Skocz do zawartości

Obwód Kaliningradzki


Gość seemann

Rekomendowane odpowiedzi

Wybieram się tam na długi weekend. Czy ktoś juz miał okazję tam zawitać, aby podzielić się informacjami o ciekawych miejscach, opuszczonych okolicach, śladach przeszłości itp.?

pozdrawiam

Seemann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jadę samochodem, ale pożyczonym (polonez), myślę że takim można swobodnie się tam poruszać bez ryzyka że ktoś cię najedzie. Będąc szczerym byłem już tam kiedyś (jakieś 2 lata temu) ale trochę na wariata, bez przygotowania merytorycznego wcześniej. Dojechałem do Kłajpedy, byłem w Koenigsbergu i potem przez Kurische Nehrung na Litwę. Mówiąc krótko - niezła okolica, w Swietłogorsku który wygląda jak mały Sopot (zwycięska armia radziecka chyba nie miała tam po drodze na Berlin, więc nie rozpieprzyła miasta) fantastyczne wille, oprócz tego studzienki kanalizacyjne z napisami np. Eisengieserei Elbing itd. Równie intrygująca jest autostrada i wysadzony most na Pregel który od końca wojny wciąż stoi tak jak go wycofujące się wojska niemieckie wysadziły - zdjęcie zaraz po wojnie:

http://www.xdesign.net/rab/rab_elbing_pictures_10.html

oraz teraz

http://www.berlinka.pcp.pl/Pregola_most.jpg

Generalnie bezpiecznie, tylko trochę to jednak nie za tania podróż (hotele w Koenigsbergu trochę kosztują);-)

JEŚLI KTOŚ MA JAKIEŚ HINTY CO DO CIEKAWYCH MIEJSC, Z PRZYJEMNOŚCIĄ POSŁUCHAM

pozdro

Seemann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spisuję wszystkie swoje wyjazdy, pod kątem zwiedzania militariów, tak więc:

Kaliningrad – mamy tam łódź podwodną, jedną z 4 udostępnionych w Rosji do zwiedzania (kolejna jest w St.Petersburgu), ale tylko ta jest na wodzie. Znajduje się ona po przeciwnej stronie wiaduktu drogowego niż główny obiekt zwiedzania – katedra z grobem Kanta. Aby dojść do łodzi trzeba obejść kanał biegnący równolegle do drogi, do końca ulicy Krasnojarskiej. Godziny zwiedzania są niewiadomą, zależy to bowiem w części od pilnujących tam starych matrosów, jak akurat grają w karty to zwiedzania nie ma. Do łodzi wchodzi się przez wejście dziobowe, wychodzi przez rufę, oglądając poszczególne sekcje okrętu (od przedziału torpedowego zaczynając). Uwaga, zwiedzanie nie jest przeznaczone dla osób z klaustrofobią. Przy okręcie na brzegu wystawa torped, min i kilku dział morskich. Kolejnym miejscem do zwiedzenia jest muzeum-kwatera obrony Koenigsberga (blindaż, Lash bunkier) z 1945. Stojąc na wiadukcie na wysokości katedry, mając ją po prawej stronie, widzimy na końcu ulicy socrealistyczny budynek – jest to hotel Kaliningrad przy placu Centralnym, przed hotelem skręcamy w lewo, potem w prawo w ulicę Uniwersytecką. Tam przy uniwersytecie „Albertina” widzimy 4 jednoosobowe bunkry obserwacyjne i 2 klatki zejściowe do bunkra. W środku historia szturmu Koenigsberga, makiety, zdjęcia, rekonstrukcje pokoi kwatery, nic porywającego, ale zobaczyć można.
Dodatkowo w mieście i dokoła są forty i umocnienia z różnych okresów, widziałem jedynie fosy i pozostałości budynków przy dworcu autobusowym przy placu Kalinina, ale na mapach widać wyraźnie przynajmniej część umiejscowienia fortów, trzeba patrzeć na charakterystyczny kształt wody fos fortów. Z samochodu widziałem niektóre, część zupełnie rozwalona i zapewne kryjąca wewnątrz różne ciekawostki.
Uwaga: nie warto jechać samochodem, wracając można stać i 3 dni w kolejce na granicy, lepiej autobusem, ewentualnie koleją, najwygodniej zaś latem - statkiem, lub wodolotem.

Po powrocie pisałem też: http://www.odkrywca-online.com/index1.php?action=forum&iletab=jedna&sub=pokaz_watek&ktory=0&id_forum=0&&sq=Kaliningrad&wi=20169#20169
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki Mietek za rady, jednak chyba zdecyduję się jednak na samochód, koleją czy autobusem to oczywiście można do Koenigsbergu, natomiast jeśli mam w planie parę innych miejsc w całym okręgu to już problem. A ze staniem na granicy bywa różnie, 2 lata temu wracając stałem 9 godzin, ale mówili że czasem to 1-2 i tyle. Poza tym pomyślałem by wracać przez Litwę, w końcu to już Unia, nie?;-) Tam mogą być mniejsze kolejki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt, zwiedzenie umocnień wokół Kaliningradu wymaga samochodu, komunikacja zaś w samej enklawie jest dobrze zorganizowana (jechałem 2 razy do Swietłogorska) i tania.
Acha, przy trasie Kaliningrad-Swietłogorsk (ale nie wiem gdzie) stał T-34 na postumencie.
Zaś przy samej drodze od granicy do Kaliningradu widziałem:
- betonowy bunkier naziemny, zaraz na poboczu po prawej
- w jednej ze wsi cmentarz niemiecki 1 wojna
- cmentarz i pomnik Armia Czerwona (okolice Mamonowa)
- po prawej mija się bazę wojskową, tylko nie wiem czy można się zatrzymywać. Przy niej w lesie były całe hałdy zielonych skrzynek wojskowych. I jeszcze jedna rzecz, jak możesz to sprawdź:
Baza jest zaraz przy drodze, płot, zaorany pas ziemi niczyjej. Na rogach (gdy przecinka i płot odchodzi prostopadle od drogi) są wkopane bunkierki obserwacyjne.
Jeden z nich jest to na 90% nadbudówka od jakiegoś pojazdu, mi to wyglądało na wkopane pudło od StuG-a. Jednak widziałem jedynie z okien autobusu, więc może to SU, czy specjalnie spawane w tym celu?
W samym mieście są jeszcze pomniki wojskowe.
Piwo tanie (tu wyjazd samochodem jest wadą:)). Wojska kupa, poszukaj jakiegoś targowiska to pewno kupisz tanio militaria, ja niestety byłem służbowo i czasu na to już nie starczyło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki Mietek za hinty, szczególnie zaintersowała mnie ta buda od StuG-a, ale mam nadzieję że mnie nie postrzelą jak będę się zbliżał ;-). A most Woytas robi wrażenie, jak koło niego przejeżdżałem kiedyś to akurat był korek na drugiej nitce drogi, więc tak stoję i myślę co tu tak obok mnie betonowego w górę sterczy. No i pomyślałem o tak, most zwodzony mają ;-) Tylko kurdę czemu ten po którym jadę nie jest podniesiony...?" Wtedy dojrzałem że ten drugi porasta trawa...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seemann, zazdroszczę wyjazdu. Czy jest szansa, bym mogła się dołączyć? Od dłuższego czasu wybieram się w te rejony, ale trudno mi jest namówić znajomych, a na samotny wypad brak mi odwagi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, Seemann! Jesteś chyba pierwszym gościem w tym kraju, który poderwał dziewczynę na wyjazd POLONEZEM do ROSJI (dotąd sprawdzał się VW Golf lub BMW do Międzyzdrojów)!

;-)))

PS> A w samym Koenigsbergu ile zamierzasz spędzić czasu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nixe, wyrobienie wizy trwa tydzień, poza tym miejsc wolnych już brak niestety. Zaprezentuję zdjęcia (jeśli wróce)

a tak poza tym chłopaki, co to za sztuka mieć Golfa czy BMKę, a taki Polonez to jest szyk, nie?;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, a czy sam Bałtijsk nie jest nadal miastem zamkniętym, tzn. wymagającym posiadania vouchera"?

Seemann, a nie znasz jakiegoś Rosjanina z samego Królewca? Bo potrzeba typa do bezinteresownego sprawdzenia, czy na terenie dawnego niemieckiego lotniska na obrzeżach miasta jest taki duuuży bunkier kierowania lotnictwem myśliwskim dla całych Prusiech Wschodniech".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, wróciłem i żyję, choć nie obeszło się bez różnych ...wrażeń ;-)

BEAVISO, znam, spróbuję zapytać. Możesz podać trochę więcej szczegółów?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mietek, a'propos StuG-a - widziałem to coś" wkopanego, na terenie jednostki wojskowej koło Ladushkin, nie udalo mi się zrobić zdjęcia, bo tam chyba rzeczywiście słabo się zatrzymywać. Moim zdaniem (nie jestem tu fachowcem, a poza tym widziałem to coś tylko przez chwilę) wygląda to bardziej na nadwozie od Sd. Kfz. 250 lub czegoś podobnego.
http://gunpoint-3d.com/view-Sdkfz250.f.html
Warto by sprawdzić, może jeszcze się tam wybiorę, albo jeszcze ktoś?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wypadałoby, spróbuję choć namiastkę dziś wieczorem, teraz trochę z czasem krucho. Jest parę zdjęć, tyle że próba założenia własnej strony ze zdjęciami spełzła na niczym, chyba mnie to przerasta technicznie ;-) jak coś wymyślę, będą i zdjęcia.

pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie