Skocz do zawartości

Cmentarz Orląt we Lwowie w rozkwicie, upadku i po ocaleniu.


Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Merill_Marauder napisał:

Dla mnie grób to nie jest to samo, co miejsce pochówku

W  przypadku Jurka Bitschana ani grób, ani miejsce pochówku. Po prostu uhonorowane miejsce Jego śmierci. Pozwolę sobie po raz trzeci zadać Tobie konkretne pytanie i oczekuję na konkretną odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

W ostatnim poście przywołałeś z kolei, po Lwowiakach, naszego wieszcza dla niektórych . A ja biedny sam :-) A zaczęło się właściwie niewinnie i Twoim zdaniem, że " prawdziwy grób Jurka Bitschana znajduje się na Cmentarzu Łyczakowskim, a nie jak się często podaje na Cmentarzu Orląt".Dlatego spytałem się, bowiem wg. mnie  nie prawdziwy, ale PIERWOTNY. A  ostatnim  grobem po ekshumacji stały się  dla doczesnych szczątków Jurka katakumby Cmentarza Orląt. 

"Dla mnie grób to nie jest to samo, co miejsce pochówku. To jest zasadnicza różnica. Patrz na przykład Mickiewicz Adam, według niektórych wieszcz". Lubię twórczość AM, ale nadal nie rozumiem, na czym polega różnica. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostając przy Jurku Bitschanie.

Jego portret, portret Jego Mamy Aleksandry Zagórskiej w 1933 roku , na których widać jak bardzo byli  podobni. Trzecie zdjęcie przedstawia zdewastowane miejsce pierwotnego pochówku na Cmentarzu Łyczakowskim...

Jurek_Bitschan_as_a_kid.JPG

aleks zagorska.JPG

jurek pomnik 1988.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Wersja pogrzebu została współczesnie zniekształcona. Wg. niej Jurka i jego opiekuna pchor ( w innych wersjach chorążego) Śliwińskiego pochowano razem w miejscu śmierci. Okazuje się, ze owszem tego samego dnia, razem, ale w dwóch miejscach.Poszperałem nieco w lwowskiej prasie z listopada 1918 i znalazłem relację z pogrzebu Jurka Bitschana. Niejako z " pierwszej ręki"...

bitschan1.JPG

bitschan2 kurier lwow 27 lis 8r.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze słówko w temacie matki Jurka Bitschana. Otóż, niedawno po ekshumacji przeniesiono szczątki Aleksandry Zagórskiej na warszawskie Powązki Wojskowe. Jej ostateczny ( mam nadzieję) grób zlokalizowany jest obok grobu Matki Nieznanego Żołnierza...

zagorska0.JPG

zagorska 1.JPG

zagorska2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie