Skocz do zawartości

karabinek wz.29k


pomsee

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 71
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Napisano
Czy w ogóle istniał karabinek wz. 29k?? To k to chyba od k-98k, czyli kurtz"??
Napisano
Oczywiscie pomylka (duzo ostatnio zajmuje sie roznymi mauserami. Chodzi mi o polski karabinek wz.29 czyli k29 - jak to go oznaczano na zamku.
Napisano
W zasadzie to nazywał się on karabinek wz. 29 (K 29).
Urzywały go przaktycznie wszystkie formacje WP oprócz piechoty linjowej która miała karabiny.
Napisano
Ups
Sorry za to o karabinku. Niedoczytałem.
Jesli chodzi o zastosowanie kbk. Słyszałem opinje, ze kbk wz. 98 był przeznaczony dla kawalerii a wz. 29 dla piechoty. Jednak bardziej prawdopodobne wydaje mi się, że w kawalerii urzywano poprostu kbk obu typów w wersii ze zgietym uchwytem zamka. Wskazuje na to fakt, że były zarówno kbk wz. 98 z prostą i zgieta raczką zamkową jak i wz.29 z raczką prostan jak i zagięta pod katem 90 stopni.
Napisano
Karabinek wz.29 był wprowadzany stopniowo na początku lat 30-tych do wszytskich oddziałów piechoty WP. Trafił mniej wiecje do połowy. Po 2-3 latach zmieniono koncepcje i wymyślono w sztabie głównym że piechota ma prowadzić skuteczny ogień na dystansie 1200-1800 m i w zwiaku z tym powrócono do długich kb. Uruchomiono produkcje kb wz.98 w PFK w Warszawie. Kbk wz.29 stał się uzbrojeniem broni towarzyszących (saperzy,łączność,artlyeria itp). Wiem ze na pól roki przed wybuhcem wojny przezbroiono całowiecie w kbk wz.29 kilka pulków kawalerii (w miejsce używanych dotąd kbk wz.98). Sprawdzę w domu i podeśle dokąłdny opis z jakiś czas.

Swoją drogą piękny stan tego na zdjęciu :) Jakby był na wydanie to prosze o kontakt (kupno/wymiana)
Napisano
propo sygnatury K 98" mają ją praktycznie wszytski kbk wz.98 jakie widziałem - standardowe bicie , podobnie jak numer i producent z datą na komorze :)
Napisano
aha pomsee wydaje mi sie ze jestes w błędzie - nie oznaczano ich na zamku ani nigdzie indziej k29" - broń nazywa się karabinek wz.29" lub kbk wz.29 i miała bitą jedną sygnaturę wz.29" w miejscu gdzie na powyzszych zdjeciach na kbk wz.98 jest wybite K 98"

pozdrawiam :)
Napisano

Bolas chyle czolo przed Twoja wiedza ( nie pierwszy raz zreszta) ale obejrzyj zdjecie zamka, powyzej a takze na to, ktore teraz zaladowalem. Wyraznie na obu widac sygnature K29. Ten drugi egzemplarz jest z 1931 r.
Za informacje na temat wykorzystania wz.29 serdeczne dzieki!

Napisano
okrjos
Który to rocznik ten wz. 29?

Właśnie wymyśliłem teorię. Ponieważ kbk wz. 98 mają osnaczenie K98 a wczesne wz. 29 oznaczano K29 to mozliwe, że bicia wz. 29 miały karabiny z konca lat trzydziestych albo mobilizacyjne.
Napisano
Potwierdzały by to bicia na polsko-niemieckich mauserach produkowanych przez niemców z polskich części.
Można je obejrzeć na tej stronie:
http://www.collectiblefirearms.com/RiflesMauser.html
Napisano
Polsmol - bardzo interesujaca jest Twoja hipoteza postaram sie ja jakos zweryfikowac. W kazdym na razie wiadomo, ze do 1931 karabinki oznaczano symbolem K29, ciekawe, w ktorym roku zaszla zmiana.
Napisano
Kiedys mialem piec przedwojennych polskich mauzerow
cztery wz 24 kawaleryjskie i jeden wz 98a dlugi karabin)
z 1938 roku.Zostalo mi kilka zdjec oznaczen.
Napisano
UFFFF!!!
vis....
padłem na dechy i dałem sie wyliczyć

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie