Skocz do zawartości

sygnet orzeł


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

materiał sygnetu to nie srebro, raczej coś przypominającego stal nierdzewna. Orzeł został przynitowany. brak punc. białe i czerwone wstawki to tworzywo sztuczne.Czy jest to pamiątkowy sygnet z IIRP, czy raczej lat 90?

Będę wdzięczny za wszystkie sugestie

90623349_216193459459130_4289545531148992512_n.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój sygnet jako że nie jest srebrny,może to jest jakaś potajemna ,okupacyjna produkcja.W katalogu "Polska biżuteria patriotyczna", Wanda Bigoszewska datuje taki sygnet(lecz wykonany ze srebra) na lata 1940-45.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, pablo69 napisał:

Twój sygnet jako że nie jest srebrny,może to jest jakaś potajemna ,okupacyjna produkcja.W katalogu "Polska biżuteria patriotyczna", Wanda Bigoszewska datuje taki sygnet(lecz wykonany ze srebra) na lata 1940-45.

dziękuję za trop, tego się nie spodziewałem ? czy mógłbym prosić o jakieś zdjęcie z tego katalogu, jeżeli to możliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie posiadam w/w katalogu.Ale mogę zacytować treść opisu zamieszczony na konkurencyjnym forum na który był identyfikowany taki sam sygnet:

 1.PIERŚCIEŃ srebrny,1940-1945.
Pierścień w formie sygnetu.
Tarczka kwadratowa pokryta masą plastyczną w biało czerwonej barwie.
Na tarczkę nałożony srebrny Orzeł.
Z obu boków na zewnętrzym obwodzie wyryte inicjały W.H.
MWP nr.58083.
PS.
Pierścień został ofiarowany w 1945 roku Piotrowi Bagrowskiemu przez
łączniczkę powstania warszawskiego jako wyraz wdzięczności za uratowanie życia.
Bagrowski wyciągnął łączniczkę spod gruzów.
Koniec cytatu.

 

Na temat tychże pierścieni pisze:
Cytuję:
"W latach okupacji niemieckiej 1939-1945 roku wznowiono zwyczaj potajemnego
wyrobu i noszenia bardzo charakterystycznej biżuterii patriotycznej.
Były to pierścienie z Orłem polskim na biało czerwonym tle.
Wykonywano je w pojedynczych egzemplarzach na indywidualne zamówienia."
Str.151 poz.1.

Według mnie i nie tylko,sygnety te(wykonane  ze srebra , nabitą puncą) jak ten https://odessa.pl/pl/p/SYGNET-PATRIOTYCZNY-ORZEL/1026 zostały wykonane w latach 30-tych .Raczej w czasie okupacji zakłady jubilerskie nie mogły oficjalnie produkować biżuterii patriotycznej , nabita punca wskazuje na oficjalny wyrób.

Co twojego sygnetu jak i tego https://poszukiwanieskarbow.com/Forum/viewtopic.php?f=58&t=143145&hilit=sygnet+patriotyczny  to prawdopodobnie jest to potajemna ,okupacyjna produkcja. Oczywiście to tyko moja teoria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, pablo69 napisał:

Niestety nie posiadam w/w katalogu.Ale mogę zacytować treść opisu zamieszczony na konkurencyjnym forum na który był identyfikowany taki sam sygnet:

 1.PIERŚCIEŃ srebrny,1940-1945.
Pierścień w formie sygnetu.
Tarczka kwadratowa pokryta masą plastyczną w biało czerwonej barwie.
Na tarczkę nałożony srebrny Orzeł.
Z obu boków na zewnętrzym obwodzie wyryte inicjały W.H.
MWP nr.58083.
PS.
Pierścień został ofiarowany w 1945 roku Piotrowi Bagrowskiemu przez
łączniczkę powstania warszawskiego jako wyraz wdzięczności za uratowanie życia.
Bagrowski wyciągnął łączniczkę spod gruzów.
Koniec cytatu.

 

Na temat tychże pierścieni pisze:
Cytuję:
"W latach okupacji niemieckiej 1939-1945 roku wznowiono zwyczaj potajemnego
wyrobu i noszenia bardzo charakterystycznej biżuterii patriotycznej.
Były to pierścienie z Orłem polskim na biało czerwonym tle.
Wykonywano je w pojedynczych egzemplarzach na indywidualne zamówienia."
Str.151 poz.1.

Według mnie i nie tylko,sygnety te(wykonane  ze srebra , nabitą puncą) jak ten https://odessa.pl/pl/p/SYGNET-PATRIOTYCZNY-ORZEL/1026 zostały wykonane w latach 30-tych .Raczej w czasie okupacji zakłady jubilerskie nie mogły oficjalnie produkować biżuterii patriotycznej , nabita punca wskazuje na oficjalny wyrób.

Co twojego sygnetu jak i tego https://poszukiwanieskarbow.com/Forum/viewtopic.php?f=58&t=143145&hilit=sygnet+patriotyczny  to prawdopodobnie jest to potajemna ,okupacyjna produkcja. Oczywiście to tyko moja teoria.

jeszcze raz dziękuję, za wyczerpujące informacje- zagadka rozwiązana! ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkretnie opis desy jak również teoria ze są międzywojenne,próba srebra ta konkretna była stosowana do 1963r.,pozostałe bez prób pewnie lata 70/80 PRL.Praktycznie bez problemu odnajdziesz owy sygnet na każdej giełdzie staroci,może nawet kilka sztuk,takie są fakty,a opisy książek to teoria i marzenia autora nie zawsze się pokrywają z prawdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Faktem również jest ,że sygnet wykonany jest w stylu art deco ,który swój rozkwit miał właśnie w latach międzywojennych.W latach międzywojennych również wykonywano sporo biżuterii patriotycznej.Faktem także jest, że tego typu sygnety ,znajdowano na wrześniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, pablo69 napisał:

Faktem również jest ,że sygnet wykonany jest w stylu art deco ,który swój rozkwit miał właśnie w latach międzywojennych.W latach międzywojennych również wykonywano sporo biżuterii patriotycznej.Faktem także jest, że tego typu sygnety ,znajdowano na wrześniu.

Dawaj foty jak się na,, wrzesieńiu,, takie znajdowało... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie