Skocz do zawartości

Przeszukiwali wyschnięty strumień, znaleźli skarb sprzed ponad 3 tysięcy lat. "To jak trafić szóstkę w totka"


Rekomendowane odpowiedzi

W lasach nieopodal wsi Sidłowo (województwo zachodniopomorskie) odkryto ozdoby z brązu mające prawdopodobnie ponad trzy tysiące lat. - Znaleźć taki skarb to jak trafić szóstkę w totka - mówią poszukiwacze ze Stowarzyszenia Historycznego w Rymaniu, którzy uczestniczyli w akcji wydobywczej. A archeolog podkreśla, że na terenie Nadleśnictwa Świdwin może być jeszcze wiele historycznych niespodzianek.

Jesienią ubiegłego roku nieopodal wsi Sidłowo (woj. zachodniopomorskie) pracownik Lasów Państwowych zauważył, że coś wystaje z wyschniętego koryta strumienia. O swoim odkryciu poinformował kolegów, zajmujących się poszukiwaniami.

Okazało się, że to napierśnik typowy dla kultur mogiłowych, pochodzący mniej więcej z 1400-1200 przed naszą erą.

- Ozdoby tego typu najczęściej występują w znaleziskach gromadnych czy też depozytach, albo są to znaleziska luźne. Bardzo rzadko występują w kontekście grobowym, więc trudno nam określić czy nosili je mężczyźni czy kobiety. W społecznościach pradziejowych nie zawsze był stosowany taki podział, do którego jesteśmy przyzwyczajeni - mówi archeolog Marcin Krzepkowski z Fundacji Relicta.

"Znaleźć taki skarb to jak trafić szóstkę w totka"

Po odkryciu napierśnika archeolodzy złożyli wniosek o pozwolenie na badania w nadleśnictwie. Do akcji wydobywczej doszło w lutym tego roku. Prowadzili ją członkowie Stowarzyszenia Dębosz z Rymania przy współpracy Grupy "Parsęta", a także Fundacja Relicta z Poznania.

- Rów, w którym odkryto skarb jest okresowo napełniany wodą i przyszło nam w niej brodzić, ale udało nam się wydobyć resztę skarbu - zawieszkę z brązu i 20 niekształtnych fragmentów surowca przygotowanego do wytopu podobnych ozdób czy narzędzi - podkreśla Krzepkowski.

- Znaleźć taki skarb to jak trafić szóstkę w totka - mówią poszukiwacze ze Stowarzyszenia Historycznego w Rymaniu.

Znaleziska, po renowacji, pod koniec września zostały zaprezentowane w Centrum Nauki Cordis im. Rudolfa Virchowa w Świdwinie. Teraz trafią do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. 

https://tvn24.pl/pomorze/sidlowo-nadlesnictwo-swidwin-przeszukiwali-koryto-wyschnietego-strumienia-znalezli-skarb-sprzed-ponad-3-tysiecy-lat-to-jak-trafic-szostke-w-totka-6130087

FREE_840.jpg

FREE_8401.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ pięknie zniszczone rzeczy, szkoda że na nowe nie przetopili. Nie dziwi mnie to, już ta zgraja zwana służbami konserwatorskimi ma na koncie moczenie w occie toporów krzyżackich i konserwację jak podkreślano na każdym kroku, legalnie, wydobytej głowicy V2 poprzez utlenianie rok na bruku a potem niechlujne przesmarowanie cortaninem prosto na brud. 

Ja stawiam na polerkę w tym wypadku. Ewentualnie ocet, nagrzanie i gorące szczotką mosiężną. 

 

Edytowane przez Julekcezar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie bryłki same nie mają większej wartości, próby i błędy, błędy i tyle w temacie. Ci ludzie którzy to zniszczyli nie mają bladego pojęcia o konserwacji stopów miedzi która paradoksalnie jest w przypadku tego tutaj zbioru relatywnie prosta. Usunięcie patyny w tym zbiorze samo w sobie jest barbarzyństwem, stanowi ona już bardzo dobre zabezpieczenie (a i na trąd brązu są sposoby bez polerki) i do tego niesie w sobie sporo informacji o jaśnie kurna świętym kontekście. 

Złom z drugiej wojny który z bazarów na kwadrat znoszę traktuję lepiej niż to (a są przedmioty gdzie zdarcie patyny ze stopów miedzi jest pożądane i da się to zrobić aby się jak psu jaja nie świeciło). Dykta i paździerz krótko mówiąc. 

Jakby im dać potrzymać dwie kulki metalowe w pomieszczeniu bez okien i drzwi, jedną by zepsuli a drugą zgubili. 

Edytowane przez Julekcezar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie