Skocz do zawartości

Wojsko II RP na nartach


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 458
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...
10 godzin temu, formoza58 napisał:

Patrol policyjny, w drugiej połowie lat trzydziestych.

Formoza, drugą połowę lat trzydziestych może "uściślić" do roku 1938-1939 albowiem to w 1938 r. wprowadzono widoczną na zdjęciach czapkę zimową PP zwaną niekiedy także czapką narciarską. Nieco wcześniej czapki wprowadzono w Straży Granicznej. Co ciekawe takowe czapki (oczywiście w innych barwach) w latach 40-60-tych nosili członkowie ORMO a w latach 50-tych wprowadzono tenże wzór na krótko do Milicji Obywatelskiej (ale tylko zdaje się dla kursantów szkół milicyjnych) oraz dla funkcjonariuszy Straży Więziennej czy też już Służby Więziennej (nie pomnę kiedy zamieniono nazwy). Oprócz powyższych służb czapki takowego kroju po wojnie nosili także listonosze oraz górnicy do mundurów służbowych, a mój ś.p. Kolega Józiak jeszcze w pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, Edmundo,  za uściślenie okresu, w których latach się te czapki pojawiły. Kiedyś widziałem zdjęcie szkółki policyjnej w Nowym Sączu, w okresie okupacji i pomyślałem, że wprowadzono je własnie po 1939 roku. Pamiętam je na głowach pocztowców...

Ich pojawienie możemy uściślić, bowiem znalazłem zdjęcie patrolu PP z Kołomyji na Marszu Huculskim Szlakiem II LP... w 1937 roku.

 

nar 37r hucul patr polic z kolomyji.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.04.2022 o 09:26, formoza58 napisał:

Ich pojawienie możemy uściślić, bowiem znalazłem zdjęcie patrolu PP z Kołomyji na Marszu Huculskim Szlakiem II LP... w 1937 roku.

Zgadzam się, mogły być testowane w 1937 r. ale wprowadzono je przepisem z 1938 r.

2 godziny temu, formoza58 napisał:

Wysokie Mazowieckie, 1939.... Policyjny kurs narciarski.

Przecież tam płasko jak na stole😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Edmundo napisał:

Przecież tam płasko jak na stole😉

Pewnie była chociaż jedna, chocby mała górka ;-) Przynajmniej, pobiegali sobie do woli.

                      ----------------------------------

Z kursu narciarskiego w Gorlicach. Tutaj chyba na brak górek nie narzekali ;-) 

 

nar pol kurs narc w gorlicach.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie