Skocz do zawartości

Piechota LWP do 1946roku.


Łukasz

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 264
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Witam! Zazdroszczę ludziom, którzy mają pamiątki po dziadkach, ojcach, wujakch ułanach, piechurach, oficerach, szeregowych itd. Moi dziadkowie w wojsku służyli w latach 50tych, mam po nich zdjęcia. Może to i lepiej, teraz są ze mną. Pradziadkowie zaś służyli w piechocie. Jeden z nich walczył w 81 Pułku Strzelców Grodzeńskich 29 Dywizji, drugi zaś zdezerterował. Pewnie wiele osób będzie uważać go za tchórza i zdrajcę. Jedynym wytłumaczeniem jest to, że miał małe dzieci. Dla mnie wystarczy. Dziadek na froncie zbytnio nie poszalał". Po kilku dniach trafił do niewoli niemieckiej skąd wrócił po 6 latach do domu. Po wojnie przez kilka lat na wsi leżał jeszcze zdezelowany mundur i płaszcz, w szufladzie stalagowski nieśmiertelnik. Niestety, pamięć po okrutnym tym okresie zrobiła swoje. Pradziadek spalił lub wyrzucił wojenne pamiątki. Dziś zostały już tylko jego wspomnienia. Pozdrawiam, Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Tak Bolas, to jest ten hełmik, którym się podniecałeś. Ja jak zwykle narzekałem, że orzełek za wysoko itp. Jednak to było chyba narzekanie z czystej zazdrości... fajny garnek. Wons, a rogatywka ma jakieś sygnaturki? Jak dla mnie przypomina te powojenne. Pozdrawiam, Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
od dluzszego czasu nosze sie z zamiarem przepisania lub zeskanowania wspomnien mojego dziadka, zolnierza 2pp 1DP im. Tadeusza Kosciuszki. Nie jest tego wiele, bo kilkanascie stron odrecznego pisma, ale opisuje caly szlak bojowy Warszawa - Berlin. Oprocz wielu opisow walk sporo tam obiektywnych uwag na temat warunkow, w jakich przyszlo walczyc naszym zolnierzom, w tym takze uwag na temat stanu wyposazenia. Dla mnie to rodzinna pamiatka, ale dla milosnikow tematu moze byc zrodlem cennych informacji.
Dam znac jak tylko uporam sie z tematem.

Pozdrawiam
Louis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Louis, weź się w garść i załatw temat, na pewno wiele osób będzie wdzięcznych. Jeśli np. sam nie masz czasu zanieś rękopis do jednej z firm poligraficznych, gdzie zeskanują lub przepiszą tekst. Czekam niecierpliwie na finisz sprawy! Pozdrawiam, Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam! Nieśmiało wrzucam foto żołnierza 1950". Wiem, masa błędów. Jednak temat Wojska Polskiego drążę od niedawna, dlatego też nie mam zbyt wielu ukierunkowanych fantów. Jednak z czasem postaram się uzupełnić brakujące elementy. Na razie zastąpiłem nazwijmy to podobnymi". :) Pozdrawiam, Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szepne niesmiale slowko w temacie parcianego pasa kolegi bolasa.mam takowy i ze zdumieniem obaczylem go na odzieniu junaka zesluzba polsce"czy cos takiego.jego towarzysze tez sie takowymi opasywli to byl film sprzed 1950r.sam troszke zbieram lwp ale od 45 do67.pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Faust8, pasy te to wymysł naszych wschodnich sąsiadów. Szczerze mówiąc nie widziałem zdjęcia, gdzie żołnierz lat powojennych opasywałby się takowym. W okresie wczesnego LWP używano raczej pasów na wzór żołnierskich przedwojennych. Parciane nosili kościuszkowcy". Były 2 wersje, podszyta skórą i gumą. Ta pierwsza, elegantsza przeznaczona była dla oficerów, druga zaś dla zwykłych szeregowców.
Jest szansa na fotkę Twojego pasa?
Pozdrawiam, Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cze lukasz-od dlugiego czasu walcze z aparatem jak sie tylko uporamwreszcie"to napewno zaprezentuje mam tez mundurek cos ala wz 49 pokazywalem go bolasowi ale do tej pory nie wiem co on zacz.propo pasa powyzej bolas dal zdjecie takowego jest na oko identyk jak moj.czy wiesz cos na temat radiostacji R-108d? mam niekompletny egzemplarz z 1963r-pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Ciężko coś mi więcej na temat tych pasów powiedzieć. To co wiedziałem napisałem 2 posty wyżej. Co do radiostacji to nie mam pojęcia, temat mnie nie interesuje. Radiostacja radiostacją. :). Czekam na fotki munduru! Pozdrawiam, Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam ponownie! Mam parę pytań co do munduru. Prosiłbym o fotkę guzika i pleców. Na pierwszy rzut oka wygląda na powojenny, lata 50te. Jednak dopatrzyłem się, wydaje mi się, że dat: 1953r. i czerwca 1935r. Jedna na okrągłej pieczęci, gdzie widać czewiec i niżej data, 5 na końcu", kolejna na typowej pieczęci LWP (prostokątna) 6. 35r.". i jeszcze obok tej prostokątnej w kole 1953". Bluza jest pokroju wz.36, czyli nie może pochodzić z 1935r. Więc co to za pieczęć 6. 35r."?! Czyżby jakaś pomyłka? Faust, czy ten mundur jest Ci bardzo potrzebny ;-)?? Pozdrawiam, Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie