Skocz do zawartości
  • 0

Co to za kamienie ?


Santago12345

Pytanie

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 19.04.2020 o 23:06, Autsajder68 napisał:

Może trafiłeś na nieodkryte jeszcze miejsce budowli albo miejsca, gdzie szkliwiono elementy...? Sprawdź solidnie to miejsce.

Pzdr.

Faktycznie niedaleko znajdował się budynek krzyżacki, tak szkło jest na powierzchni kamienia,dzięki za wyjaśnienie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie było tam czasem, w miejscu znalezienia kamieni, kawałków cegieł i dajmy na to potłuczonej ceramiki ( np. siwaków ?) ?

Ale poszliście w nauki ścisłe... ? A wyjaśnienie jest proste, historyczne, a " kamienie " są sztuczne ( o ile prawidłowo interpretuję to, co widać na foto ). To znaczy o ile środek kamieni jest naturalny, to zielona powłoka już nie. Chyba, że środek kamieni to wypalona glina.

A kamienie to nie żadne chryzoprazy, tylko ślad, że być może gdzieś obok szkliwione były w Średniowieczu cegły i kształtki ceglane wykorzystywane przez Krzyżaków w ich budowlach ( kościoły, kaplice, zamki itp. ). Szczególnie, że jest to Warmia. Jest tam w okolicy jakiś kościół średniowieczny albo zamek krzyżacki ( również zamek biskupi, ale budowany pod nadzorem Krzyżaków ) ?

Kamienie pokazane przez Ciebie, mają typowe odcienie krzyżackiego szkliwa. Mogły zostać oszkliwione razem z cegłami, a potem je ktoś w epoce wypieprzył jako śmieć po prostu. Mogły też być swoistą próbką szkliwa przed właściwym szkliwieniem elementów ceglanych. Mieszkam w miejscu, gdzie mamy ruiny krzyżacko - biskupiego zamku i na naszej Górze Zamkowej, wśród gruzu, często widuję takie oszkliwione " kamienie ". Przestałem je już podnosić z ziemi. Na innych zamkach krzyżacki także widziałem takie " próbki " szkliwa, przeważnie o tej jasnej barwie jak ten Twój mniejszy " kamień " ( zielone trochę rzadziej ).

A czy można nazwać te kamienie zabytkiem archeologicznym w sensie prawa - nie wiem. Raczej nie chyba, wszak to odpad moim zdaniem.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Santago12345 napisał:

Nie Warmia a białych chryzoprazów niema

Nie twierdzę ,że na 100% chryzopraz.   

 https://pl.wikipedia.org/wiki/Chryzopraz#/media/Plik:Chryzopras_Polsko.jpgPolski chryzopraz

Jeżeli myślisz ,że w górnej części  to chryzopraz.... to poczytaj sobie w jakich okolicznościach przyrody powstaje ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie