Skocz do zawartości

mundury niemieckie


fiku

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie nie jestem pewien. Bo widziałem w jakieś firmie produkującej kopie mundurów mundury w kolorze feldgrau opisane jako wz.41 czy cos takiego. A wcześniesze w kolorze szarym. Więc jak to było naprawdę bo nie trafiłem nigdzie na jakiś szczególówy opis.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie feldgrau. Nowy kolor wprowadzono dopiero z mundurem M44, jak łatwo się domyśleć był to Feldgrau 44, istotnie bardziej ciemnoszary. W 1939 kurtki, płaszcze, czapki itd. były w kolorze feldgrau z czarnozielonymi kołnierzami i naramiennikami, ciemnoszare mogły być tylko spodnie. Dokładnie w tej chwili nie pamiętam, kiedy ostatecznie zestandaryzowano spodnie w kolorze feldgrau.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Polecam pozycje z cyklu Soldat : Equipping The German Army Foot Soldier in Europe 1939-1945 autorstwa Cyrrusa A. Lee, ksiazka jest w trzech tomach, niestety pozycja wydana w USA- moga byc problemy ze zdobyciem jej w kraju, są fotki kolorowe mundurów z róznych faz wojny, sa tez ładne fotki ekwipunku, nawet takich drobiazgów jak skarpetki czy przezerwatywy ;-)), a co do meritum to z fotografii i opisów mundurow wynika ze wermacht w 39 wojował w mundurach koloru feldgrau.
Pozdrawiam Argo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przyjemnością, ale będę pisał z pamięci.
Np. - wszystkie panterki SS za wyjątkiem jednego groszkowego Drillichanzuga 43 czy 44, mają zły wzór kamuflażu, jest to tzw. wzór wodny wehrmachtu (w tekście jest chyba nawet napisane, że wehrmacht miał kamuflaż geometryczny, a SS nieregularny, co może być przyczyną tego błędu). Bzdurą jest informacja i rysunki, jakoby Waffen-SS miała czarne kołnierze kurtek mundurowych, były tak jak w wehrmachcie ciemnozielone. Nieprawdą jest stwierdzenie, że w Allgemeine-SS czarne mundury były standardem do 1945, bo w 1938 zastąpiono je szarymi, miały kieszenie na połach ukryte, a nie naszyte jak na rysunkach, opaska SS nie miała białego obszycia jak na rys., wstęga na rękawie jednego z Allg-SS-mannów ma białe obrębienie, a nie ma prawa go (w tym przypadku) mieć. Wszyscy Allg-SS mają SS na kołnierzu, co było prawdą tylko dla LSSAH. Nie ma ani jednego rysunku przedstawiającego mundur broni panc. SS, wszyscy czołgiści mają tylko mundury wehrmachtowskie, wzór SS był zupełnie inny.
Kolor munduru b.panc. z naszytymi kieszeniami na kurtce i spodniach jest zły - był to drelichowy mundur letni, zielony a nie czarny.
Na rysunku podoficera b.panc. nie opisano, co oznaczają podwójne białe wstęgi na jego rękawach, opis tego obrazka traktuje o truizmach.
Nie napisano nic o kobiecych formacjach pomocniczych, a na dwóch z trzech poświęconych im sylwetek (Nachrichtenhelferin des Heeres i Flugmeldehelferin) i tak nic nie widać.
Tyle pamiętam.
W ogóle można tej książce zarzucić podejście do materiału - za dużo w niej wyjątków od reguły, jako kompaktowe opracowanie popularne powinna się raczej skupiać na mundurach skrajnie standardowych, którego to tematu z kolei dalece nie wyczerpuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co slyszalem to tak- na ogóB mieli wytatóowane na pachwinie lub pod pach grupe krwi. Sytacja taka byBa dopuki byBna to czas- pod koniec wojny nie przyznawano si do SS i nie byBo czasu na tatua|e...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie skoro juz wałkujemy ten wehrmacht, to przypadkiem ktos nie orientuje sie czy jest jakieś dobre wydawnictwo traktujące o strzelcach alpejskich ( a zwłaszcza o ich umundurowaniu )
Pozdrawiam Argo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Po przeczytaniu ostatniego numeru Odkrywcy znowu mam wątpliwości i ponawiam pytanie: jakiego koloru mieli mundury Niemcy w 1939 szare czy feldgrau? Niestety nie mam dostepu do żadnej z polecanych przez kolegów książek.
Bo z opisu wynika jednak że szare.

Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już ten wermacht wałkujemy to mam pytanie: czy płaszcze używane przez ów jednostki również były tego samego koloru co mudury.A drugie pytanie to: czy czymś ów płaszcze odróżniały się od płaszczy niemieckich sanitariuszy ,np.inne guziki?Pytam o te guziki ,gdyż posiadam w swoich zbiorach kilka sztuk z krzyżami(sygnatury niezbyt czytelne) ,coś jak czerwony krzyż.
pozdro pol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Czy ktoś ma do polecenia jakęś firme ktora szyje (ale profesjonalnie) niemieckie mundury, i prosze jeszcze o informacje o mundurach waffen ss w 1944 roku , i wcześniej. Interesuja mnie tez bluzy maskujace i wzory kamuflazu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie