Skocz do zawartości
  • 0

Pocisk i łuska 75mm do jakiej armaty mógł być?


P1910

Pytanie

Napisano

Cześć,
Posiadam pocisk ze zdjęć. długość 28cm (z pierścieniem, bez zapalnika 29cm), kaliber 75mm. Można wkręcić polskie zapalniki w pierścień, jak i pierścienie z pocisków armaty Schneider 75mm (taki sam gwint) lecz wyglądem pocisk nie pasuje do 75tek, które posiada znajomy. Koledzy sugerują, że może to być pocisk do armaty 1901/22 tzw. "prawosławnej" lub co sugeruje miejsce znalezienia (jeśli sprzedawca nie kłamał to gdzieś w okolicy Mielca i lotniska, przy brzegu rz. Wisłoki) do armaty przeciwlotniczej Schneider wz. 1922/24. Niestety nie mam do czego przyrównać, a w materiałach jest skąpo opisana amunicja i jej rodzaje. Może ktoś z Was ma takie "cuś" i lub może coś podpowiedzieć?

Mam jeszcze taką łuskę Fabryki Amunicji "Pocisk" prawdopodobnie ze Scheidera 75mm z oznaczeniami "75P" i "PK8P32DZ" i moje pytanie brzmi czy oznaczenie "75P" nie sugeruje, że jest to amunicja do armaty "prawosławnej"?
Z góry dzięki za pomoc Uśmiech
1684328994_img_20230516_185600.jpg1684329297_img_20230516_222540.jpg1684329476_img_20230516_222346.jpg1684329536_img_20230516_222435.jpg1684330421_img_20230516_222906.jpg1684330543_img_20230516_225007.jpg

17 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
1 godzinę temu, P1910 napisał:

Koledzy sugerują, że może to być pocisk do armaty 1901/22 tzw. "prawosławnej"

Typowy pocisk 76,2mm https://pl.wikipedia.org/wiki/76_mm_armata_polowa_wz._1902 

1 godzinę temu, P1910 napisał:

Mam jeszcze taką łuskę Fabryki Amunicji "Pocisk" prawdopodobnie ze Scheidera 75mm z oznaczeniami "75P" i "PK8P32DZ"

 m.in.    http://www.1939.pl/uzbrojenie/polskie/artyleria/a_75mm_wz97/index.html

1 godzinę temu, P1910 napisał:

i moje pytanie brzmi czy oznaczenie "75P" nie sugeruje, że jest to amunicja do armaty "prawosławnej"?

Taka amunicja była stosowana także do armat wz. 1902/26(przekalibrowane ruskie wz. 1902) ale owe P nie ma z tym nic wspólnego.

Napisano

Zmierzyłem w miejscu, które wskazałeś i wynik wynosi 75,0mm+/- 0,1mm w różnych miejscach obwodu, od 74,9 do 75,1mm. Wcześniej mierzyłem przy pierścieniu wiodącym, z jego obu stron, spróbuję pożyczyć większą suwmiarkę, bo może ramiona są za krótkie. 

Napisano
17 godzin temu, Dennis napisał:

Armata 75mm wz. 1897 tzw. Schneider.

Kolega Dennis ma w tym przypadku racje, to wrześniowy granat do naszej armaty 75mm

Napisano
3 godziny temu, canabis.dw napisał:

Kolega Dennis ma w tym przypadku racje, to wrześniowy granat do naszej armaty 75mm

Pocisk ma wtok na zacisk łuski, którego żadna nasza amunicja do wz. 1897 Schneidera nie posiadała i zgrubienie środkujące w innym miejscu.

Napisano
1 hour ago, vis1939 napisał:

Pocisk ma wtok na zacisk łuski, którego żadna nasza amunicja do wz. 1897 Schneidera nie posiadała i zgrubienie środkujące w innym miejscu.

A co, jeśli jest to np. jeszcze francuska produkcja?

image.png.75550af1883cfba46fd63a960864dce7.pngimage.png.b71ae121cb9a3d1a750eb5ef0149bc10.png

 

vs ten

 

adler.JPG

Napisano

Dzięki Dennis za odpowiedź, to ciekawe co piszesz. Możesz podać linka do strony z tą fotką? W ogóle dziękuję wszystkim za zaangażowanie :) Na razie nie mam dostępu do większej suwmiarki :(

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie