Skocz do zawartości

Foto RWD-6 w locie


Rekomendowane odpowiedzi

Pomóżcie, bo skończyły mi się pomysły.
Jest takie dość znane foto RWD-6, w widoku z dołu, w locie

RWD_6.jpg

Ktoś ma pojęcie gdzie opublikowano je po raz pierwszy? Szukam śladów oryginału (kliszy lub szkła) ew. redakcji bądź nazwiska autora. Nie chodzi mi o kopie z kopii, których jest pełno wszędzie, tylko pierwotne foto. Albo ew. jakieś kopie, ale przedwojenne, np. na pocztówkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Przepraszam, że nie do końca na temat, ale też mam zagwozdkę z malowaniem RWD 9 podczas czelendżu w 1934 roku. Andrzej Glass pisze, że były srebrno-czerwone. A ja natrafiam tylko na materiały z tamtego okresu mówiące, że były biało-czerwone. Czy w tym przypadku również jest brak jednoznacznych dowodów, jak faktycznie były pomalowane?

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam sobie odpowiedz:

853705554_RWD-9SP-DRFCh34nr74-Warszawa1600pxgray.thumb.jpg.38b297667f6626f3b092b3a4a551542a.jpg

Fotografia na materiale panchromatycznym, co można poznać po dobrym kontraście oraz - przede wszystkim - odwzorowaniem różnicy między czarnymi a czerwonymi elementami (w tym przypadku pasami flagi niemieckiej na ogonach samolotów). Plus wystarczy porównać tło numeru startowego i odcień jaśniejszego koloru na kadłubie.
Prawdopodobnie ten opisany biało-czerwony schemat miały samoloty PZL, ale te z DWL były srebrno-czerwone. I chyba srebrno-czerwony był też brytyjski DH.80 Puss Moth G-ABMD lecący w składzie polskiej ekipy. Jasne elementy rejestracji na czerwonym tle oraz góra kadłuba są ciemniejsze niż np. koszule stojących obok osób.

Edytowane przez KayFranz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piasty od śmigieł VDM były stalowe i polerowane. Natomiast cellon zmieszany z pyłem aluminiowym dawał matową powłokę. Te dwie powierzchnie dają zupełnie inny odblask, więc na monochromatycznych fotografiach piasta zawsze będzie jaśniejsza,

Łopaty śmigieł do wczesnych Bf-109 były anodowane, więc możliwe, że i te od RWD-9 takie były, w końcu to ta sama wytwórnia.

 

PIC_1-M-1256-16.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to wszystko wyjaśnia - to nie "nasz" samolot. To jest wydanie z 6 września, już w trakcie trwania Ch'34.

723543696_Express-Poranny-(247)-1934-09-06-str_05-(frgm).thumb.jpg.50f145313ab65bab43c7892a2ccdb43b.jpg

Swoją drogą coś mi nie pasowało w obsadzie nawigatora tej maszyny, ale teraz już wiem, że panna Slade wróciła wcześniej, przed lotem okrężnym, do domu.

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.08.2021 o 09:48, KayFranz napisał:

11.thumb.jpg.e65250a6724511545955646d7f558f0f.jpg

Nie dajmy się zwariować, przecież Bogdan B. Nowakowski, który stworzył ilustracje do Na RWD-5 przez Atlantyk, to tzw. radosna twórczość o fantazyjno-bajkowym klimacie…  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie