Jump to content
Sign in to follow this  
frost

Całkowity zakaz fotografowania w Warszawie

Recommended Posts

W niedawno wydanej książce Tramwaje powojennej Warszawy 1945-1975" autorstwa Dariusza Walczaka podpis pod jedną z fotografii informuje o obowiązującym w Warszawie całkowitym zakazie fotografowania. Z kontekstu wynika, że sprawa dotyczy przełomu lat 40. i 50. Przyznaję, że jest to dla mnie informacja nowa. Czy ktoś z szanownych Kolegów zna więcej szczegółów dotyczących tego zakazu ? W jakich latach obowiązywał , jak wyglądało jego egzekwowanie, czy dotyczył tylko stolicy ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Na każdym moście, wiadukcie, dworcu kolejowym ,obiektach wojskowych , budynkach administracyjnych i nie pamiętam już na jeszcze czym była umieszczona tabliczka z przekreślonym aparatem fotograficznym i napisem akaz fotografowania".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zgoda, tzw. obiektów strategicznych" objętych zakazem fotografowania było w PRL-u bez liku, ale tutaj jest mowa o całkowitym zakazie obowiązującym na terenie Warszawy, więc nie o to niestety chodzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Myślę że to wątek odpowiedni do pytania. Gdzieś wyczytałem (ale gdzie nie pomnę) czy też obiło mi się o uszy" o nakazie rejestracji aparatów fotograficznych który to obowiązywał w pierwszej połowie lat pięćdziesiątych. Ktoś może to potwierdzić, szukałem jakiego aktu prawnego ale niestety bez skutku.
A co do zakazu fotografowania w Warszawie to bardzo możliwe zwłaszcza iż trwała odbudowa miasta w którym to znajdowało się gross" urzędów centralnych państwa w tym MON i MBP. Przeca trzeba było to ukryć przed zakusami imperialistów". Ale o ile takowy zakaz obowiązywał to zapewne dotyczył tylko miejsc publicznych, pomijam oczywiście obiekty wojskowe, specjalne, strategiczne czy też komunikacyjne co do których taki zakaz był ormalką".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information