Skocz do zawartości

Piechota LWP do 1946roku.


Łukasz

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 264
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 4 years later...
Szkoda, że temat się urwał. To go odświeżę po czterech latach przerwy :D


Mam mianowicie pytanie: czy orzełki na rogatywkach, tzw. kurice" były stosowane we wszystkich pododdziałach 1 AWP? (Najbardziej interesuje mnie 11 pp 4 DP 1 AWP, bo tym chciałbym się zająć).

Pozdrawiam
aikikai
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Temat trochę już wiekowy, ale bardzo dobrze opracowany. Szacunek dla przedmówców.

Odnośnie tego ciekawi mnie jak to było z używaniem rosyjskiego ubioru zimowego, szyneli i waciaków. Czy macie jakieś zdjęcia?
Wiem że były to odosobnione przypadki, jednak w polskiej rekonstrukcji dość często spotykamy WP w waciakach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Jedyne hełmy M1 jakie dotaly do Polski po zakonczeniu II wojny to hełmy bedace na wyposazeniu Zgrupowania Piechoty Polskiej we Francji, ktore wrocilo w calosci do kraju, wraz z bronia i sprzetem, bylo ich najpewniej kilka tysiecy, p. Kijak w swej ksiazce podaje ze byly te hełmy widziane pozniej wiedzy innymi w jednostkach WOP ma poludniu Polski, oraz w nieustalonych jednostkach saperow i artylerii.
Obok na fotce helm uzyskany we wczesnych latach 90 z jednostki wojskowej na południu Polski (dosc dlugo stacjonowala tam artyleria).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to wyglądało w czasie wojny? Spotkałem się z teorami, że w czasie wojny jakoś" w ramach lend-lease też się mogły pojawić na głowach Polaków. Czy traktować to jako bujdę? Zastanawiające jest to że mają namalowaną kuricę, czy po wojnie kontynuowano tą czynność?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spotkalem sie z informacjami aby te hełmy byly uzywane przez LWP w czasie dzialan wojennych, malowanie kuricy sprawy nie przesadza, zwlaszcza ze Zgrupowanie Piechoty Polskiej wrocilo do kraju juz w 45 roku i te helmy stosunkowo szybko zostaly zagospodarowane w LWP, jednak juz zakonczeniu wojny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie