Skocz do zawartości
  • 0

Nóż okopowy?


MK

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć MK jak tak dalej pójdzie to się jeszcze na randkę umówimy:-{) a tak na powaznie to tak jak myślałem jest to domorosła twórczość oczywiście co do jelca Postaram ci sie przesłać coś o ruskich szturmnożach. Szukam dlej. hakas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No. kolega Hakas widzę nie zawiódł. do jego wypowiedzi dorzucę jeszcze małe co nieco:
Tak więc rozpoczynając boje w 1914 roku armie:brytyjska,
rosyjska, niemiecka ifrancuska posiadały bagnety, których głownie przekraczały 38 cm dł, nie wspominając o ich cięzarze, tak więc nie nadawały się one do walki wręcz w niezbyt szerokich okopach fronów I wojennych.
tak więc żółnierze (jak wspomniał Hakas) sami z siebie
obsadzali w jak najprostzre rękojeści ułamane końcówki swoich długich bagnetów - łamały się one najczęsciej w czasie ataków - i te ułamane końcówki stawały się forma sztyletów - pierwowzorem noży okopowych.
niemieccy producenci broni - szczególnie z firmy Solingen
rozpoczeli masową produkcję lekkich i tanich noży w które to żołnierze zaopatrywali się we własnym zakresie, i jak to jest w masówce noże te różniły się mędzy soba starannościa wykonania jak i ceną .Rękojeści też były różne-drewniane, stalowe, z rogu jeleniego.
Do końca wojny noże te były bronią która miała półoficjalny status.
Niektórzy producenci:
Clemen& Jung solingen.
Ernst Busch Solingen,
Deutsche Maschinen fabrik AG Duisburg,
Daniel Peres Solingen
Hugo Koller Solingen.
pozdr. wons.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy okazji z pytaniem, ale najpierw...MK...drewienka są ekstra, mają klimacik. Sam nie ruszam okładzin mojego
wz. 1874 do Grasa mimo dobrego stanu pochwy i reszty(nawet z ubytkami mają swój wdzięk).
Wracając do pytania, co to jest óż okopowy", czy były jakieś wzory, kto był w nie wyposażony, kto produkował? Widziałem dziesiątki bagnetów kilkudziesięcu wzorów, ale nigdy nie trafiłem na óż okopowy", czy to taki unikat? Owszem, noże bojowe są nawet u Królikowskiego ale poza paroma przypadkami są to urządzenia związane w jakiś sposób z karabinem. A więc..co to jest.. óż okopowy"?
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, nie ma drewna a trzyma sie go kijowo, z drewnem byłoby jeszcze gorzej...
Padły mi baterie w aparacie więc tak słownie opiszę co i jak.
Jelec to blaszka o grubości 1,3-1,4 mm (nie czyściłem go jeszcze, ale warstwa rdzy nie powinna wypaczyć pomiarów wymiarów) kształtu coś-jak-owalnego, niestety nie będę go prostował aby zmierzyć.
Zrobiłem to metodą jaką się w podstawówce na geografii mierzyło długość rzek - przyłożyłem nitkę aby przylegała, zaznaczyłem gdzie się kończy i wyszło mi 63-64 mm (zgięcie mogło nieco wydłużyć linię mierzenia, prosty mógłby mierzyć krócej - tak sobie tylko myślę). Szerokość w najszerszym miejscu (na środku) to ok. 18,5 mm.
W środku otwór prostokątny na grubość noża, ma luzy ok. 3 mm po bokach. Krótkie paski (1-2 mm) materiału są zagięte w stronę dłoni. (Jak by ktoś przyładował z jakiegoś przecinaka w jelec :) - tak mi się skojarzyło).
Nie wiem, czy wszystko jest zrozumiałe, ale starałem się jak mogłem. Może to pomoże w identyfikacji.
Pozdrawiam i czekam na kolejny odcinek Sagi o Nożu". MK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacenty podaj wymiary wykopka może to być ruski nożk wz.43 chociaż na pierwszy rzut oka ma mocniejszy jelec i bardziej agresywny sztych. Podaj wymiary czyli grubość, szerokość długość. szystem mocowania rękojeści taki sam jak w dwuch poprzednich ale to dość popularny sposób mocowania rękojeści. Jelec wz.43 jest lekko sowaty ten jest prosty może to być nóż myśliwski przez kogoś schowany. Problem ocenienia i przypisania noza do danego wzoru jest bardzo problematyczny chyba,że to kukri charakterystyczna głownia.Pozdrawia hakas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze skoro o nożach okopowych, szturmowych, pozwólcie przypomnieć moje pytanie na temat dziwnej pochwy.
http://www.odkrywca.pl/index1.php?action=forum&iletab=jedna&sub=pokaz_watek&ktory=72700&id_forum=2&&sq=pochwa&wi=72711#72711
Może ktoś dołączył do Forum, kto mógłby pomóc?
Pzdr - Czerwony Baron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Dago. mam gdzieś w domu katalog - identyfikator? noży okopowych I wojennych - ksero. skserowałem go a wszelki wypadek"
bo u nas się takich okazów raczej nie trafia. jeżeli sie nie mylę jest on po Niemiecku. zresztą Później sie upewnię i dam głos jutro.
jeżeli jestes zainteresowany to mogę Ci go jakoś podesłać
pozdr. wons
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Do grzegorzt:
No i nie da mi to spokoju, czy mówisz poważnie czy jaja sobie robisz? W sumie to nożyk wyszedł z miejsca, gdzie była raczej 1 wojna, ale z 2 artefakty tez sie zdarzają.
Jeśli możesz - napisz na ile to, co napisałeś, jest prawdą.
Pozdrawiam
Czerwony Baton
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wons, byłbym wdzięczny oczywiście. A tu podaję link do strony z której można sobie wydrukować coś w rodzaju katalogu białej broni, pruskiej i niemieckiej policji(XIX-XX w). Szable, półszable, bagnety, oznaczenia itp.
http://www.kukri.de/index1.html
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noże okopowe są pierwowzorem noży szturmowych. Powstały na skutek potrzeby chwili w okresie kiedy fronyt wielkiej wojny zamarły w walkach pozycyjnych a walki często toczyły się w okopach. W tedy to żołnierze zaczęli wytwarzać chałupniczo noże łamiąc swoje długie bagnety lub wykożystując już wcześniej złamane. Pojawiły się wtedy pierwsze noże okopowe. Często była to pierwsza cześć bagnetu od strony sztychu rękojeść tego cuda stanowiły szmaty co bardziej zaradni dorabiali rękojeści. Kiedy zorjętowano się o potrzebach żołnierzy różnego rodzaju firmy często bardzo małe zaczęły wypuszczać na potrzeby wojska różne modele takich noży dlatego sklasyfikowanie danego modelu jest poprostu niemożliwe ze względu na różnorodność firm. Żołnierze nabywali je indywidualnie za własne pieniądze dlatego nie ma etatowego noża okopowego często za nóż okopowy robił poprostu nóż myśliwski. Widziałem noże okopowe wykończone zarówno porożem jelenia jak i drewnem. Brak etatowego noża okopowego dotyczy armii niemieckiej w innych armiach sytuacja była trochę inna armia amerykańska miała etatowe noże choć nie wszystkie jej pododdziały był to sztylet z rękojeścią, która była od razu kastetem ale wielu żołnierzy miało własne noże nieetatowe. Anglicy też mieli etatowe noże głownia długości 20cm produkcja wilkinsona no i oczywiście legendarne noże Gurków kukuri lub inaczej kukri. Tak jak wcześniej wspomniałem noże okopowe to wytwór często sztuki okopowej więc nie ma co szukać w katalogach. Za nóż okopowy mógł służyć złamany odpowiednio przerobiony pałasz kawaleryjski lub zdobyczny przerobiony bagnet przeciwnika. Najbardziej prymitywną formą noża okopowego z jaką się spotkałem był rozklepany pręt ok średnicy 10mm. Rękojeść tego noża stanowił zawinięty koniec pręta. Postaram się zamieścic rysunek tego noża oraz innych modeli. Wracając do tematu najwięcej modeli wyszło z fabryk niemieckich na potrzeby oddziałów szturmowych. Niemcy zaopatrywali sie także w kastety mam fragmęt takiego cudeńka. W bespośrednim użyciu okopowym były także ostrzone saperki,pałki nabijane gwoździami. Spotkałem się także z opisem jako by Anglicy ostrzyli rant swojego hełmu i rzucali tak przerobionymi hełmami choć podaję to jako ciekawostkę bo mało skuteczne a hełm nie wraca. Na forum identyfikacja pojawił się taki jeden model z ciężką rekojeścia mocowaną na gwint do głowni sztyletu ale nie jestem pewny czy to nie radosna twórczość współczesna. hakas pozdrawia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! O to chodziło!
Jakby jeszcze ktoś napomnknął o tym, jak go oczyścić, aby zostało coś z drewna... Krótka piłka z mojej strony - autoliza czy elektroliza?
Pozdrawiam i dzięki za wszystkie informacje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie