Jump to content
  • 0

Co to za kamienie ?


Santago12345

Question

9 answers to this question

Recommended Posts

W dniu 19.04.2020 o 23:06, Autsajder68 napisał:

Może trafiłeś na nieodkryte jeszcze miejsce budowli albo miejsca, gdzie szkliwiono elementy...? Sprawdź solidnie to miejsce.

Pzdr.

Faktycznie niedaleko znajdował się budynek krzyżacki, tak szkło jest na powierzchni kamienia,dzięki za wyjaśnienie ?

Link to comment
Share on other sites

A nie było tam czasem, w miejscu znalezienia kamieni, kawałków cegieł i dajmy na to potłuczonej ceramiki ( np. siwaków ?) ?

Ale poszliście w nauki ścisłe... ? A wyjaśnienie jest proste, historyczne, a " kamienie " są sztuczne ( o ile prawidłowo interpretuję to, co widać na foto ). To znaczy o ile środek kamieni jest naturalny, to zielona powłoka już nie. Chyba, że środek kamieni to wypalona glina.

A kamienie to nie żadne chryzoprazy, tylko ślad, że być może gdzieś obok szkliwione były w Średniowieczu cegły i kształtki ceglane wykorzystywane przez Krzyżaków w ich budowlach ( kościoły, kaplice, zamki itp. ). Szczególnie, że jest to Warmia. Jest tam w okolicy jakiś kościół średniowieczny albo zamek krzyżacki ( również zamek biskupi, ale budowany pod nadzorem Krzyżaków ) ?

Kamienie pokazane przez Ciebie, mają typowe odcienie krzyżackiego szkliwa. Mogły zostać oszkliwione razem z cegłami, a potem je ktoś w epoce wypieprzył jako śmieć po prostu. Mogły też być swoistą próbką szkliwa przed właściwym szkliwieniem elementów ceglanych. Mieszkam w miejscu, gdzie mamy ruiny krzyżacko - biskupiego zamku i na naszej Górze Zamkowej, wśród gruzu, często widuję takie oszkliwione " kamienie ". Przestałem je już podnosić z ziemi. Na innych zamkach krzyżacki także widziałem takie " próbki " szkliwa, przeważnie o tej jasnej barwie jak ten Twój mniejszy " kamień " ( zielone trochę rzadziej ).

A czy można nazwać te kamienie zabytkiem archeologicznym w sensie prawa - nie wiem. Raczej nie chyba, wszak to odpad moim zdaniem.

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information