Jump to content

Mapa 1880 - co oznacza znak koła ?

Oktagon68

Recommended Posts

Na mapie z 1880 z Górnego Sląska zauważyłem znak koła. Byłem w tym miejscu , jest tam taki okrągły pierścień,podwyższenie terenu. Na żadnej mapie starszej  nic tam nie oznaczono. Żaden staw itp. 

Zrzut ekranu (1989).png

Zrzut ekranu (1990).png

W dniu 11.04.2024 o 19:49, Oktagon68 napisał:

Na mapie z 1880 z Górnego Sląska zauważyłem znak koła. Byłem w tym miejscu , jest tam taki okrągły pierścień,podwyższenie terenu. Na żadnej mapie starszej  nic tam nie oznaczono. Żaden staw itp. 

Zrzut ekranu (1989).png

Zrzut ekranu (1990).png

Zewnętrzny krąg  to może być hałda, wewnętrzny, zawalone wejście do szybu.

• 2 weeks later...

to nie znak koła tylko zaznaczenie ukształtowania terenu. linia ciągła to wyższa krawędź skarpy kreseczki do niej prostopadłe pokazują jej długość (taką przybliżoną) mamy zatem groblę o kształcie okręgu, wewnątrz kreseczki oznaczają mokradła mamy zatem pozostałość po stawie... kto, po co takie bezsensowne z pozoru dzieło stworzył to już inna kwestia, mapa nam jej jednak nie wyjaśni...

• Like 1

W dniu 28.04.2024 o 22:26, retrotechnoteka napisał:

to nie znak koła tylko zaznaczenie ukształtowania terenu. linia ciągła to wyższa krawędź skarpy kreseczki do niej prostopadłe pokazują jej długość (taką przybliżoną) mamy zatem groblę o kształcie okręgu, wewnątrz kreseczki oznaczają mokradła mamy zatem pozostałość po stawie... kto, po co takie bezsensowne z pozoru dzieło stworzył to już inna kwestia, mapa nam jej jednak nie wyjaśni...

Ta odpowiedz wydaje mi sie bardzo logiczna. Po wejsciu do okręgu ma on wielkosc boiska typu Orlik, dno jest płaskie. Mógł to byc jakis staw bo w poblizu sa strumyki.Bardzo dziekuję za wszystkie odpowiedzi .