II baon: 1920-1921: Brodnica, 1921-1939: Gniew;
III baon: 1920-1921: Brodnica, 1921: Grudziądz, 1921-1926: Starogard, 1926 przeformowany w 2. bstrz, następnie odtworzony i do 1939 Grudziądz;
IV baon: 1920-1921 - Brodnica, 1921 rozformowany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie