Jump to content
  • 0

Szklo odblask motocyklowy marciniak


siwy_49

Question

14 answers to this question

Recommended Posts

Jaką o ma średnicę, bo miarka została położona od wypukłej strony. 14cm? Rysunek szkła do złudzenia przypomina SHL M03/M04.
Tylko SHL'ka nie miała orzełka.
Pamiętam, że Sokół 125 miał bardzo podobne szkło z tym takim jakby orzełkiem w centrum soczewki i miał średnicę szkła coś 14-15cm.
Link to comment
Share on other sites

Idel-to nie jest orzełek".
Fabryka Żyrandoli Elektrycznych A. Marciniak" rozpoczęła swoją działalność w W-wie w 1910 w istniejącym już warsztacie brązowniczym. Antoni Marciniak początkowo sam projektował wytwarzane przez siebie żyrandole, kinkiety, lampy biurkowe itp sprzęt oświetleniowy. Z czasem zakład się rozwijał, przyjmował nowych pracowników. W końcu przeniesiony został do większych pomieszczeń. Otwarto 2 sklepy w W-wie i jeden w Bydgoszczy.
Od roku 1923 współpracownikiem firmy był profesor warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych, który był projektantem większości wyrobów Antoniego Marciniaka. On też zaprojektował logo firmy-znak fabryczny umieszczany na wszystkich wyrobach-także na szkłach do reflektorów.

cdn

Link to comment
Share on other sites

Głównym elementem znaku fabrycznego jest najlepiej sprzedający się we wczesnym okresie produkcji kinkiet.
O okresie produkcji szkieł reflektorowych żadnych informacji nie udało mi się znaleźć.
Działalność firmy w czasie okupacji była niewielka, ale zakład przetrwał.
Po wojnie firma wznowiła produkcję ale w 1949 została upaństwowiona. Od tej chwili Fabryka Żyrandoli A. Marciniak zaczęła funkcjonować jako Zakład Wytwórczy Aparatury Oświetleniowej.

C.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information