Skocz do zawartości

Wczoraj i dziś, architektura polska okiem "turystów"


Bartee

Rekomendowane odpowiedzi

Na poniższej fotografii "turysta" uwiecznił sylwetkę kościoła pod wezwaniem św. Ignacego Loyoli na na Starym Rynku w Bydgoszczy.

Bild 1 - K1845 Foto Polen Bromberg Bydgoszcz Stadt LKW Soldaten KircheBild 2 - K1845 Foto Polen Bromberg Bydgoszcz Stadt LKW Soldaten Kirche

Budynek kościoła, jak i cała zabudowa tej strony rynku nie zachowały się do naszych czasów. Oto kilka zdań na temat wojennych losów (plus fotka dla celów identyfikacyjnych współcześnie).

Kościół na Starym Rynku powinien zostać odbudowany  [KOMENTARZ]

"...8 stycznia 1940 roku...Rano w kościele pod wezwaniem św. Ignacego Loyoli na na Starym Rynku w Bydgoszczy została odprawiona ostatnia Msza święta. Jak pisał w 1991 r. w artykule opublikowanym w Kronice Bydgoskiej Stefan Pastuszewski, po tej Mszy ksiądz Alojzy Kaluschke przeniósł Najświętszy Sakrament do kościoła farnego. Kilka dni wcześniej Zarząd Budowlany Miasta Bydgoszczy zwrócił sie do firm budowlanych o złożenie ofert na prace rozbiórkowe kościoła, wyznaczając termin na 6 stycznia, gdyż okupacyjny niemiecki  nadburmistrz Bydgoszczy, Werner Kampe, zarządził przebudowę centrum miasta na modłę narodowosocjalistyczną. Prace rozbiórkowe rozpoczęły się 10 dni później."

informacje zaczerpnięte stąd:

https://tygodnikbydgoski.pl/komentarze/kosciol-na-starym-rynku-powinien-zostac-odbudowany-komentarz

A dziś wygląda to tak:

http://urbnews.pl/wp-content/uploads/2019/06/Bydgoszcz-Rynek-%C5%BAr%C3%B3d%C5%82o-mat-prasowe.jpg

foto z: http://urbnews.pl/bydgoszcz-z-nowym-rynkiem/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bild 3 - Foto Polen Warschau Juden Judaika Jewisch Ghetto 1939 Armbinde

Wystawiający opisał aukcję z tym zdjęciem jako Warszawę. Ale dzięki drugiej fotografii udało się po nitce dojść do lokalizacji. Budynki "znalazły się" w Częstochowie. Ten z szyldem "Apteka" to tzw. Wieżowiec Frankego w Alei NMP pod numerem 14 obecnie.

obraz.thumb.png.0bb5ef09be0720044c28c77541a7919b.png

"Ruch budowlany na przełomie XIX i XX w. był konsekwencją rozwoju przemysłu, a częstochowska elita mieszkała - nie tak jak dziś - głównie w centrum. Należy do niej Adolf Gustaw Franke, syn młynarza z Tyńca w powiecie kaliskim. Skończył studia chemiczne i w 1882 r. otrzymał posadę w farbiarni Brass i Synowie przy ul. Strażackiej. Z czasem został jej dyrektorem. Swój dom w I Alei - wówczas najwyższy w mieście - skończył budować w 1903 r. i właśnie ta data widnieje pod kopułą. Na niej umieścił żelazną iglicę i ażurową chorągiewkę ze swoimi inicjałami (inicjały AF powielono w 2006 r. na zaprojektowanych na nowo balustradach wiaduktu w Alejach). W kamienicy mieścił się hotel Victoria, na parterze funkcjonowały ekskluzywne sklepy: jak salon samochodowy Chevroleta w okresie międzywojennym..."

Cytat za:

https://czestochowa.wyborcza.pl/czestochowa/7,150461,20251245,190-lat-nowoczesnej-czestochowy-siedem-najpiekniejszych-kamienic.html

Edytowane przez Bartee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to druga z częstochowskich kamienic, tym razem numer 24 w Alei NMP. To ta z szyldem "Mokka Kawa Leon Piotrowski".

Bild 1 - Foto Polen Warschau Ghetto Judaika 1939 Jewish Armbinde

To ta fotografia była bazą do identyfikacji powyższego wpisu. Oto dlaczego:

"Piotrowski Leon (1887–1968), kupiec, działacz społeczny i niepodległościowy, radny miasta Częstochowy. Ur. 7 IV 1885 w Zadzimiu, w powiecie poddębickim, był synem Andrzeja i Tekli (nieustalonej z nazwiska). ..."

"...W 1910 wraz ze S. Smigrodzkim założył firmę Częstochowską Elektryczną Palarnię Kawy „Mokka-Kawa” (przy II Alei 24); był współwłaścicielem firmy, później prowadził ją już sam do lat 50. ..."

Cytaty stąd:

https://encyklopedia.czestochowa.pl/hasla/piotrowski-leon

 

Dziś kamienica, ładnie odnowiona,wygląda podobnie.

obraz.thumb.png.04b6868216bcce9c439839790409af88.png

"II Aleja 24. Kamienica Kupiecka

Nazwa jest nowa, ukuta podczas przygotowań do remontu przeprowadzonego w 2007 r. - Kupiecka być może dlatego, że mieściły się tu instytucje finansowe wspomagające lokalne kupiectwo. Z początku był to Dom Bankowy Stanisława ks. Lubomirskiego, potem Bank Przemysłowy Warszawski, a od 1922 r. Częstochowskie Towarzystwo Pożyczkowo-Oszczędnościowe, którego udziałowcami byli miejscowi rzemieślnicy i kupcy. Kontynuatorem tej tradycji stał się następnie Spółdzielczy Bank Ludowy.

Narożny dom z efektowną wieżyczką - zlikwidowaną w latach 70. i odtworzoną podczas niedawnego remontu - wzniesiono w 1894 r. dla Jana Nowickiego. Ale potem właścicielami były wspomniane instytucje finansowe (po wojnie skarb państwa). W budynku działało zawsze dużo sklepów z pamiętnym Wedlem - od lat międzywojennych do początków III RP. Narożnik tradycyjnie zajmowała restauracja: w PRL-u była to Jurata z daniami rybnymi. Kucharzył tam Jankowski, o którym stali goście wiedzieli, że gdy mu posłać na zaplecze setkę wódki, to danie będzie palce lizać."

Tekst stąd:

https://czestochowa.wyborcza.pl/czestochowa/7,150461,20251245,190-lat-nowoczesnej-czestochowy-siedem-najpiekniejszych-kamienic.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łąck tym razem - i prawdziwa perełka architektoniczna, pałac Fuhrmana

Bild 2 - 4 x Polen 1939 WH Stab auf Schloss Stary Zamek ? oder bei Lodz ??

Bild 3 - 4 x Polen 1939 WH Stab auf Schloss Stary Zamek ? oder bei Lodz ??

Bild 4 - 4 x Polen 1939 WH Stab auf Schloss Stary Zamek ? oder bei Lodz ??

"Pałac zbudowany w latach 1872-1873 wg projektu Kornelego Gabrielskiego dla Mikołaja Fuhrmana - oficera rosyjskiego, właściciela dóbr łąckich.
Od 1923 r. pałac był siedzibą dyrekcji Państwowego Stada Ogierów. W latach 1938-39 pełnił funkcję rezydencji marszałka
Rydza-Śmigłeo. We wrześniu 1939 r. mieściła się tu kwatera generała Andersa. Po wojnie pałac pełnił funkcję ośrodka wczasowego. Pałac ,,zagrał" w ,,Stawce większej niż życie"."

Cytat, fotografie współczesne jak i więcej nt. obiektu tutaj: http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/3474/Lack/

obraz.thumb.png.a1428d77306ec7cacd31f4a168dcb4ed.png

obraz.thumb.png.aa213c180dfe03e69e7052cb85994574.png

 

obraz.png

Edytowane przez Bartee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dęblin, kościół garnizonowy na bazie cerkwi narodzenia św. Jana Chrzciciela.

Bild 1 - Deblin Lublin Polen Soldaten alte Kirche Gebäude Foto 2 WK

Budynek nie dotrwał do naszych czasów.

"Dęblińska twierdza była jedną z trzech największych cytadeli w Polsce. 27 września 1849 roku w twierdzy wyświęcono wojskową cerkiew. Budową kierował generał Dehn – naczelnik inżynierów armii czynnej. Murowaną świątynię na centralnym placu twierdzy wzniesiono na planie krzyża, z jedną kopułą, która wznosiła się na wysokość 41 m, a wraz z krzyżem miała 47 m. Na wejściem usytuowano dzwonnicę, na której zawieszono sześć dzwonów. Ogrodzenie z kutego żelaza wmurowano w betonowe słupy i wraz z trzema bramami otaczało ono budynek. Cerkiew posiadała jeden ołtarz główny i dwa boczne i mieściła siedemset osób. Budulec w postaci granitowych bloków przywieziono z kamieniołomu w Janowej Dolinie na Wołyniu. Do 1890 roku cerkiew pozostawała w jurysdykcji diecezji, a następnie przekazano ją do resortu wojskowego. Po zajęciu twierdzy przez administrację polską, cerkiew przemianowano na katolicki kościół garnizonowy. Po II wojnie światowej budynek cerkwi służył jako magazyn sprzętu wojskowego. W 1964 roku przystąpiono do rozbiórki cerkwi z przeznaczeniem materiału na budowę szkoły podstawowej nr 5. Latem 1968 roku rozbiórkę cerkwi zakończono, pozostawiając jedynie fundamenty."

Historia obiektu zaczerpnięta stąd:

http://www.chram.com.pl/cerkiew-narodzenia-sw-jana-chrzciciela/

Edytowane przez Bartee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie