Skocz do zawartości

karabinek wz.29k


pomsee

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 71
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
W listopadzie 1934 roku karabinki wz.29 znalazły się na wyposażeniu: 14,63,67pp z 4DP,12,16,20pp z 6 DP, 13,21,32pp z 8 DP, 55,57,58pp z 14 DP,33,42,71pp z 18 DP a takze w 1,2 i 3 samodzielnym batalionie strzelców.Takie samo uzbrojenie miały otrzymać 25,27,74,59,61,62,64,65,66,15,36,72 pp odpowiednio z 7,15,16 oraz 28 DP. W trzydziestu pozostałych pułkach miały pozostać karabiny i karbinki wz.98.Proces porządkowania uzbrojenia zakończono w 1936 roku. Od 1938 roku wszystkie czynne pułki piechoty oraz pułki rezerwowe miały na uzbrojeniu broń systemu Mausera. W broń tą były także uzbrojone 1 i2 Morski Bat. Strz. W lipcu 1939 16 pułków kawalerii w miejsce starych kbk wz.98 otrzymały kbk wz.29, były to:
- 7 i 11 p.uł. oraz 4 p.s.k. z Mazowieckiej BK
- 19 i 21 p.uł oraz 2 p.s.k z Wołyńskiej BK
- 4,13 i 23 p.uł. z Wileńskiej BK
- 6,9 i 14 p.uł. z Podolskiej BK
- 12,20 i 22 p.uł. oraz 6 p.s.k z Kresowej BK.
Do końca 1936 r. w karabinki wz.98 i wz.29 przezbrojono całkowicie jednostki pancerne, saperzy i łączność.Jakbyscie byli zainteresowani poczytaniem i kbk wz.29 i pooglądaniem fotek to zapraszam na www.bolas.prv.pl do działu o kbk wz.29 - (http://www.wpk.p.lodz.pl/~bolas/main/uzbrojenie/karabiny/kbkwz29.htm)

co do sygnatury K 29" niegdy takiej nie widziałem ani nie słyszałem o takiej - a to ciekawostka :) ... słyszałem ze na kbk wz.98/29 było bite K 98-29"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem kilka numerowanych zatyczek ... nie jestem w tym mocny - ale wiem ze było kilku producentów: KRANC&ŁEMPICKI,PERKUN, i chyba FB RADOM - numerowanego widziałem tylko PERKUNA :)

mi tez zostało kilka fotek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomsee mam jeszcze taki pomysł:
moze ten twoj kbk to własnie przeróbka z długiego kb ? wiem ze bito je włąsnie K 98-29" - moze to jakas pozna seria - i bito juz tylko K 29" ? masz od niego lufę ? wiesz jak była zakoczona ? podsyłam fotkę z różnicą w lufie w kbk wz.29 a kbk wz.98/29

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe okejosie wiedziałem że poznasz ... ładnie wyszedł :)


polsmol: wydaje mi się ze sygnatura K 29" nie jest raczej z konca lat 30-tych ani mob. wszystkie kbk jakie widzialem z lat 34-39 mają bite wz.29" - to k 29" wydaje mi sie ze moze dotyczyc przerobek do wz.98/29 albo jakis pierwszych serii wz.29
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale na koniec lat trzydziestych opstawiałem sygnaturę wz. 29 (patrz wyrzej podałęm skrut do niemca na polskich podzespołach)

K 98-29 to poprostu kbk wz. 98 w kolbie od kbk wz. 29 czyli można powiedzieć, że przerabiany, ale nie z karabinu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy np. w połowie lat trzydziestych ktoś złamał kolbę w kbk wz.98 to przeciesz nie było już orginalnych w zapasie więc przekładano sam karabin w nową kolbę, prosto z fabryki i czasami przy takim zabiegu dokłada no /29 żeby zaznaczyć, że broń składa się z elementów obu typów. Mogę się mylić, ale w przerabianie kb na kbk nigdy nie słyszałem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie