Skocz do zawartości

Pancerniacy IIRP - zdjęcie.


Rekomendowane odpowiedzi

Zdjęcie przedstawia gen. Bartnowskiego razem z grupą oficerów. W tle polski czołg. Miejsce i data zrobienia tego zdjęcia są nieznane nieznane. Prawdopodobnie zdjęcie stało się trofeum wojennym jakiegoś Niemca. Prosiłbym o jakiś bliższe informacje dotyczące generała oraz jeśli to możliwe identyfikację oficerów.
Ironrat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten po lewej stronie Bortnowskiego to będzie d-ca brygady Trzaska - Durski, a po prawej szef sztabu Skibiński. Termin wydaje mi się prawdopodobny z tego powodu, że właśnie podczas aneksji Zaolzia 10 Brygada podlegała Bortnowskiemu. On dowodził wszystkimi siłami wkraczającymi na Zaolzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maczek nominację na d-cę 10 Brygady otrzymał pod koniec listopada. W marcu 1939 postawiono brygadę w stan gotowości bojowej. To by oznaczało że ten pułkownik koło Bortnowskiego to nie Traska - Durski tylko Dworak (d-ca białych ułanów)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten pułkownik to jednak może być Trzaska - Durski. Twoja (Ironrat) wzmianka o awansie Bortnowskiego mnie cokolwiek zmyliła, stąd ten poprzedni post.
A co do awansu, to na zdjęciu widzimy gen. bryg. więc równie dobrze mogło być zrobione podczas manewrów na Wołyniu w lecie 1938, w Lipowcu we wrześniu 1938 czy na Zaolziu. Później brygadę objął Maczek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, w marcu 1939 awansował do stopnia generała dywizji. Generałem brygady był od 1932r jeśli dobrze pamiętam.
Ironrat
A tak przy okazji, tył zdjęcia. Jest tam jakiś napis (miejscowość??), którego nie mogę odcyfrować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie