Skocz do zawartości

Piechota LWP do 1946roku.


Łukasz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Czy istnieją jakieś źródła mówiące o umundurowaniu, ekwipunku piechoty LWP z ostatnich lat wojny (dyw. kościuszkowska)? Szukałem na forum w starszych tematach jednak nic ciekawego nie trafiłem, w Internecie też nic. Może ma ktoś jakiś artykuł, który mógłby zeskanować? Może jakaś książka? Zdjęcia? Może ktoś jest w stanie dokładnie opisać takowego żołnierza? Pozdrawiam, Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 264
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Z tego, co wiem, to powojenny (ok. 1947r.) miał rogatywkę sukienną, nieśmiertelnik ruski, plecak ruski.
Wcześniej pas główny był skórzano-parciany.
Jest taka strona o I-ej Dywizji im T. Kościuszki, którą rekonstruują w USA. Umundurowanie z wyjątkiem kurtki drelichowej z sukiennymi pagonami było takie same jak ruskie.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Jeżeli interesuje Cię umundurowanie LWP w okresie 1943-1945 to polecam również Archeologię Wojskową nr 4 oraz zabytkowy już dzisiaj 1 tom Muzealnictwa Wojskowego z 1959 r.Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojsko Polskie 1939-1945 Barwa i broń" -ta książeczka niestety jest cienka jak barszcz - chyba jezeli chodzi o wczesne LWP to najlepsze są po prostu zdjecia archiwlane ktrórych jest mnostwo w albumach i ksiazkach o tym własnie LWP ... podesle Ci kilak fotek bo sam zbieram ten temat i tesz mnie to interesuje ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Dzięki z góry Bolas, czekam na nie z niecierpliwością! Temat dla mnie jest w sumie dość nowy, wcześniej zbierałem co mi w łapy wpadło, ostatnio WH, a teraz LWP. Może to dość śmiesznie wygląda, ale przez taką elastyczność przybywa masa nowej wiedzy :). Jak dotąd tylko nigdy nie ciągnęło mnie do września 1939r. Pozdrawiam, Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podrzucam kilka skanów z jednego z ludowych albumów pełnych niezmierzonej mądrości - widać dobrze postaci zołnierzy wczesnego (l)WP.Na pierwszym widać szeregowego podczas pełnienia słuzby wartowniczej - wszystko ruskie - SWT-38, cały drelichowy ruski mundur, ruski hełm (jaki to wz. nie pamietam).Bandoleria ruska na ammo zamiast ładownic (pewnie jeszcze carska), cieniutki pas na którym wisi żabka z bagnetem. Fotka jest z obozu w Sielcach gdzie formowali się Kościuszkowcy. Ogólnie wszystkie fotki z socjalistycznych albumó niestety są w fatalnej jakości wydrukowane ale na to ciężko coś poradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka nr.2 to juz charakterystyczne wczesne WP ludowe - polskie" wzory mundurow drelichowych, ino bryczeski zamiast pumbiastych portek piechoty. Hełmiki nadal ruskie (forever), długie owijacze sowieckie, koce zrolowane i założone przez ramię do tego macha pgaz.Więcej nie widać. Ale na bank maja na pasach żabki z bagnetami bo do Lenino nosili SWT-38 i pewnie jakies ładownice na ammo - raczej bandoliery niz podwojne mośki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka nr4 - ta jest ciekawa po pokazuje jednostki 1 DP wyruszające na front.Widac ze maja chyba max wyposazenie jakie dostali - nawet pokrowce na karabiny! Hełmy, zrolowane przez ramie koce ciekawie założne na wiszące już na plecach plecaki. U niektórych żołnierzy widać bandoliery - co mnie bardzo ciekawi bo przeciez mieli SWT-38 które są ładowane magazynkami a te chyba nie bardzo wchodzą w małe bandoliery. Do tego ruskie łopatki i maski pgaz. Na niektórych fotkach widać że po lewej stornie na pasie głowym wieszano manierke sowiecką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka6: typowe dla wojennego LWP zróznicowanie - widać grupkę naszych maszerujących przez Sudety - i kazdy ma inny plecak (czasem tornister), jeden ma maske RSC - generalnie pełna dowolność. Natomiast ciekawi mnie to że na wszystkich fotkach z walk zimą z Wału Pomorksieog nasi są głownie tylko w płąszczach bez dosłownie niczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie przeglądając fotki ludowszczaków nie bardzo widać żeby mieli jakies ładownice itp ... owszem karabiny, maseczki pgaz, plecaczki itp ale łądownice sporadycznie dosłownie. Na pozniejszych zdjeciach np. juz z zachodniego brzegu Wisły czy z Niemiec widać non stop że uzywano np. niemieckich ładownic mauserowskich , czesto widać wogóle gości z niemiecką bronią czy pasami głownymi. Sporo zdjęć z terenów Polski pokazuję ochotników (często byłych żołnierzy Września)zgłaszających sie do nowego WP z wlasnymi klamotami (jak płaszczyk, kostka, ładownice i np. kbk) - także wydaje mi się że używano wiele sprzetu polskiego przedwojennej produkcji zmieszanego z ruskim wojennym. Obok wrzucam fotkę z prywatnej kolekcji - 1945 rok - a na pasach łądownice trójkomorowe mauser.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie