Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Myślę, że nie trzeba być inżynierem żeby przymocować to do czegokolwiek... ja już sobie zadałem te pytania i stąd mój post aby zasięgnąć rady kogoś bardziej obeznanego w temacie archeologii.

Wystarczyło napisać, że według Ciebie jest to zwykły krzemień. Pozdrawiam 

Napisano

Jaro

"Myślę, że nie trzeba być inżynierem żeby przymocować to do czegokolwiek..."

Znaczy się stylisko w to płytkie wgłębienie? Spadnie zanim zdążysz się zastanowić, czy spadnie..
Osadzić między ramionami V? To po co to wgłębienie?

Napisano

Wygląda trochę za  mały na toporek użytkowy i ma za duży i niedokończony otwór. Możliwe, że wotywny. Najlepiej spytaj w archeo.

Człowieksniegu a pomyślałeś, że niekoniecznie skończony i niekoniecznie użytkowy?

RB08_017.pdf (uwb.edu.pl)

  • 1 year later...
Napisano

Jest to półwytwor toporka neolitycznego z częściowo nawierconymi otworem na stylisko. Po zrobieniu dziury wykańczano toporek szlifując na gotowo. W tym egzemplarzu z jakiegoś powodu przerwano pracę.

 

 

  • Słabe 1
  • 1 month later...
Napisano

Guzik a nie półwytwór . Po pierwsze analiza . wielkość to jest raczej mini albo mikro toporek , dwa: niby nawiercony otwór , kto zastosował by tak wielki otwór do takiego młotka, po wykonaniu otworu grubość ścianek była by tak delikatna że już same mocowanie drewnianego styliska skończyła by się rozłupaniem i zniszczeniem mikro toporeczka . Nawet zmoczenie styliska spowodowało by że samo stylisko by rozłupało kamień . Miałem kilka kamiennych toporków w rekach w muzeum więc wiem co piszę. jest to otoczak z okrągłym wyłupaniem. Zanim ktoś zacznie wiercić otwór to najpierw kamień został by doskonale wyrównany przez tarcie i miałby sporo powierzchni płaskich których tu w ogóle brak i brak wyrównań . Zaczęto wiercić przed skończeniem obróbki powierzchni??. I jeszcze jedno , sporo kamiennych toporków nie miało w ogóle otworu, otwór mocno osłabia topór . Przykład - tomakawk indiański w większości nie miał otworu . Indianie amazońscy jak stosują kamienne toporki tez nie posiadają otworów. Zdecydowanie łatwiej zamontować narzędzie do styliska niż wiercić otwór i montować stylisko do narzędzia. Tak że to raczej pewny przypadkowy kamień , i jeszcze jedno powierzchnia wiercenia powinna być mocno matowa z uwagi na wiercenie i tarcie a nie lśniąca jak po wyłupie ukazująca charakter budowy kamienia.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie