Skocz do zawartości

Późny rzymek brąz, prawie nieczytelny


kapuchy3

Rekomendowane odpowiedzi

Poproszę udostępnioną metodę identyfikacji w obszarze tematu rzyków o możliwość wypróbowania późnego rzymka w trybie agonalnym. Jestem ciekawy wylacznie aktualnego pochodzenia, konkretna identyfikacja jest niemożliwa, ale nie jest takie rzeczy już tu zidentyfikowano. Materiał brąz, średnica około 25 mm, moneta oczywiście jak do późne rzym dość grube. Z jednej strony cala postać na uporządkowanej postaci z wieńcem laurowym ręce zwróconej w pozie a'la statua wolności, po po jej lewej stronie litera S, po prastarej literaturze C, czytelna jest jeszcze litera H w otoku tej strony monety mniej-więcej pod wieńcem laurowym. Postać z wieńcem laurowym w koronie typu jak na antoninianach ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Antoninian). Druga strona praktycznie nieczytelna, widać wylącznie zarys głowy (popiersia), zatem nie ma nawet sensu dołączać zdjęcia tej strony.

DSC_1740.jpg

Edytowane przez kapuchy3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę sqr, choć moim zdaniem to pozbawione sensu (ale mogę dodać, że moneta nie jest skrętką czy odwrotką). Od razu uprzedzając szanownych nadgorliwych purystów - nie, moneta nie była czyszczona i nie tego skutkiem są przetarcia - tak wyglądają nierzadko monety po wyjściu z ciężkiej gliny, gdzie wielokrotnie miały kontakt z przebywającymi w niej również gęsto kamieniami.

I przepraszam za wprowadzenie niechcący w błąd tytułem "późny" rzymek, litery SC (Senatus Consulto) jednoznacznie wskazują, że będzie to jednak Wczesne Cesarstwo.

Ciekawie również forum wyedytowało pierwszą cześć tekstu w pierwszym mailu, z góry przepraszam, to usterka techniczna, a nie świadome niechlujstwo z mojej strony.

DSC_1746.jpg

Edytowane przez kapuchy3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka spostrzeżeń własnych.

Warto zwrócić uwagę na:

1. ułożenie liter "S" oraz "C" względem siebie - jedna jest wyżej niż druga i mają odmienne rozmiary (na zdjęciu linie zielona oraz czerwona,

2. układ  podkreślony przeze mnie linią żółtą - czyli litera "C" oraz otokowa "V" ("U").

18a.thumb.jpg.3c746550d45872bf1419d47e7566e8cf.jpg

Podobny układ ww. elementów ma np. sestercja Gordiana III jak na zdjęciu poniżej.

Image 11 - GORDIAN III 240AD Sestertius Big Ancient Rare Roman Coin SOL SUN Rare  i55111

http://ancientromancoinsonline.com/2018/06/gordian-iii-240ad-sestertius-big-ancient-rare-roman-coin-sol-sun-rare-i55111/

 

PS. to zdecydowanie, wg mnie oczywiście, nie jest litera H (ta na godzinie 9 ca. jak mniemam)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiały mnie również te trzy "piórka" odchodzące pionowo od szczytu głowy przedstawionej postaci. Tymczasem, na pokazanej przeze mnie post wyżej monecie Gordiana III-ego, mamy przedstawienie rzymskiego boga słońca Sol. Jak się okazuje, jest on standardowo przedstawiany z promienistą aureolą wokół głowy.

Rzut oka na numista.com, prosty klucz szukania "SOL" i np. coś takiego wizerunkowo podobnego (chodzi o samą głowę a właściwie aureolę):

1938-original.jpg

 

Ale co więcej, na powyższym przykładowym zdjęciu, w  miejscu, gdzie na fotce do ID ma być rzeczona litera "S" znajduje się podobny "zygzak".

 

Gdybym zatem miał postawić parę groszy to byłbym właśnie za:

1. wizerunkiem boga Sol,

2. opcją, że może tam nie być liter "S" i "C", ale i być mogą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie