Skocz do zawartości

Baza lotnicza w Malaszewiczach


Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 month later...
  • Odpowiedzi 109
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 4 months later...
  • 2 weeks later...
W Małaszewiczach nigdy nie było 70 Łosi.
W dniu wybuchu wojny było tam tylko 31 samolotów tego typu (i to jest największa ich ilość na tym lotnisku), z czego:
- 20 Łosi należących do 220 Dywizjonu Bombowego (rezerwowego) przybyło do Małaszewicz z Okęcia dopiero 24/25 sierpnia
- 7 Łosi należało do Eskadry Ćwiczebnej Bombowej
- 4 Łosie były własnością KZL

Łosie X oraz XV Dywizjonu Bombowego (łącznie 36 samolotów) 31 sierpnia zostały przebazowane bezpośrednio z Okęcia na lotniska polowe:
- X Dywizjon do Ułęża
- XV Dywizjon do Podlodowa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 5 months later...
Witam wszystkich. Odnawiam temat i proszę o wszelkie informacje jakie posiadacie na temat lotniska w Małaszewiczach. Jak zauważyłem wiele cennych informacji zostało przesłanych na priv. Jeśli nie sprawiło by to wielkiego kłopotu prosił bym również o przesłanie mi powyższych informacji. Z góry wielkie dzięki.
Z Pow.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...
Witam. Widzę że kolega malaszewiczanin próbował podnieść temat i jak widzę nie bardzo ktoś sie przyłącza... Szkoda... Również jestem za odnowieniem tematu i ponowię swoją prośbę o materiały zamieszczoną powyżej, a na którą nie było odzewu. I znowu z góry podziękuję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 1936 po północnej stronie torów kolejowych została rozpoczęta budowa lotniska wojskowego oraz bazy paliwowej dla lotnictwa. W dawnym forcie twierdzy brzeskiej wbudowano w kazamaty zbiorniki o pojemności 278 tyś. litrów benzyny, łącząc ten magazyn rurociągami z podobnym o pojemności 480 tyś. Litrów, na terenie lotniska (widoczny na zdjęciu). Na lotnisku zbudowano 14 hangarów. Na polach wsi wzniesiono wówczas kilka bloków wojskowych (naprzeciw, obecnego kampingu) w których zamieszkali lotnicy z rodzinami oraz baraki dla żołnierzy z obsługi lotniska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potężne żelbetenowe słupy to przypuszczalnie pozostałości po Hangarach zniszczonych przez niemców.
W maju 1939 roku w sytuacji nadciągającej nieuchronnie wojny wyższe dowództwo postanowiło przenieść WOS do bazy lotniczej Małaszewicze pod Brześciem. Wojsko miało przybyć tu rzutem kolejowym i lotniczym. Na miejscu przydzielono jednostce jeszcze trzy Fockery F VII, co powiększyło liczbę posiadanych samolotów do sześciu. Wszystkie one otrzymały zadanie wysadzenia desantu dywersyjnego na tyłach wojsk niemieckich w Prusach Wschodnich. Niestety, o godzinie 5.30 w dniu 1 września 1939 roku lotnisko Małaszewicze i baza WOS zostały silnie zbombardowane przez niemiecką Luftwaffe. W wyniku nalotu zniszczone zostały lub uszkodzone wszystkie Fockery, a oprócz nich inny sprzęt latający znajdujący się wówczas na terenie Małaszewicz.
Spadochroniarze nie wzięli, więc udziału w walce zgodnie ze swym przeznaczeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Wiem, że to zdjęcie było, ale wstawiam je celowo, gdyż znalazłem takie samo zdjęcie z podpisem zniszczony Łoś na lotnisku w Małaszewicze, ustawiony do filmu Kampfageschwader Lützow. Z dopiskiem w głębi Żubr.
A więc wynika z tego, że fotki wstawione przez bodziu000000 to kadry właśnie z tego niemieckiego filmu propagandowego, ja osobiście tego filmu nie oglądałem i tu moje pytanie czy ktoś może to potwierdzić a jeżeli posiada ten film mógłby przesłać na priva

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo o Małaszewiczach jest w necie, ale kolega malaszewiczanin" szuka czegoś konkretnego, bo ciągle odświeża temat :)
Wg. informacji do których dotarłem (taka jedna mądra książeczka) w dniu wybuchu wojny stacjonowało tam 40 Łosi (myślę że zaokrąglono tę cyfrę, ale dokładając Fokkery mogło tam być ponad 40 samolotów). Inna ciekawostka- na kilkanaście dni przed wybuchem wojny wysłano jednego inżyniera z Warszawy aby samoloty uzbroił. Jednak jakoś tak wyszło, że powiedzieli chłopu, iż ma skopać ogródek a nie dali mu łopaty, chociaż to zostało napisane tak pokręconym tekstem, że z drugiej strony możnaby zrozumieć, że karabiny miał, tylko...nie miał dyrektyw (?!) :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dostarczono" to chyba niewłaściwe słowo. Poprostu ilość Łosi na wyposażeniu wojska (zbudowanych i kompletnych- nie koniecznie uzbrojonych) wynosiła ok. 90.
70 samolotów mówisz? Możliwe możliwe. Małaszewicze stały się ważnym lotniskiem. Niestety tak łatwo namierzonym i wymiecionym przez Luftwaffe jak fabryka PWS.
Mówisz, że stacjonowało w Małaszewiczach 31 Łosi? Chyba są to dane niedoszacowane. Bardziej prawdopodobne jest coś koło 37-39 Łosi.
Pozdrawiam,
Pokemon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Obydwaj macie racje panowie, ponieważ 31 Łosi stacjonowało w dniu 1 września na lotnisku w Małaszewiczach, a następnie w pierwszym tygodniu września przybyło do bazy w Małaszewiczach jeszcze 8 Łosi czyli łącznie było ich 39. Z tego 9 zbombardowano 1 września, 10szt przekazano jako uzupełnienie do Brygady Bombowej, 1 Łosia przejeła 24 Eskadra, 6 uległo zniszczeniu podczas ewakuacji, 4 w trakcie ewakuacji wylądowały w ZSRR, 6 ewakuowano do Rumunii.
Spośród 92 Łosi zbudowanych do wybuchu wojny 8 rozbito,36 znajdowało się w dwóch Dyonach Brygady Bombowej, 31 w bazie w Małaszewiczach ( były tam zarówno Łosie używane przez XX Dyon Szkolny, jak i Łosie w trakcie uzbrajania oraz stanowiące rezerwe)5-w Dyonie Doświadczalnym ITL, 15-na Okęciu, 17-w Mielcu, 6-w remontach, 6-w szkolnictwie. W produkcji znajdowało się 32 Łosie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
kol. malaszewiczaninie - prawdopodobnie w ciągu ostatnich 4 lat zdobyłeś sporą wiedzę nt. lotniska. Może zamiast podbijać/odnawiać/odświeżać itp. zawarłbyś w swoich postach jakieś wyniki swojego dochodzenia, to może też naprowadzić użytkowników na jakiś trop a i wątek stanie się ciekawszy. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przejęciu przez niemców lotnisko w Małaszewiczach min. służyło jako port dla szybowców transportowych Messerschmitt Me-321 i samolotów transportowych Messerschmitt Me-323 Gigant, ktore to latały z zaopatrzeniem na front wschodni.
O bazie w Małaszewiczach można także przeczytać we wspomnieniach Zygmunta Wasilewskiego Obyś żył w ciekawszych czasach" oraz w Ostatniej Walce" Jana Zumbacha.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
Sorry za odgrzewanie starych kotletów, ale chciałem mieć pytanie do kolegi malaszewiczanina (lub kogoś innego siedzącego w temacie), doszperałem się w starych dokumentach że jeden z moich przodków, został 26 sierpnia 1939 odkomenderowany do XX dywizjonu bombowego konkretnie do 221 eskadry bombowej, i tu rodzi się moje pytanie do kolegów siedzących w temacie tej bazy, jak się dowiedziałem ten dywizjon Łosi był w trakcie organizacji. Jak sie także doczytałem z waszych wpisów 1.09.1939 lotnisko poniosło ciężkie straty. Gdzie została ewakuowana baza w późniejszym okresie kampanii? Jakie były losy tego XX dywizjonu? W dokumentach znalazłem zapisek że mój krewny złożył broń 18 września był w personelu naziemnym...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie