Jump to content

Dalsze próby prototypu czołgu Leopard 2PL


Recommended Posts

 Zgodnie z umową z 28 grudnia 2015 roku zawartą pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a Polską Grupą Zbrojeniową S.A. i Zakładami Mechanicznymi BUMAR-ŁABĘDY S.A. do końca 2018 roku Siły Zbrojne RP miały otrzymać kilka pierwszych egzemplarzy zmodernizowanych czołgów Leopard 2A4 do wersji Leopard 2PL. Jednak mimo, że mamy już grudzień 2019 roku, do dziś wojsko nie odebrało żadnego zmodernizowanego wozu. Jak poinformował redakcję rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia mjr Krzysztof Płatek, „Wykonawca we wrześniu br. przekazał do oceny Grupy Testującej uzyskane wyniki testów prototypu. W wyniku dokonanej oceny Wykonawca został zobowiązany do powtórzenia wskazanych sprawdzeń” i obecnie są one prowadzone.

Testy prototypu Leoparda 2PL rozpoczęły się w sierpniu 2018 roku w Wojskowym Instytucie Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku. W grudniu 2018 roku planowano, że ich zakończenie nastąpi w lutym 2019 roku. Ostatecznie jednak udało się tego dokonać dopiero latem 2019 roku.

  W ostatnim kwartale 2018 roku podwykonawca zakładu BUMARU-ŁABĘDY, niemiecka firma Rheinmetall Landsysteme GmbH, która opracowała i wykonała prototyp czołgu Leopard 2PL przekazała polskiej stronie pierwsze kilka przedseryjnych, zmodernizowanych egzemplarzy czołgów. Nie mogły one jednak zostać formalnie odebrane przez Zamawiającego, ponieważ jak wyjaśnił dziś Inspektorat Uzbrojenia „proces oceny spełnienia wymagań umownych przez zmodernizowany czołg nie został zakończony. Wykonawca kontynuuje testy w obszarach, dla których ich realizacja nie była wcześniej możliwa, bądź wymagała ich powtórzenia”.

  Wykonanie umowy na dostawy zmodernizowanych czołgów Leopard 2PL według stanu na dziś jest opóźnione już o ponad rok. Jak wyjaśnia Inspektorat Uzbrojenia „z tytułu nieterminowej dostawy czołgów w 2018 roku na Wykonawcę została nałożona nota obciążeniowa”.

  Na pytanie o to, kiedy zatem wojsko otrzyma pierwsze egzemplarze zmodernizowanych Leopardów otrzymaliśmy odpowiedź, że „zgodnie z deklaracjami Wykonawcy istnieje możliwość przekazania pierwszej partii czołgów w bieżącym roku, niemniej jednak w ocenie Zamawiającego spełnienie powyższej intencji obarczone jest wysokim ryzykiem”.

  Na podstawie umowy z 28 grudnia 2015 roku i aneksu nr 2 z 20 czerwca 2018 roku konsorcjum PGZ S.A. i ZM BUMAR-ŁABĘDY S.A. miało w latach 2018-2021 zmodernizować łącznie 142 czołgi Leopard 2A4. Wartość tych prac została wyceniona na 2,7 mld PLN.

http://dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/news,1,11272,aktualnosci-z-polski,dalsze-proby-prototypu-czolgu-leopard-2pl

Link to post
Share on other sites

Zdziwiony? Nie ma kasy to i nie ma czołgów. Niby kasa jest, ale większość idzie na pensje, emerytury i niekończące się analizy, dialogi techniczne i prototypy ze sklejki. Swoją drogą to idealny sposób na zagospodarowanie bez wysiłku i ryzyka dużych pieniędzy dla wtajemniczonych [w skali mikro to np. nikomu niepotrzebny tor przeszkód dla klawiszy]. A jak już jakieś duże pieniądze się znajdą, to idą na kupowanie sobie sojuszu z Wielkim Wujem, który nas przy tym niemiłosiernie łupi i specjalnie nic w zamian nam nie gwarantuje, bo w swojej polityce jest zupełnie nieprzewidywalny.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

https://www.wnp.pl/przemysl-obronny/modernizacja-leopardow-sie-opoznia-zaplacimy-o-blisko-miliard-zlotych-wiecej,373983.html

"Modernizacja Leopardów się opóźnia. Zapłacimy o blisko miliard złotych więcej

To niedobra informacja dla pancerniaków. Kolejny, piąty już aneks do umowy o modernizacji czołgów Leopard 2A4 do standardu Leopard 2PL, która miała się zakończyć w 2020 roku, przedłuża ten termin do 2023 roku. Do tego koszty kontraktu wzrosły z 2,415 mld zł do prawie 3,3 mld zł. Czy to już koniec problemów modernizacyjnych tych wozów?

  • Modernizacja Leopardów przełożona do 2023 roku. Przygotowane do modernizacji czołgi stoją bezczynnie w zakładach. Nie korzysta też z nich wojsko.
  • W wyniku kolejnych aneksów rośnie suma kontraktu. Nie brakuje opinii, że kupione tanio niemieckie czołgi, ostatecznie, biorąc pod uwagę cenę ich remontów i modernizacji, to bardzo drogi zakup.
  • Dlaczego modernizacja Leopardów wciąż drożeje? I czy musimy wydawać tak duże pieniądze?..."
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.×
×
  • Create New...

Important Information