Skocz do zawartości

Niezwykłe znalezisko w lasach pod Toruniem. "Czyżby Szwedzi zakopali skarb?"


Rekomendowane odpowiedzi

- Czyżby Szwedzi zakopali skarb w lasach? 500 lat temu? - zastanawiają się pracownicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Jedno jest pewne. W lasach Nadleśnictwa Cierpiszewo znaleziono 38 srebrnych monet z okresu wojen szwedzkich. Znaleziskiem pochwalono się w mediach społecznościowych.

Srebrne monety z wizerunkiem Gustawa II Adolfa, czyli króla Szwecji, znaleźli członkowie Grupy Historyczno-Eksploracyjnej Weles. Pochodzą one z XVI i XVII w. Eksperci szacują, że mają ponad 500 lat. Wśród szwedzkich monet znaleziono również pieniądze z dynastii Wazów.

Grupie historyczno-eksploracyjnej udało się znaleźć prawdopodobnie tzw. sakiewkę potopową. Monety zakopano w ziemi w drugiej połowie XVII w., a wtedy przecież na Polskę najechali Szwedzi. Przypuszcza się, że skarb zdeponowano w okolicach Torunia pod koniec 1658 r., kiedy to szwedzki garnizon został pokonany przez polskie wojska.

O odkryciu został powiadomiony Wojewódzki Konserwator Zabytków. Monety po konserwacji trafią do muzeum. To nie pierwsze takie odkrycie członków grupy Weles. W październiku udało im się znaleźć uprząż końską z epoki brązu, która ma ponad 2,5 tys. lat.

Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu

https://podroze.gazeta.pl/podroze/7,114158,26515059,skarb-w-torunskich-lasach-pamiatka-po-potopie-szwedzkim.html#s=BoxOpImg10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie