Skocz do zawartości

Piechota LWP do 1946roku.


Łukasz

Rekomendowane odpowiedzi

Tzn ja pisze z tego co wiem sam (wyczytane info + doświadczenie) i jestem na 99% pewny tego co mowie - to NIE JEST SUKNO. Czasem pojawiają się rogatywki sukienne ale to juz jest pordukcja z lat 50tych i to tez bardzo krótka. Ale wczesne LWP miało tylko z szewiotu (czy jak to zwać) to był tani i cienki materiał. Wszystkie wczesne ludowe rogatwyki jakie widziałem własnie takie były i to zarówno rosyjskiej produkcji jak i nasze zaraz powojenne. Czasem są sukienne tez ale to poznejsza produkcja chyba, czesem tez jakeis cuda stalagowe sie pojawiaja - zaraz przejrze allegro bo wydaje mi sie ze byla niedawno ludowa jakas ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 264
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Co do mundurów - jak to ze wszystkim z tematu militaria" - można kupić i za 20 zł przy odrobinie szczęścia i ciepliwości albo i taniej albo i za 2983 tysięcy dolarów. Tu nie ma reguły. Wydaje mi się że drelichy były w uzyciu gdzieś do połowy lat 60tych. Pózniej wyparł je deszczyk" - a od zakończenia wojny wszystko miało takie same mundury - KBW, wojsko itp ... chyba tylko inne barwy na czapkach mieli. Milicja miała tylko dreliszki niebieskawe tak mi sie wydaje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale dodam że np. w sierpniu był na allegro.pl piekny egzemplarz munduru drelichowego (kurtka,spodnie i furażerka z orłem) za 300 zł - stan rewleacyjny wręcz magazynowy. Bardzo mi sie podobał lecz niestety zoabczyłem go juz po zakończeniu aukcji ... :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Na stronie www.wolf.pl znalazłem tekst na temat guzików używanych przez ludowszczaków w latach wojennych. Oto on:
W początkowym okresie formowania Armii Polskiej w ZSRR, żołnierzom polskim wydawano radzieckie regulaminowe sorty mundurowe. Większość żołnierzy wymieniała natychmiast guziki sowieckie na przedwojenne polskie z orłami, lub z braku guzików wojskowych, na cywilne. Tylko niewielka część pozostawiała fabryczne guziki z gwiazdą pięcioramienną.

Pierwsze guziki produkowane dla oddziałów polskich w ZSRR powstały około 1943 roku. Tak jak w przypadku pozostałych elementów mundurowych nawiązują do przedwojennych przepisów ubiorczych i przedstawiają orła w koronie. Znane są dwa rodzaje tych guzików różniące się metalem użytym do produkcji. Wykonane są z blachy mosiężnej lub stalowej i występują w wielkościach 21-22 mm. Podobnie jak inne guziki Armii Polskiej na terenie ZSRR nie posiadają oznaczeń na rewersach i nie wiadomo które fabryki je wytwarzały. Poza rysunkiem na awersie, różnią się od późniejszych także uchem, które nie jest wykonane z drutu zagiętego w trójkąt, lecz z blaszki z wywierconym otworem.

W okresie późniejszym w Związku Radzieckim powstały oryginalne guziki, które na awersie posiadają stylizowanego orła polskiego tak zwaną “kuricę”. Wykonywano je z blachy mosiężnej ze spodem mosiężnym lub stalowym, oraz z blachy stalowej z rewersem stalowym. W guzikach mosiężnych z rewersami stalowymi spód malowano czarną farbą. Znane są nieliczne egzemplarze guzików w których rewers nie jest wykonany z blachy gładkiej, lecz z “falistej”. Guziki produkowane w ZSRR podzielić można na dwa typy, dla szeregowych i dla oficerów, różniące się tym, że wersja żołnierska malowana była farbą khaki. Oba typy produkowane były w wielkości 14 mm guziki małe do naramienników i kieszeni, oraz 21-22 mm guziki mundurowe. Występuje wiele odmian rysunku orła, co sugeruje użycie różnych matryc.".
Mam nadzieję, że zamieszczając go tu nie robię nikomu krzywdy, ani nie łamię praw. Ciekaw jestem wyglądu tych guzików z kuricą w awersie. Nigdy nie udało mi się takowych widzieć. Może dysponuje ktoś czymś takim w swym zbiorze? Może chociaż zdjęcie? Pozdrawiam, Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plecak? Przypomnijcie sobie kultowy film Czetyre tankisty i sabaka": Tomuś po tym jak Rudy stracił wieżę wyrusza by tam na tamie cztery czerwone serie itd.....
ale wcześniej wraca by odstawić harmoszkę i no właśnie...
plecak. Mój stary kupił od czerwonoarmiejca radio, które ten taszczył w plecaku spod Berlina. Giaet, albo coś podobnego- wielkość dobrej mikroweli.
Pytanie za 100p. w jakiej walucie płacił?
W wysokooktanowej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! W artykule Odkrywcy (marzec 2003) na temat LWP 1943-1945 jest takie zdjęcie. W sumie fajnie, dobrze widoczne płaszcze, rogatywki z orłem (niestety nie wz.43, nie kurica; niewyraźne zdjęcie, ale widać, iż są one wykonane z białego metalu, czyli orzeł kościuszkowski odpada), pasy z ładowanicami, saperką no i... bagnatami. Czyżby ludowszczycy używali polskich bagnetów z czasów II R.P.?! No i te ładownice, czy to ładownice do SWT? Pozdrawiam, Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukasz,
To zdjecie chyba sie znalazlo w tym artykule przez pomylke. Zolnierze maja na pasach ladownice do karabinow Mannlicher wz.1895. Bagnet i saperka sa raczej polskie. Dlatego wydaje mi sie ze jest to zdjecie przedwojenne a nie LWP.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no ta fotka to jakaś pomyłka bo przedstawia przedwojenne WP :) Płaszcze wz.19, rogatyweczki wz.35. ładowniczki jak juz napisano austriackie i widac ładnie bagnecik wz.24 i łopatkę :)

Kloki: fajna fotka dziadka - podeslij mi na priv lepszy skan ... :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślałem, że to może być zdjęcie sprzed września '39. Jednak artykuł i w ogóle... Bagnety widać jedynie u 2 żołnierzy, saperka podobna do sowieckiej, orłów ani guzików (hehe) nie da się rozpoznać, jak na razie pasuje do LWP. Tylko te ładownice...z początku zdziwiło mnie, że wszyscy mają je na pasach i są skośne jak manlichierowskie. Temat ani ZSRR ani LWP nigdy nie był mi bliski więc wpadłem na pomysł, że są na magazynki od sewaty, których nigdy dokładnie nie widziałem. Pozdrawiam, Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie