Jump to content

karabinek wz.29k


Recommended Posts

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply
Ups
Sorry za to o karabinku. Niedoczytałem.
Jesli chodzi o zastosowanie kbk. Słyszałem opinje, ze kbk wz. 98 był przeznaczony dla kawalerii a wz. 29 dla piechoty. Jednak bardziej prawdopodobne wydaje mi się, że w kawalerii urzywano poprostu kbk obu typów w wersii ze zgietym uchwytem zamka. Wskazuje na to fakt, że były zarówno kbk wz. 98 z prostą i zgieta raczką zamkową jak i wz.29 z raczką prostan jak i zagięta pod katem 90 stopni.
Link to comment
Share on other sites

Karabinek wz.29 był wprowadzany stopniowo na początku lat 30-tych do wszytskich oddziałów piechoty WP. Trafił mniej wiecje do połowy. Po 2-3 latach zmieniono koncepcje i wymyślono w sztabie głównym że piechota ma prowadzić skuteczny ogień na dystansie 1200-1800 m i w zwiaku z tym powrócono do długich kb. Uruchomiono produkcje kb wz.98 w PFK w Warszawie. Kbk wz.29 stał się uzbrojeniem broni towarzyszących (saperzy,łączność,artlyeria itp). Wiem ze na pól roki przed wybuhcem wojny przezbroiono całowiecie w kbk wz.29 kilka pulków kawalerii (w miejsce używanych dotąd kbk wz.98). Sprawdzę w domu i podeśle dokąłdny opis z jakiś czas.

Swoją drogą piękny stan tego na zdjęciu :) Jakby był na wydanie to prosze o kontakt (kupno/wymiana)
Link to comment
Share on other sites

aha pomsee wydaje mi sie ze jestes w błędzie - nie oznaczano ich na zamku ani nigdzie indziej k29" - broń nazywa się karabinek wz.29" lub kbk wz.29 i miała bitą jedną sygnaturę wz.29" w miejscu gdzie na powyzszych zdjeciach na kbk wz.98 jest wybite K 98"

pozdrawiam :)
Link to comment
Share on other sites

Bolas chyle czolo przed Twoja wiedza ( nie pierwszy raz zreszta) ale obejrzyj zdjecie zamka, powyzej a takze na to, ktore teraz zaladowalem. Wyraznie na obu widac sygnature K29. Ten drugi egzemplarz jest z 1931 r.
Za informacje na temat wykorzystania wz.29 serdeczne dzieki!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information