Skocz do zawartości

Baza lotnicza w Malaszewiczach


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 109
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Feagment wspomnien znajdziesz w: Z. Wasilewski, Obys zyl w ciekawych czasach, Warszawa 1958
Fragment z tej ksiazki byl cytowany w: Gazety Wojenne" 1998, nr 1, s. 14

PS. Bodziu pisze sie na ten artykulik,
e-mail: zmoszumanski@wp.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
Witam
malaszewiczanina...piszesz że poszukujesz wszelkich informacji na temat bazy lotniczej,więc trochę napiszę na ten temat.Może masz te informacje z innych źródeł ale w tym poście ich nie znalazłem.

Lotnisko i bazę w Małaszewiczach w dniu 1 września 1939 roku zbombardowały samoloty Dornier DO 17Z z II/KG 2 Luftflotte 1(Dowódca Albert Kesserling)w ilości około 30 sztuk.Nadlatując w trzech rzutach o godz. 05.40,06.00 i 06.20 rano.Bombardowanie to zniszczyło 9 rezerwowych Łosi"
Były to najpoważniejsze straty w pierwszym dniu Wojny Obronnej 1939 roku.

W książce Pana Jerzego B. Cynka pt.Polskie Siły Powietrzne w Wojnie 1939-1943" jest zdjęcie(bardzo intrygujące jak pisze autor) wykonane po bombardowaniu bazy,gdzie widać samolot PZL P-37B Łoś" 3" nr 72.225(nieoperacyjna jednostka rezerwowa) który ma namalowane na kadłubie godło rozwiązanej 12 Eskadry (Karasi).W uproszczeniu godło wygłądało tak: Niebiesko-szary trójkąt a na nim anamalowany lis trzymający w ręku okulary.Godło to przejeła prawdopodobnie 222 Eskadra Dyonu stacjonująca w Małaszewiczach.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Byłem tam w środe.takie coś zostało przy drodze nr 2(brama wjazdowa na teren lotniska.W lasku otaczającym WOC pozostałosci fundamentów budynków lotniskowych.Pod zakładami mięsnymi idzie kanał odwadniający pas startowy.Przy budowie zakładów mięsnych wyszło sporo skrzyń z cześciami zapasowymi do samolotów(jakie to częsci nie wiem i nikt z rozmówców nie umiał powiedzieć.Oczywiscie tez usłyszałem opowiesci o zatopionych w okolicy POLSKICH SAMOLOTACH które w upalne lata przy niskim stanie rzek jezior i oczek wodnych są widoczne.O czołgach w tychze bajorkach nikt nic nie mówił(co nie oznacza ze ich tam nie ma).
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie