Skocz do zawartości

Brygady Artylerii Armat, itp.


ptasznik

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, ptasznik napisał:

1 BAA posiadała dwa dywizjony 122 mm i dwa dywizjony 152 mm. W 1985 przekazano jeden dywizjon 122 mm do 23 BAA. W drugiej połowie lat 80-tych przezbrojono jeden dywizjon w ''Dany'', drugi na przełomie lat 80-tych i 90-tych. Jednocześnie wycofano 122 mm i wprowadzono BM-21.

W 1989 rozformowana i przekształcona w 1OSSWRiA.

[Z powyższego wynika, że 1OSSWRiA posiadał dwa dywizjony ''Dana'' i jeden dywizjon BM-21.]

1 BA odtworzona w 1993 w składzie dwu dywizjonów ''Dana'' i dwu dywizjonów BM-21.

2 godziny temu, ptasznik napisał:

 

Powyższe dane nijak się mają do informacji zawartych w tym opracowaniu "Garnizony artyleryjskie na Warmii i Mazurach. Artyleria polska w XX wieku. W 70 rocznicę powstania 1 Warszawskiej Brygady Artylerii im. Gen. J. Bema w Węgorzewie" wydanym w 2014 r.

I tak na logikę (o ile takowa istnieje) to dwa dywizjony najnowocześniejszych haubicoarmat w skadrowanym "trzecioligowym" ośrodku szkolenia i to na terenie Warszawskiego OW, coś tu mi nie pasuje. Owszem po wycofaniu haubicoarmat 152 mm wz. 37 ówczesna odtworzona 1 Mazurska BA otrzymała "Dany" ale to raczej koniec lat 90-tych albo już nawet początek 2000-nych.

 

Edytowane przez Edmundo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 117
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

A, ptasznik zwróć proszę jeszcze uwagę na tabelkę z "WiT-Historia NS 1/2019" str. 81. Według tam zawartych danych 1 BAA w dniu 1 stycznia 1981 r. w etacie pokojowym nie miała żadnych armat 122 mm, tylko 6 wyrzutni BM-21 i 18 haubicoarmat 152 mm a więc w sam raz na wojenne rozwinięcie dar i trzech dywizjonów haubicoarmat, oczywiście po uzupełnieniu sprzętem z ZN, tyle razy już pisałem o tej niezgodności etatów pokojowych z wojennymi. A więc co publikacja to inne dane, nie ogarniam, otwieram browara??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Edmundo napisał:

Polecam wyśmienity materiał p.t. "12. Dywizja Piechoty (1945-1958) 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana im. Bolesław Krzywoustego" opublikowany na stronie Jednostki- Wojskowe.pl

Tam jest wszystko co Nas interesuje, także względem artylerii dywizyjnej i pułkowej. I jest tam wzmianka właśnie o "Danach".

Ano jest, o przejmowaniu w 1983 ''Dan'', które dopiero co zamówiono. 01.01. 1986 było ich w (l)WP 7 i wątpię czy akurat w 2 pa.

W ''moim'' piśmie, czyli nTW spec 8 (2/2010) stoi o wymianie M-30  w dwóch dywizjonach na ''Goździki'' [w WiT Hist. 1 spec/2019 jest podane 12 szt. w 1984], a dopiero następnie wymianie D-1 w trzecim dywizjonie na ''Dany''.  BM-21 włączono jako czwarty dywizjon.

 

Na tejże stronie

13 godzin temu, Edmundo napisał:

na stronie Jednostki- Wojskowe.pl

jest też o 15 BAA, czyli poprzedniczce 1 BAA, oraz o 1 BA, czyli jej następczyni. O samej 1 BAA ani słowa.

Co do trzech dywizjonów ppanc to miał je także 1 pa/pam, 2 pa/pam. Tu ciekawostka,w 1 pa podobno do połowy lat 80-tych były dwa dywizjony M-30 i jeden D-44, ale w latach 90-tych już jeden dywizjon ''Goździków'' i jeden MŁ-20 !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Edmundo napisał:

I tak na logikę (o ile takowa istnieje)

A znasz powiedzenie ''gdzie kończy się logika, tam zaczyna się wojsko'' ?

Ja je znam od czasu ZSW, choć już nie pomnę okoliczności.

4 godziny temu, Edmundo napisał:

tabelkę z "WiT-Historia NS 1/2019" str. 81.

Tamże o 23 daa, 6x122 i 10x152. Sprzętu jak na baterie, wszak to dywizjon.

Jednak 23 BAA była tworzona na pożyczkach z innych BAA, mimo niby pełnych magazynów !

Tu browar nie wystarczy, tu trzeba ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, ptasznik napisał:

Co do trzech dywizjonów ppanc to miał je także 1 pa/pam, 2 pa/pam. Tu ciekawostka,w 1 pa podobno do połowy lat 80-tych były dwa dywizjony M-30 i jeden D-44, ale w latach 90-tych już jeden dywizjon ''Goździków'' i jeden MŁ-20 !

A tam Panie, ktoś coś napisał i tak zostało. 1 Berliński Pułk Artylerii ze składu 1 DZmech. stacjonujący w Bartoszycach, w latach 80-tych składach się z dwóch dywizjonów haubic plus pododdziały dowodzenia i zabezpieczenia i tylko tyle. W składzie dywizji był także 101 Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej w Ciechanowie i to ten miał na stanie armaty ppanc. 85 mm D-44. Ponadto w składzie dywizji był 45 Dywizjon Artylerii Rakietowej w Bartoszycach (chyba jeszcze na BM-13 albo BM-14) oraz 5 Dywizjon Artylerii ("zamaskowany" dywizjon rakiet taktycznych) w Giżycku. I te jednostki plus Bateria Dowodzenia Szefa Artylerii tworzyły artylerię 1 DZmech. I tyle w temacie. Jako lekturę uzupełniającą polecam "Garnizony artyleryjskie na Warmii i Mazurach. Część I. Artyleryjskie rzemiosło. Wspomnienia żołnierzy 1 Berlińskiego Pułku Artylerii w Bartoszycach". Praca Zbiorowa, Węgorzewo-Bartoszyce 2014.

W latach 90-tych, po ponownym odtworzeniu 1 Pułku Artylerii (ale już w Ciechanowie) w skład pułku (już mieszanego) wchodził jeden dywizjon na "Goździkach", jeden na holowanych wz. 38, jeden ppanc. z D-44 i jeden artylerii rakietowej na BM-21. Te MŁ-20 czyli haubicoarmaty 152 mm wz. 37/85 w pam to, eeeech, to tu dużo mówić, tak samo jak te rzekome trzy dywizjony art. ppanc. (chyba że na papierze) w pułkach artylerii mieszanej (na co i po co) skoro w każdej brygadzie był dywizjon ppanc.  Nie wiem skąd to się wzięło. Szkoda że nie mam już kilku roczników "Polski Zbrojnej" i "Żołnierza Polskiego" z lat 90-tych, teraz to byłaby kopalnia wiedzy w zadanym temacie.

8 godzin temu, ptasznik napisał:

A znasz powiedzenie ''gdzie kończy się logika, tam zaczyna się wojsko'' ?

Znam, znam.

8 godzin temu, ptasznik napisał:

Tamże o 23 daa, 6x122 i 10x152. Sprzętu jak na baterie, wszak to dywizjon.

A ten dywizjon miał rozwijać armijny paa.

8 godzin temu, ptasznik napisał:

Jednak 23 BAA była tworzona na pożyczkach z innych BAA, mimo niby pełnych magazynów !

A może tu wcale nie chodziło o sprzęt, tylko o kadrę i przeszkolonych żołnierzy.

8 godzin temu, ptasznik napisał:

Tu browar nie wystarczy, tu trzeba ??

Pełna zgoda, napisałem już nie jeden raz, że jak ktoś to kiedyś ogarnie w "zbiorczym" opracowaniu, to będzie "strzał w dziesiątkę". Na ten czas wyśmienite są artykuły Pana J. Kajetanowicza i R. Rochowicza, oraz strona Jednostki-Wojskowe.pl. Ostatni artykuł R. Rochowicza o ppk opublikowany w NTW, "miodzio", aby tak dalej.

Edytowane przez Edmundo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, ptasznik napisał:

Tamże o 23 daa, 6x122 i 10x152. Sprzętu jak na baterie, wszak to dywizjon.

 

3 godziny temu, Edmundo napisał:

A ten dywizjon miał rozwijać armijny paa.

 Tak jak wcześniej napisałem, "wsio" pasuje czyli 23 daa rozwijał 23 paa dla 4 Armii w składzie:

dwa dywizjony haubicoarmat 152 mm (3 baterie x 6 sztuk w każdym) i jeden dywizjon armat 122 mm (3 baterie x 6 sztuk), łącznie 36 sztuk 152 mm wz. 37 i 18 sztuk 122 mm wz. 31/37. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Edmundo napisał:

A tam Panie, ktoś coś napisał i tak zostało.

 

6 godzin temu, Edmundo napisał:

Nie wiem skąd to się wzięło.

A tam, a tam. To nie jakieś

 

5 godzin temu, Edmundo napisał:

Wspomnienia żołnierzy

tylko autorzy po jednostkach jeździli i kopali w kronikach.?

 

5 godzin temu, Edmundo napisał:

1 Berliński Pułk Artylerii ze składu 1 DZmech. stacjonujący w Bartoszycach, w latach 80-tych składach się z dwóch dywizjonów haubic plus pododdziały dowodzenia i zabezpieczenia i tylko tyle.

Plus pewnie rozwijał trzeci dywizjon D-1, podobnie jak pa w K-K. Tyle że w tym ostatnim był działający zalążek w postaci ''kapralówki''.

 

5 godzin temu, Edmundo napisał:

Te MŁ-20 czyli haubicoarmaty 152 mm wz. 37/85 w pam to, eeeech, to tu dużo mówić,

Może się komuś coś z powyższymi ?

 

6 godzin temu, Edmundo napisał:

tak samo jak te rzekome trzy dywizjony art. ppanc. (chyba że na papierze) w pułkach artylerii mieszanej

Może i na papierze, czyli skadrowane.

 

6 godzin temu, Edmundo napisał:

(na co i po co) skoro w każdej brygadzie był dywizjon ppanc. 

Jak napisał Robert Rochowicz

''... NATO ma się martwić siłą wojsk pancernych Układu Warszawskiego, a nie na odwrót.''

Skoro już nie w UW, a jeszcze nie w NATO, to nam samotnie przyszło się martwić siłą wojsk pancernych WNP. Co to jest pojedynczy dywizjon, a nawet cztery czy pięć ? Z czym do ...czołgów ?

6 godzin temu, Edmundo napisał:
14 godzin temu, ptasznik napisał:

Jednak 23 BAA była tworzona na pożyczkach z innych BAA, mimo niby pełnych magazynów !

A może tu wcale nie chodziło o sprzęt, tylko o kadrę i przeszkolonych żołnierzy.

To może być to, aktualne od przedwojnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.03.2021 o 23:43, ptasznik napisał:

Plutony dowodzenia dywizjonów i baterie dowodzenia pułków w DZ miały wozy dowódczo-sztabowe na bazie transporterów SKOT. Jak to wyglądało w BAA ?

W 5 BAA nie było SKOT-ów. W 6 dyw. dział 2S7 były wozy dowodzenia na BWP (wozy dźwiękowe, łączności itp.). Brygada miała w dyw. dow. tylko pojazdy kołowe Stary i Uaz.

Edytowane przez sahara47
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, sahara47 napisał:

wozy dowodzenia na BWP (wozy dźwiękowe, łączności itp.)

Wygląda na BWR-1D, z radarem artyleryjskim. W (l)WP całe 22 sztuki. Ciekawe jak były rozdysponowane ?

Przeglądam książkę ''5 Brygada Artylerii'' z około 1995 roku, aktualności raczej mało, ale występuje 16 bateria. Licząc po trzy na dywizjon wychodzi 6 dywizjon. Miał on dwie baterie, 16 i 17 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, ptasznik napisał:

Wygląda na BWR-1D, z radarem artyleryjskim. W (l)WP całe 22 sztuki. Ciekawe jak były rozdysponowane ?

Rozpoznawcze BWR-1D i BWR-1S (produkcji czechosłowackiej) poszły do dywizyjnych batalionów rozpoznawczych (modernizowane służą do chwili obecnej) i nie miały nigdy nic wspólnego z artylerią. Te wozy dowodzenia w dywizjonie "Pionów" to wozy zautomatyzowanego systemu dowodzenia "Maszina" na bazie MTLB a właściwie to na bazie podwozia haubicy samobieżnej 2S1 "Goździk" (był o tych pojazdach artykuł w którymś ze starych numerów "Poligonu", odkopię). Do WP trafiły dwa komplety dywizjonowe w tym jeden do 4 DZmech. a więc zapewne do 22 pa a drugi do 5 BAA.

Wozy dźwiękowe (rozpoznania dźwiękowego) i ówczesne radary artyleryjskie były na Ziłach, znajdę jak to się zwało, w sumie w całym WP chyba tylko kilka sztuk. A i był jeszcze starszy radar artyleryjski na podwoziu lekkiego ciągnika gąsienicowego AT-L (SNAR ileś tam, nie pamiętam) plus takowy zmodernizowany na bazie MTLB ale czy ten ostatni był w WP ? SNAR-y na AT-L wycofano chyba z początkiem lat 80-tych.

Edytowane przez Edmundo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Edmundo napisał:

"Maszina" na bazie MTLB

1W12, 8 sztuk, w 1991 w Głogowie. Za nTW 2/2019

 

Godzinę temu, Edmundo napisał:

Wozy dźwiękowe (rozpoznania dźwiękowego)

Na UAZ 452 i GAZ 66

Edytowane przez ptasznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Edmundo napisał:

Rozpoznawcze BWR-1D i BWR-1S (produkcji czechosłowackiej) poszły do dywizyjnych batalionów rozpoznawczych (modernizowane służą do chwili obecnej) i nie miały nigdy nic wspólnego z artylerią.

Racja, to przez ten radar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, ptasznik napisał:

1W12, 8 sztuk, w 1991 w Głogowie. Za nTW 2/2019

Pierwsze sztuki w 1985 r. do 4 DZ, 1 dywizjon artylerii samobieżnej na "Goździkach" czyli zapewne 1 dywizjon 22 pa. Planowano zakupić 17 wozów, zakupiono 8, potem wszystkie wozy systemu "Maszina" w 5 BAA. Za WiT-Historia Nr 2/2019 str. 76.

W skład systemu "Maszina" wchodziły wozy oznaczone 1W12, 1W13, 1W15 i 1W16.

9 godzin temu, Edmundo napisał:

Wozy dźwiękowe (rozpoznania dźwiękowego) i ówczesne radary artyleryjskie były na Ziłach, znajdę jak to się zwało,

W brygadzie dwie baterie rozpoznania dźwiękowego z systemem AZK-5 na samochodach Ził 131 (po 5 wozów w systemie) plus pluton rozpoznania radiolokacyjnego z artyleryjskimi stacjami SNAR-10 na MTLB, te wcześniejsze stacje na ciągnikach gąsienicowych AT-L to SNAR-2 "Zygmunt", w WP niecałe 20 sztuk, wycofane na przełomie lat 70 i 80-tych (podobno).

Na UAZ 452 to były wozy propagandowe czyli rozgłośnie akustyczne o nazwie własnej "Pionier" z dużymi megafonami, może stąd te skojarzenie z wozami rozpoznania dźwiękowego.

Gaz-66, fajny samochód, w Polsce mało znany, jeszcze całkiem niedawno (może z 15 lat temu?)  jeździł taki "u mnie w mieście" bodajże w pogotowiu energetycznym o ile dobrze pamiętam.

 

W dniu 22.03.2021 o 15:53, Edmundo napisał:

 

 

Edytowane przez Edmundo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Edmundo napisał:

Pierwsze sztuki w 1985 r. do 4 DZ, 1 dywizjon artylerii samobieżnej na "Goździkach" czyli zapewne 1 dywizjon 22 pa.

Nie. Pierwsze ''Goździki'' w (l)WP od 1974 były w 17. pz z 4. DZ i 1. pp z 1. DZ. W artykule jest mowa o pierwszym egzemplarzu (jednym) w 1985 w 4. DZ, więc zapewne w 17. pz.

 

6 godzin temu, Edmundo napisał:

Na UAZ 452 to były wozy propagandowe czyli rozgłośnie akustyczne o nazwie własnej "Pionier" z dużymi megafonami, może stąd te skojarzenie z wozami rozpoznania dźwiękowego.

Gaz-66, fajny samochód, w Polsce mało znany, jeszcze całkiem niedawno (może z 15 lat temu?)  jeździł taki "u mnie w mieście" bodajże w pogotowiu energetycznym o ile dobrze pamiętam.

Nie. Pluton rozpoznania dźwiękowego w baterii dowodzenia 22.pa miał coś około 5 sztuk UAZ i 2 sztuki GAZ. Bez żadnych megafonów. Megafony miała Nysa.

UAZ-452, fajny samochód, jeszcze całkiem niedawno (jesienią 2020?) jeździł taki u mnie w mieście z zabudową geologiczną i robił odwierty.

Maszyna101_0028.JPG

Edytowane przez ptasznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ptasznik napisał:

Nie. Pierwsze ''Goździki'' w (l)WP od 1974 były w 17. pz z 4. DZ i 1. pp z 1. DZ. W artykule jest mowa o pierwszym egzemplarzu (jednym) w 1985 w 4. DZ, więc zapewne w 17. pz.

Szanowny Kolego, pisałem o wozach systemu "Maszina" a nie o "Goździkach". WiT-Historia Nr 2/2019 str. 76. Istotnie jest tam mowa o pierwszym egzemplarzu ale to nie ten poziom/szczebel, jedyny ówczesny zautomatyzowany wóz dowodzenia dla jednej baterii "Goździków" w 17 pz ? I to bez wozów tworzących cały system dowodzenia dywizjonu i wchodzących w jego skład baterii ?

Godzinę temu, ptasznik napisał:

Nie. Pluton rozpoznania dźwiękowego w baterii dowodzenia 22.pa miał coś około 5 sztuk UAZ i 2 sztuki GAZ. Bez żadnych megafonów. Megafony miała Nysa.

I za pomocą czego te wozy rozpoznawały "melodię wrażej artylerii" ?

Systemem rozpoznania dźwiękowego w latach 80-tych był "kompleks" AZK-5 (na pewno w brygadach artylerii, w dywizyjnych pułkach artylerii, nie wiem czy był) który składał się z trzech wozów pomiarowych na Ził 131 plus wóz-centrala/zbiornica danych i wóz łączności, "toże" na Ził 131, do tego dochodziły jeszcze holowane agregaty prądotwórcze. A Nysa "wóz propagandowy", owszem miała megafony (widziałem i słyszałem  ją jeszcze w użyciu w 2010 r.) a poza tym terenowym wozem rozgłośnią był właśnie Uaz-452 "Pionier" i Gaz 69 "z wielką tubą".

Edytowane przez Edmundo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Edmundo napisał:

to nie ten poziom/szczebel, jedyny ówczesny zautomatyzowany wóz dowodzenia dla jednej baterii "Goździków" w 17 pz ? I to bez wozów tworzących cały system dowodzenia dywizjonu i wchodzących w jego skład baterii ?

''Maszina'' był wozem dywizjonowym, po pierwsze dla dywizjonów ''Goździk''. W połowie lat 80-tych zaczęto przechodzić w pułkach zmechanizowanych z baterii haubic na dywizjony haubic, w miarę możliwości samobieżnych.

22 pa wymienił sprzęt na samobieżny dopiero w 1987, nie 1985 roku. W 1985 jedyną możliwością był dywizjon artylerii samobieżnej w 17 pz.

41 minut temu, Edmundo napisał:

I za pomocą czego te wozy rozpoznawały "melodię wrażej artylerii" ?

Nie mam pojęcia, nam żadnej muzyki nie puszczali. Może stali rozstawieni  w polu i grali w karty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robili coś na wzór wcięcia. ''Czymś''namierzali kierunek dźwięku, punkt przecięcia kilku kierunków dawał/miał dawać miejsce nadawania

Godzinę temu, ptasznik napisał:

wrażej artylerii"

GAZ-y 66 miały zabudowy w podobnym stylu jak niżej

2e44520c98e523816c12d9dbb0a9457c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ptasznik napisał:

22 pa wymienił sprzęt na samobieżny dopiero w 1987, nie 1985 roku. W 1985 jedyną możliwością był dywizjon artylerii samobieżnej w 17 pz.

W sumie tak.

2 godziny temu, ptasznik napisał:

GAZ-y 66 miały zabudowy w podobnym stylu jak niżej

"Kurczaki"?, przejrzałem chyba wszystko, zero info o tym wozie, ale, ale , może będzie coś po rosyjsku, jak wrzuciłeś foto tego Gaza 66, to teraz coś mi zaświtało że gdzieś już to widziałem, jakaś stara "Polska Zbrojna" ?

2 godziny temu, ptasznik napisał:

Robili coś na wzór wcięcia. ''Czymś''namierzali kierunek dźwięku, punkt przecięcia kilku kierunków dawał/miał dawać miejsce nadawania

Pewnie i tak było w przypadku trzech wozów pomiarowych AZK-5, na zdjęciach tegoż Ziła (dostępne w "necie") też nie widać żadnych "uszu" a zabudowa podobna jak na powyższym Gazie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wóz - centrala AZK-5 na ZiŁ 131 z 1987 roku miał m.in. radiostację R-159, agregat PAB, przyrząd kierowania ogniem PKO-87, blok zasilania, komputer OPTIMUS. W skład całego zestawu wchodziły jeszcze wóz łączności i trzy wozy pomiarowe. To z opisu ze strony skansenu militarnego.

''Zestaw pułkowy'' z lat 85-87 raczej komputera nie zawierał.

W  opisie nie widzę autotopografu, może miały własne.

''Zestaw pułkowy'' miał chyba dwa na UAZ 452. Pamiętam jak jeden stał w pół drogi podczas poligonowego biegu na 3 kilometry.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Edmundo napisał:

przejrzałem chyba wszystko, zero info o tym wozie, ale, ale , może będzie coś po rosyjsku

Po rosyjsku także nic, tylko jakieś tam info z wikipedii o AZK-7 ale na Uralach. Za to znalazłem artykuł o systemie "Maszina" w "Poligonie", miała być druga część o tychże systemach w WP, ale k..., nie mogę znaleźć tegoż artykułu, czyżby się nie ukazał ?

Co do 1 BAA/1 OSSWRiA to ośrodek w latach 1989-1995 (także krótko po reaktywacji 1 BA) składał się ze Szkoły Podoficerskiej Artylerii i Szkoły Podoficerskiej Rozpoznania Artyleryjskiego oraz kompanii obsługi (zabezpieczenia) plus trzy baterie (dywizjon szkolny ?) zabezpieczające szkolenie elewów czyli bateria artyleryjskich wyrzutni rakietowych 122 mm BM-21, bateria haubicoarmat 152 mm wz. 77 "Dana" i bateria moździerzy 120 mm wz. 43 (to ciekawe, szkolili "moździerzystów" dla zmechu). Na czas "W" miały być wystawiane cztery dywizjony z haubicoarmatami 152 mm wz. 37 holowanymi przez Krazy 255B. W 1995 r. "urealniono" strukturę i utworzono ponownie cztery dywizjony "bojowe" z holowanymi haubicoarmatami 152 mm wz. 37. Źródło: "Garnizony artyleryjskie na Warmii i Mazurach. Artyleria polska w XX wieku. W 70 rocznicę powstania 1 Warszawskiej Brygady Artylerii im. Gen. J. Bema w Węgorzewie", str., 210, str. 217.

P.S. W brygadach były jeszcze zestawy meteo ARMS (tu pytanie, czy w dywizjonie dowodzenia czy też w dywizjonie rozpoznania artyleryjskiego czyli tam gdzie AZK-5 i SNAR-10), jak było w pułkach artylerii, tego nie wiem. Szkoda troszkę że dyskutujemy w sumie we dwóch, Kolega sahara47 też zabrał głos w tejże dyskusji (dawaj więcej) ale może jeszcze Ktoś dołączy, ktoś kto "był i widział", ja niestety widziałem tylko warsztat, "pilnik i imadło" plus spawarka, hahaha?

Edytowane przez Edmundo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Edmundo napisał:

Za to znalazłem artykuł o systemie "Maszina" w "Poligonie", miała być druga część o tychże systemach w WP, ale k..., nie mogę znaleźć tegoż artykułu, czyżby się nie ukazał ?

Właśnie czytam, części 2 nie znalazłem.

 

9 godzin temu, Edmundo napisał:

stotnie jest tam mowa o pierwszym egzemplarzu ale to nie ten poziom/szczebel, jedyny ówczesny zautomatyzowany wóz dowodzenia dla jednej baterii "Goździków" w 17 pz ? I to bez wozów tworzących cały system dowodzenia dywizjonu i wchodzących w jego skład baterii ?

Ano właśnie. Maszyna tym dla ''Goździków'' i to od szczebla baterii, czym SKOT R2/R3 dla dywizjonów/pułków holowanych.

 

1 godzinę temu, Edmundo napisał:

P.S. W brygadach były jeszcze zestawy meteo ARMS (tu pytanie, czy w dywizjonie dowodzenia czy też w dywizjonie rozpoznania artyleryjskiego czyli tam gdzie AZK-5 i SNAR-10), jak było w pułkach artylerii, tego nie wiem.

W ''moim'' pułku holowanym meteo było na poziomie wiatromierza na kiju, chyba od poziomu baterii.

 

1 godzinę temu, Edmundo napisał:

ja niestety widziałem tylko warsztat, "pilnik i imadło" plus spawarka, hahaha

A cóż to za Dywizja Remontowa ? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.03.2021 o 14:50, ptasznik napisał:

Wygląda na BWR-1D, z radarem artyleryjskim. W (l)WP całe 22 sztuki. Ciekawe jak były rozdysponowane ?

Przeglądam książkę ''5 Brygada Artylerii'' z około 1995 roku, aktualności raczej mało, ale występuje 16 bateria. Licząc po trzy na dywizjon wychodzi 6 dywizjon. Miał on dwie baterie, 16 i 17 ?

Na początku filmu i 9:01 pojawia się jeden z wozów. Z pewnością była 16 ba. co do 17 to nie pamiętam.

 

Edytowane przez sahara47
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

 Z książki o 5 BAA.

Utworzona w 1967 na bazie 31 BAA. Ta powstała w 1957 na bazie powstałego w 1951 112 pac.

112 pac - 2 dywizjony 152 ciągane przez S-80

31 BAA - dywizjon 152, dywizjon 122, bateria szkolna. Ciągniki JA-12 i S-80, od 1960 ''Mazur''.

(W 1974 roku baterią dowodzenia dowodził dowódca ''mojego'' pułku.)

1985 dywizjon dowodzenia przeniesiono do Zgorzelca - 23 BAA.

1985 dywizjon wielkiej mocy.

Jeśli ''Piwonii'' było tylko 8, a wymieniana/znana jest tylko 16 bateria, to czy możliwe jest istnienie 6-ego dywizjonu w formie jednej (16-tej) baterii 4 armat, z drugą (17-tą) baterią w formie skadrowanej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie