Skocz do zawartości

Szwadron Przyboczny Naczelnika Państwa - zdjęcia i spisy kawalerzystów.


Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z forumowiczów trafił może na listy żołnierzy odbywających służbę wojskową w Szwadronie Przybocznym szczególnie interesuje mnie okres w czasie wojny z Bolszewikami i trochę po. Głównie interesują mnie wykazy szeregowych kawalerzystów, z oficerami jest sprawa nieco prostsza. Wszystko zaczęło się od kilku zdjęć szwadronu, które zobaczyłem w internecie, były niepodpisane, podano ogólnie tylko nazwiska kawalerzystów, bez podania kto jest kto. Zdjęcia wykonał bardzo znany w tym czasie fotograf wachmistrz Narcyz Witczak-Witaczyński. Może ktoś ze znawców tematu podpowie gdzie szukać więcej informacji.

Część zdjęć można zobaczyć np. tu: https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/de/jednostka/-/jednostka/12151015/obiekty/617570

Żołnierze Szwadronu Przybocznego Naczelnika Państwa: Boniecki, Ciołek, Jaroszek i Pidek na terenie koszar przy ulicy 29 Listopada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia dotyczące Szwadronu wykonane przez  Narcyza Witczak- Witaczyńskiego, a będące w zbiorach NAC zostały opisane tylko nazwiskami,  co bardzo utrudnia identyfikację. Dlatego było pytanie o wykazy poborowych do Sz. P. N. P.  Chodzi o pomoc w identyfikacji, który ułan, jest który?  Żołnierze Szwadronu Przybocznego Naczelnika Państwa: Boniecki, Ciołek, Jaroszek i Pidek na terenie koszar przy ulicy 29 Listopada. Fotografie wykonano w 1922 roku. Gdyby ktoś mógł pomóc podpisać z imienia i nazwiska uwiecznione na zdjęciach osoby, będę wdzięczny. Z góry dziękuję za każdą podpowiedź.

 

Szwadron przyboczny 1.jpg

Szwadron przyboczny 3..jpg

Szwadron przyboczny  A.jpg

Szwadron przyboczny  B.jpg

Szwadron przyboczny  C.jpg

Szwadron przyboczny  D.jpg

 
  •  
  •  
  •  
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super zdjęcia  Narcyza Witczak- Witaczyńskiego, świetnie się je ogląda.

Wielka szkoda, że autor tak oszczędnie opisał fotki, które zamieściłem powyżej.

"Żołnierze Szwadronu Przybocznego Naczelnika Państwa: Boniecki, Ciołek, Jaroszek i Pidek na terenie koszar przy ulicy 29 Listopada."

Żal, że zabrakło imion przy nazwiskach, ułatwiłoby to identyfikację. Dlatego ponawiam pytanie o wykaz żołnierzy szwadronu służących w num w 1922 roku.

Może ktoś pomoże przypisać nazwiska do konkretnych kawalerzystów?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szwadronu Przybocznego Naczelnika Państwa:

Zdjęcia dostępne także za pośrednictwem Szukaj w archiwach, 6 zdjęć opisano jako:

Boniecki, Ciołek, Jaroszek i Pidek na terenie koszar przy ulicy 29 Listopada.

Fotografie wykonano w 1922 roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narcyz Witczak- Witaczyński w 1922 roku wykonał serię 8 zdjęć opisanych jako:

"Żołnierze Szwadronu Przybocznego Naczelnika Państwa: Boniecki, Ciołek, Jaroszek i Pidek na terenie koszar przy ulicy 29 Listopada."     

W opisie ogólnym zabrakło imion przy nazwiskach. Nie wiem jak zidentyfikować ułanów na poszczególnych fotkach, pomoże ktoś?

Szwadron przyboczny 1.jpg   Szwadron przyboczny 3..jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.12.2020 o 14:49, formoza58 napisał:

Czyli tylko trzech pozostalych, czy innych oficerów, podoficerów i ułanów szwadronu Przybocznego Naczelnika? Trzech pozostałych nie mam niestety, ale poza Bonieckim mam identyfikację jeszcze kilku.

Jak najbardziej inni zidentyfikowani żołnierze także mogą być umieszczani, może ktoś będzie poszukiwał. Ja nadal szukam pozostałych z tej czwórki - Boniecki, Ciołek, Jaroszek i Pidek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek kilku weteranów podoficerów ze Szwadronu Przybocznego Naczelnika Państwa, w 1923 roku, kiedy istniał już Szwadron Przyboczny Prezydenta RP:

             ---------------------------------------------------------------------------------------------

Plut. Gruchała.

 

a plut gruchala.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do zorientowanych w temacie, czy pobór żołnierzy do Szwadronu Przybocznego Naczelnika Państwa odbywał się bezpośrednio do szwadronu, czy za pośrednictwem pułków kawaleryjskich? W szczególności w okresie od od powstania szwadronu do roku 1924. Czy były jakieś wytyczne dotyczące tego, kto może służyć w tym szwadronie? Jeśli pobór był bezpośrednio do szwadronu PNP, kto o tym decydował? Czy lokalne komisje, czy może jakaś centralna? Jeśli za pośrednictwem pułków, to żołnierze z których pułków kawaleryjskich odbywali służbę w SzPNP? Ewentualnie gdzie szukać takich dokumentów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nurtuje mnie jedno. Czy w szwadronie przybocznym używano wysokich czap beliniackich. Miałem zdjęcie (niestety zaginęło w czasie przeprowadzek) ułana. Mundur ułanka raczej szara i wysoka czapka z orłem. Z opowieści rodzinnych był to kuzyn mojej babci który według przekazów służył w szwadronie przybocznym lub reprezentacyjnym przed wojną 1920. Nazwisko ułana: Franciszek Niźnikowski, poległ od ran w 1920 służąc w 203 pułku ułanów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Tyr napisał:

Mundur ułanka raczej szara i wysoka czapka z orłem.

Być może, że zdjęcie pochodziło z okresu służby w 1 P.Uł. LP.

Próbowałem  znaleźć w mojej liście poległych kawalerzystów z lat 1919 - 1920 ułana Franciszka Niżnikowskiego, niestety bezskutecznie. Natomiast przy okazji znalazłem następujących ułanów SPNW...

pol szw przyb.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
W dniu 20.12.2020 o 09:46, 1990str napisał:

Pytanie do zorientowanych w temacie, czy pobór żołnierzy do Szwadronu Przybocznego Naczelnika Państwa odbywał się bezpośrednio do szwadronu, czy za pośrednictwem pułków kawaleryjskich? W szczególności w okresie od od powstania szwadronu do roku 1924. Czy były jakieś wytyczne dotyczące tego, kto może służyć w tym szwadronie? Jeśli pobór był bezpośrednio do szwadronu PNP, kto o tym decydował? Czy lokalne komisje, czy może jakaś centralna? Jeśli za pośrednictwem pułków, to żołnierze z których pułków kawaleryjskich odbywali służbę w SzPNP? Ewentualnie gdzie szukać takich dokumentów?

Ponawiam pytanie, może ktoś coś wie, podpowie gdzie szukać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

203. Ochotniczy Pułk Ułanów – historia powstania i walki w latach 1920 – 1921 r. – Szwadron Kawalerii im. 27 Pułku Ułanów (kawaleriaochotnicza.pl) jest Franciszek Niźnikowski na liście poległych i zmarłych z ran.

[OSR] Cmentarze i pomniki walk o utrwalenie granic (1918-21r.) : Popów Głowieński (rowery.olsztyn.pl)   Lubianków to rzut beretem od moich stron rodzinnych.

Muzeum Katyńskie - Mediateka (muzeumkatynskie.pl) porucznik Calewski w podobnym mundurze.

 a tu cudem odnaleziona rzeczona fotografia:) Widać numer 3 na orle a z tyłu napisane ołówkiem nazwisko Niźnikowski . Atelier foto?

IMG_20220812_184637.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie