Skocz do zawartości

73dyw piech wh


HUBERTUS 1656

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, prośba, nie rozkręcajcie innego tematu w tym poście. Szczur, ze względu na braki czasu obecnie nie odpowiem Ci na twoje pytania. Może za kilka dni, przy wolnych mocach przerobowych...

Co do 73 DP. Hunie97, przeczytaj raz jeszcze post Pytanie do Duncama". Następnie dodaj to:
29 lipca Niemcy liczyli jeszcze na utrzymanie linii Karczew-Celestynów-Kołbiel-Siennica, przy czym główne siły
zebrali na linii Kołbiel-Siennica (170 pułk piech, dywizjon art z 173 pułku, dwie kompanie saperów z 173 batalionu, 22 czołgi Panther z 19 DPanc, batalion rozpoznawczy, III pancerny i część pułku plot z HG). Tam też toczyły się największe walki (co jest odpowiedzią dla Szamana). Jednak już 29 lipca ich zamysł zniweczyli Rosjanie, przełamując front pod Celestynowem (a wcześniej był on już przełamany pod Mińskiem Mazowieckim) oraz opanowując Karczew. Zarówno Rosjanie jak i Niemcy walczyli głównie o szosę lubelską, miasteczka nadwiślane (Otwock, Karczew, Józefów, Radość) były natomiast na uboczu. To dlatego 29 lipca Karczew zdobył samotny 5 Pułk motocyklowy, po walce z 944 batalionem ochronnym. Natomiast dwie brygady pancerne i jedna zmotoryzowana 16 KPanc waliły główną drogą na Wiązownę. Do wieczora 29 lipca podeszły siłami głównymi pod Wiązownę. Jednocześnie kilka T-34 z 109 Brygady Pancernej zjechało na lewo i zapuściło się od wschodu do Otwocka. Tam stał pokiereszowany 70 pułk piechoty, resztki 944 batalionu, kompania saperów 173 bat sap, kompania 173 bat fizylierów oraz IV dywizjon 173 pułku art (12 dział 105 mm). Oczywiście radzieckie czołgi zostały odgonione, ale ich pojawienie się sprawiło, iż Niemcy wycofali działa 105 mm do Józefowa, rejon Świdry Małe.
Dotarcie 16 KPanc na przedpola Wiązowny oznaczało oskrzydlenie pozycji 70 pułku pod Otwockiem od wschodu, a także odizolowanie tego pułku od reszty dywizji (zresztą i tak mocno pociętej). Dlatego 29 lipca wieczorem nadano rozkaz odejścia 70 pułku na nową pozycję obronną na linii rzeki Świder od jej ujścia po Emów i Aleksandrów. Jednocześnie kolejne działa niemieckie (dokładny typ nie jest mi znany, były to 105 albo 155 z III dywizjonu 173 pułku) podciągnięto do lasu koło Aleksandrowa (miały razić podejścia do Wiązownej i szosę lubelską).
Nocą z 29 na 30 lipca siły główne 70 pułku dokonały przemarszu, pozostawiając w Otwocku silne ubezpieczenia. Rano 30 lipca 16 KPanc wyprowadził dwa gwałtowne ataki - główny na Wiązownę i dalej na Zakręt, pomocniczy na Otwock. Ataki zakończyły się sukcesem, tego dnia czołgi radzieckie doszły do Zakrętu i zdobyły po kilku godzinach Otwock i część Świdra (Niemcy bronili jeszcze Świdrów Wielkich). Atak na Otwock miał chrakter czysto pomocniczy - obok słabych sił 16 KPanc działał tu jeszcze 5 pułk motocyklowy. Po godzinie 13 Niemcy wykonali opisany już kontratak na Wiązownę od płn-wsch czołgami Panther i piechotą (odparty wieczorem przez 15 BZmot). Chcieli przywrócić front rzeka Świder-Wiązowna. Jednocześnie w tym samym czasie cześć czołgów 109 BPanc zjechała z szosy lubelskiej i leśnymi drogami dotarła do Józefowa i Miedzeszyna (od wschodu). Teren ten nie miał obsady niemieckiej, a wspomniane w Aleksandrowie działa jeszcze rano Niemcy wycofali do Międzylesia. Po Falenicy i Józefowie jeździły tylko pojedyncze czołgi Panther z 19 DPanc, prowadząc obserwację (baza wypadowa czołgów-poligon Rembertów).
Taka sytuacja wymusiła na Niemcach rozkaz odwrotu 70 pułku z linii rzeki Świder na północ do Radości. Jednak tylko kilka drobnych formacji wykonało odskok. Istniało bowiem ryzyko ataku czołgów radzieckich na rozciągnięte kolumny piechoty idące drogą przy Wiśle. Dlatego wieczorem 30 lipca 70 pułk przeszedł do obrony półokrężnej na linii Józefów-Jarosław - Świdry Wielkie. Mógł wycofać się jeszcze mostem na Wiśle przy ujsciu rzeki Świder i od 30 lipca faktycznie wojska niemieckie ruszyły na zachód. Nocą z 30 na 31 lipca całkowicie oddały wschodni brzeg, wysadziły most i przeszły do Opacza i Bielawy. Tam od 31 lipca IV dywizjon 105 mm dział ostrzeliwał Józefów, Otwock, zwłaszcza zaś drogę nad Wisłą. Właśnie tego dnia wojska radzieckie całkowicie opanowały Józefów, Falenicę czy Miedzeszyn, a wiślany" front przekazały tylko małemu 5 pułkowi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy źródła podstawowe:
-kolekcja aleksandryjska (mikrofilmy 9 Armii) z Archiwum Akt Nowych
-Archiwum Ministerstwa Obrony ZSRR - streszczenia i tłumaczenia z dawnego WIH, dziś mocno rozproszone
-meldunki powiatowe AK (zebrane w różnych miejscach)

Po restrukturyzacjach lat mienionych zbierane do 1989 roku materiały archiwalne zostały niestety mocno rozproszone. Obecnie osoba cywilna ma gigantyczne trudności z docieraniem do tego, z czego kilkanaście lat temu czerpali np. Magnuski czy Sawicki (czerpali z błędami...). Np w AAN nie ma już części ważnych danych (zwyczajnie rolki wyparowały"). Niemniej dla chcącego...

Do tego oczywiście książki, np. monografie dywizji czy cała seria polskich autorów o powstaniu (przy czym w obu wypadkach zalecana jest daleko idąca rozwaga, bo generalnie wiedza części naszych historyków o armiach bywa niska, natomiast autorzy niemieccy walą ostrą propagandę i wręcz fałszują historię).
Jeśli natomiast jesteś początkujący" to na początek książka Front Wschodni a Powstanie Warszawskie", broszura Warszawa 1944 vol II" czy WPH z 1989 roku z tekstem Sprawozdanie dowódcy 2 APanc...".

A Mińsk Mazowiecki zdobywał też 3 batalion 22. Pułku AK, poszukaj o nim w opracowaniach o AK.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duncam, wielkie dzięki zaczne od tych książek gdyż jestem raczej początkujący tzn grzebałem ale nie wtej dziedzinie historii :))
Szaman coś mam ale musze znaleźć żródło bo nie pamiętam, ale raczej nie spodziewaj się takich szczegułów jak od Duncana :))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładne dane o miejscu zniszczenia batalionu nie są mi znane. Meldunek radziecki mówi o akcji zaczepnej w miejscowości Karczew", gdzie batalion rozbito. 944 batalion ochronny został podporządkowany 70 pułkowi jako jego trzeci batalion i obsadził odcinek nadwiślany. Jednym z zadań 944 batalionu była ochrona przepraw i promów przez Wisłę, Niemcy obsadzili też Karczew do obrony punktowej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duncamie,nie pozostawiłes swojego maila więc zapraszam Cię w taki trochę nietypowy sposób: Mam zaszczyt zaprościć Cię na Pierwszy Otwocki Piknik

Forteczny",zorganizowany przez nowo powstałą Sekcje Otwock

Warszawskiego TPF".Piknik odbędzie się w niedziele 25 lipca 2004

w schronach Przedmościa Warszawskiego na Dąbrowieckiej

Górze.Serdecznie zapraszamy na imprezke(mała wystawka

militariów,map i zdjęć fortyfikacji) uświetnioną przez grupę

rekonstrukcyjną z Warszawki,oraz ognisko.Zaczynamy od 10 rano.

Pozdrawiam Hubertus i załoga Dąbrówki.



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26.03.1945. niejeden żołnierz tej dywizji spoczął dokładnie w miejscu gdzie dzisiaj mieszkam. 73.ID obsadzała nadmorski odcinek frontu na gdańskim lotnisku w kierunku Brzeźna, mając na lewym skrzydle 62. GR z 7.ID. Wiesz coś może Duncamie także i o tym okresie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beaviso, niestety, ale tematem walk o Gdańsk zajmowałem się dość ogólnie. Dlatego nie mam przy sobie danych na ten temat w podobnym zakresie jak o walkach pod Warszawą.
Niemniej 73 DP była pełnowartościową dywizją tylko do stycznia 1945 roku. Miała wtedy jeszcze ok. 10 000 żołnierzy, a nawet 14 Hetzerów (początek stycznia 1945). Gdy znalzała się w składzie 2 Armii, jej siła bojowa po odwrocie na północ była na tyle słaba, że pojawiła się Grupa Bojowa 73 DP". Nawet nie wiem, czy dowodził nią wtedy jeszcze nominalny dowódca, gen. Franz Schlieper, czy może już ktoś inny.
Jeśli jednak się czegoś dowiem, to dam znać.
pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...
  • 2 years later...
Ale co konkretnie, Domino? Mnie ta dywizja interesuje w kontekście lutego-marca 1945, kiedy to cofała się na Gdańsk. Czyżbyś działał z piszczałką na dalekich rubieżach Gdańska? Czy znajda jest jednak z Twoich, szczecińskich okolic?

M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Cię drogi Beaviso, kupa czasu mineła hehe :) Ja dalej przesiaduje u siebie, ale w wakacje wybieram się w Twoje rejony :) poopalać się i nie tylko :D Znajda jest z okolic Gdańska, dostałem kilka blaszek z tych okolic, wsród których była ta.Interesuje mnie ta konkretna jednostka, czy posiadasz jakieś ciekawe informacje na jej temat, w leksykonie niestety wiele nie piszą.

Pozdrawiam serdecznie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie