Jump to content

kolo83

Forum members
 • Content Count

  107
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

Everything posted by kolo83

 1. Na 100% z niemieckiego wyposażenia. Na zamieszczonej fotce masz hak od plecaka z identyczną sygnaturą. Od czego jest Twój karabińczyk jeszcze nie wiem ale mi to kojarzy się z lotnictwem (np spadochron, jakieś pasy w samolocie itp).
 2. Dwudziestolecie międzywojenne. Produkt Fabryki Przetworów Chemicznych "Sidol" Maksymiliana Sternhella.
 3. Elizabeth, New Jersey USA, listopad 1908. Możesz sprawdzić np tutaj: http://ismacs.net/singer_sewing_machine_company/serial-numbers/singer-d-series-serial-numbers.html
 4. Herb wpisany jest w koło zębate, wiec pewnie to logo jakiejś fabryki.
 5. Ja obstawiam, że to jest znaczek na czapkę studencką (Teekkarilakki). Czapki te obowiązują w Finlandii i krajach skandynawskich. Identycznej nie znalazłem ale moim zdaniem to będzie to. Może na przestrzeni lat ich wzór uległ zmianie. Jeżeli nie na czapkę to może odznaka uniwersytecka czy coś w tym stylu. Wpisz sobie w google: Y-lyyra-kulta valmistujaislakkiin i obczaj grafikę. Tu masz przykład
 6. Strażacki powojenny wyprodukowany przez firmę Linnemann & Schnetzer (logo w kółeczku). Tą nazwę firma nosiła od 1948. Zdarzają się również stalowe, które notorycznie są postarzane i sprzedawane jako przedwojenne/wojenne. Nitami się nie sugeruj bo bywały różne.
 7. Chyba we wszystkich motocyklach i samochodach z epoki. To były typowe żarówki reflektorowe w tamtych czasach. Ten typ żarówki ma się całkiem dobrze, bo większość chińskich motorowerów/motocykli 125ccm do dziś jest w takie wyposażona, tyle że 12V. Dokładnie takie same czyli 6V były na wyposażeniu motocykli WSK i wszelkiej maści Rometów. Ewidentnie ktoś zachomikował w 1944/5 zapas żarówek (może właściciel jakiegoś sklepu/warsztatu bo wątpię żeby ktoś się wtedy tak obkupił w żarówki samochodowe/motocyklowe).
 8. Bluza wygląda na Feldbluse M1915, a więc zdjęcie zostało wykonane od roku 1916 wzwyż. Fotka została zrobiona "na luzie" - żołnierz jest bez pasa, nakrycia głowy i owijaczy ale to na 100% mundur.
 9. To jest wnętrze radzieckiego hełmu СШ-40 (SSz-40)
 10. Clydebank, Szkocja. Druga połowa 1913 roku.
 11. To nie Nagant. Kaliber jest podany (9,1x40), ale informacji na temat tej amunicji jak na lekarstwo. Cytat z brazylijskiej strony "Był to europejski nabój do karabinów sportowych i małych myśliwskich, prawdopodobnie wprowadzony w 1883 roku, o właściwościach balistycznych podobnych do standardowego 38 Special (około 1100-1200 fps na długiej lufie)."
 12. Pierwsza od góry: Producent П - Петербургский Патронный Завод - Peterburskij Patronnyj Zawod; Dostawca blachy Б - Завод Берда - Zawod Bierda; I - trymestr 1892; Druga była zidentyfikowana w oddzielnym wątku. Pozostałe dwie również pochodzą z fabryki amunicji w St.Ptetersburgu, co do dostawców, to nie wiem.
 13. ф - Producent: Франко-русский завод - Franko-Russkij Zawod - Sankt Petersburg. P - Dostawca blachy mosiężnej: Розенкранц завод - Rozenkranc Zawod Sankt Petersburg. III trymestr roku 1891.
 14. Rozwinięcie skrótu z plomby to: Вещевого склада приемной комиссии czyli w wolnym tłumaczeniu: odzieżowy (mundurowy) magazyn komisji rekrutacyjnej (poborowej). Jak jest tu jakiś rusycysta to niech mnie poprawi. Z drugiej strony miesiąc (V) i rok (1896). Plomba bezsprzecznie związana z zaopatrzeniem/wyposażeniem carskiej armii.
 15. Wartość takich wieszaków jest niewielka, więc nie sądzę żeby ktoś podrabiał tego typu rzeczy. Tym bardziej w okresie PRL. Sam mam paręnaście sztuk i czasami czcionka jest głębiej odciśnięta, a czasami tylko powierzchowny "nadruk" tak jak tutaj. Na moje oko oryginał.
 16. Kulistość spłonki to efekt jej rozdęcia poprzez eksplozję naboju (poza pistoletem rzecz jasna) w wyniku działania wysokiej temperatury (ognisko,pożar). Zresztą po całości tego okucia widać, że nabój rozerwało.
 17. To nie jest A/O tylko A/D skrót od an der czyli nad. Wismar an der Ostsee. E.H.Magerfleisch to gorzelnia. Butelka jest po wódce.
 18. Pewnie żona/narzeczona w mundurze męża/narzeczonego. Dość pospolity pomysł na fotkę niezależnie od czasów i kraju. Zdarzają się podobne fotografie zarówno z czasów bardziej zamierzchłych (jak ta tutaj przedstawiona) jak i z całkiem nieodległych.
 19. To jest kropielnica, tyle że nie kościelna a domowa. Kiedyś dość często spotykana.
 20. To jest mundur kolejowy PKP z czasów II RP.
 21. Wygląda na wyrwany z futryny odkształcony i wybrakowany skobel. Ciśnij ten kawałek bezwartościowego żelastwa w krzaki
 22. Żeton monetarny wyemitowany przez STETTINER CONSUM & SPARVEREIN E.G. czyli w wolnym tłumaczeniu Szczecińskiej Spółdzielni Spożywczo-Oszczędnościowej. Były różne nominały.
×
×
 • Create New...

Important Information