Skocz do zawartości

Zdjęcie schronu


Rekomendowane odpowiedzi

Kopuły obserwacyjne lub bojowe oraz pancerze pionowe mają oznaczenia producentów. Wspólnota Interesów i Zakłady Ostrowieckie to dwaj najważniejsi. Na kopułach są dane dotyczące roku produkcji, miejsce i kolejny numer w ciągu produkcyjnym. Dla mnie ta informacja jest najważniejsza. Jasno, obiektywnie i przejrzyście informuje o pochodzeniu kopuły. Natomiast przekonuje mnie informacja, że ktoś ma inny pomysł i robi własną klasyfikację, która nie ma oparcia w dokumentacji historycznej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów. Zwracam się z prośbą o zidentyfikowanie resztek budowli niemieckiej. Co to jest i do czego służyło? Wymiary ok 3,5 x 3,5. Obok leża fragmenty betonowej sciany. Zdjęcie pochodzi z okolic Wielbarka (woj. warmińsko-mazurskie. Dodam, że 30 metrów dalej są resztki betonowej wartowni z zachowaną ścianą od strony północnej. Dodam, że obiekty znajdują się w lesie a prowadzi do nich leśna droga, która kończy się własnie przy tych obiektach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mirosław Jastrzębski

- czy zauważyłeś, że pisząc swój ostatni post mylisz oznaczenie pochodzenia pancerza z jego typem?
To dwie zupełnie inne rzeczy! Sam piszesz, że oznaczenie zawiera jedynie dane producenta, rok i nr; gdzie więc tu typ, rodzaj lub cokolwiek na temat klasyfikacji bądź przeznaczenia?

- skąd głębokie przekonanie, że wskazywana przez IwoJimę klasyfikacja pancerzy i wyposażenia fortyfikacji II RP nie ma oparcia w dokumentacji historycznej?

Może to Ty sam błądzisz?

Z poważaniem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jagmin
Nie wspomniałem w swoim poście o ypie" kopuły. Odnoszę swoje spostrzeżenia do określenia wz.34" lub wz.36" itd.
Wystarcza mi prosta informacja- że w schronie .....zamontowana jest kopuła obserwacyjna, w nawiasie dane producenta. Jest to zdecydowanie bardziej cenna informacja dla kogoś kto dokonuje inwentaryzacji obiektu. Dodatkowo cenna gdy dojdzie do kradzieży kopuły. Bo w zgłoszeniu o przestępstwie podamy kod" kopuły, a nie informacje że jest to wz.34.
Gdzież jest ta dokumentacja historyczna, chetnie bym na nia zerknął jeżeli to mozliwe?
Może i poruszam sie po omacku. Wciąż mam jednak nadzieję,że dojdę do celu.
Czy można wiedzieć jaki to wzór, myślę o wkładkach p/rykoszetowych zamontowanych w schronie w Dobieszowicach?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM!
Szanowni panowie widzę że znowu dochodzi tu do potyczki słownej między znawcami tematu.

Tylko szkoda że tu się rozmawia a tam ginie jeden z ciekawszych systemów fortyfikacji.

Mam pytanie czy ktoś zrobił dokładną inwentaryzację obiektów O.W.Ś. ?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Mam nadzieje ,że mój komentarz do ostatniego Posta Mirosława Jastrzębskiego zakończy ten wątek.Zrobie to w prosty sposób -czy jest Pan w stanie podczas dyskusji np. z ... na przystanku ,po pracy(z pamięci) wymienić wszystkie dane kopuły np.tej z Dobieszowic -Wesołej?Czy nie prościej i wygodniej jest podać,że jest to kopóła bojowa ckm.wz.38(wg.mojej terminologi!).Może wystarczy w takim przypadku określenie: o wiesz,ta z W.I., z 37,z 3 strzelnicami ckm i 3 obserwacyjnymi.itd."zanim ten ktoś zajarzy oco chodzi-wątpie!.W określanie takich rzeczy wg.Pana sposobu można się bawić w rzmudnych opracowaniach ,których niestety z pańskiej strony niewidze, a szkoda.
Co do wzoru wkładek p.rykoszetowych to niestety rozczaruje Pana i podam jedynie wz.kopóły(patrz wyzej).Pańskie pytanie moge zaliczyć jedynie do tych z serii złóśliwe"(czy ktoś wpadł na pomysł określania np.wzoru wizjerów w pojeżdie pancernym wz.34-może są to wizjery wz32?????????????????/).I tyle w tej sprawie!
adam4484-możesz zapodać to zdjęcie?
Pozdrawiam
IwoJima
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Co do zdjęcią urbana " z Częstochowy to jest podobny ,ale prosze zwrócić uwage na inny kąt pochylenia ucha" i inne odciski szalunku na uchu" i w okolicy strzelnicy obrony wejścia.
Co do zdjęcia adama4484 to niemam pojęcia co to jest.
Pozdrawiam
IwoJima
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! Moje zdjęcie z Częstochowy (18.04.2002)...

Odczuwam pewną nostalgię, gdyż leżąca po prawej na dole żółta rysownica, która odbyła ze mną dziesiątki podróży fortyfikacyjnych po kraju i za granicę, rozpadła się już ze starości... Teraz używam innej, zielonej :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też tak pomyslałem. na zdjeciu widać małą rurke srednicy ok 5 cm z nakładką dziurkowaną wyglądająca jak kominek , a poza tym są tam zawiaski do klapy metalowej , ale okoliczni ją abrali na złom. zastanawiam sie czemu słuzyła owa kotłownia skoro do najblizszej betonowej budowli jest ze 40 metrów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze ma to cos wspólnego z więźniami tam pracującymi. Niestety do dzis nie zachowały się zadne inne budowle prócz wieży strażniczej( niestety przewróciła się ) i części wartowni.Podobno było jeszcze ogrodzenie z drutu kolczastego, ale nie wiem po co.Więźniów było tylko 8, po czym wszystkich rozstrzelano na pobliskiej żwirowni. Do dziś stoi tam krzyż na pamiątkę. Najwidoczniej zabrali ze sobą tajemnicę tego obiektu. Wszystkie wiadomosci mam od okolicznych mieszkańcow i są pewne. Jutro zrobie inne zdjecia i je zamieszcze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

=> Mirosław Jastrzębski

Przeglądając posty powyżej widzę, że się mylę, co więcej, że po prostu pewnych rzeczy nie rozumiałem. Wobec tego bardzo przepraszam, i przyznaję, że nie pojąłem intencji postów z pytaniem o określenie typów pancerzy jako wz. X lub Y.

Skoro, jak twierdzisz, bez znaczenia w opisie np. kopuły pancernej nie jest jej rodzaj, czy typ i etc., a najważniejszym kryterium są takie dane jak „rok produkcji, miejsce i kolejny numer” to po prostu, podobnie jak i większość kolegów z forum i PF, interesuję się czymś innym.

Dane pancerzy i innych elementów fortyfikacji, na które tak bacznie zwracasz uwagę przypominają nieco podejście pracownika parkingu strzeżonego do samochodów gdyż – podobnie jak Tobie – potrzebne mu są jedynie do ewentualnego zgłoszenia kłopotów i kradzieży, do prokuratury lub innych instytucji.
Oczywiście można i tak...

Jednak dla zobrazowania okoliczności pozwolę sobie na podsumowanie, że większość forumowiczów nie szuka nr silnika w „pancerce” hatmanna ani też daty produkcji ramy, natomiast szczerze interesuje się tym czy „pancerka” odtwarza samochód pancerny wz. 34 lub wz. 36. Podobna sytuacja ma miejsce w odniesieniu do innych pojazdów pancernych, samolotów, itd.

Parafrazując powyższe pozwolę sobie dodać, że musimy poczekać aż opuścisz ten „parking strzeżony”, czego sobie i kolegom z forum życzę. Może wówczas znajdziesz się bliżej owej nieznanej Ci, a poszukiwanej dokumentacji historycznej. Chyba, że i w tym wypadku się mylę...

Z poważaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie