Skocz do zawartości

Cmentarz Orląt we Lwowie w rozkwicie, upadku i po ocaleniu.


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 1k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

To zdjęcie pomnika na Persenkówce zamieściłem nie bez powodu, albowiem okazuje się, że obecnie kawałek kolumny z napisem ze zburzonego przez Sowietów monumentu  znajduje się aktualnie na terenie Cmentarza Orląt...

Zdjęcie pozostałości po pomniku  zrobił mój Brat podczas wizyty we Lwowie w 2016 roku.

prtsemko.JPG

persenkowka1.jpg

persenkow obecnie.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I rysunki dotyczące smutnej historii powojennych cmentarza, głównie  z lat siedemdziesiątych do 1989 roku. Wiele zatraciło się przez lata ?  Tutaj te przedstawiające nekropolię do 1971 roku, kiedy zwalono kolumny Pomnika Chwały i zaczęto niszczyć totalnie obiekty, oraz groby...

rys1.JPG

rys 15.jpg

rys4.JPG

rys5.JPG

rys8.JPG

rys13.JPG

rys14.JPG

rys19.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często spotykałem się w rozmowach "... zgoda śmietnisko na mogiłach, ale krowy pasące się tam?! W środku miasta?! Niemożliwe..."

To jedno z ostatnich zdjęć nekropolii, przed 1971 rokiem. Jeszcze widoczne są kolumny Pomnika Chwały ? 

orleta upadek11.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na terenie cmentarza funkcjonował zakład kamieniarski, pobudowany na katakumbach, z których wyrzucono trumny ze szczątkami Bohaterów... Tutaj stare nagrobki odnawiane i wyzyskiwano jako nowe, wykorzystywane na sąsiadującym starym Cmentarzem Łyczakowskim ? .

orleta zaklad kamieern.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.05.2020 o 12:33, formoza58 napisał:

Idę ze " wsparciem" w temacie Pomnika Lotników Amerykańskich kadrami ze zdjęć wykonanymi przez mojego Brata w 2016 roku..

Historyczne zdjęcie ukazujące zatynkowany napis w języku angielskim na który nie wyrażała zgody strona Ukraińska. Napis ten został odkryty w ciągu jednej nocy przed wizytą przedstawicieli amerykańskich razem z Polska delegacją.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, czy na ostatnim zamieszczonym zdjęciu zniszczonego pomnika napisy były zatynkowane, czy litery skuwane, jak to miało miejsce na kolumnach Pomnika Chwały ?. Niestety, słabiutkie zdjęcie nie pozwala jednoznacznie stwierdzić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie