Jump to content
Sign in to follow this  
formoza58

Zmiany warty pod Komendą Miasta w Warszawie w okresie międzywojnia.

Recommended Posts

18 marzec 1930.
Pluton wartowniczy 1 Pułku Szwoleżerów w drodze na odprawę warty przed Komendą Miasta. W przeciwieństwie do plutonów innych broni ( gdzie min. menażki i manierki mieściły się w plecakach), dobytek na 24 godzinną służbę szwoleżerowie nieśli w chlebakach noszonych na prawej stronie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Fotografia super, ale ładownice to zdaje się że mannlicherowskie". W sumie nic wielkiego, ot kolejna ciekawostka jakie lubię.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Oczywiście że ładownice od Mannlichera bardzo często stosowano, także pod koniec lat trzydziestych. A czemu to ale", ot tak po prostu, bez większego znaczenia dla meritum.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Co do plutonu zdającego służbę, mam wątpliwości. Oprócz używania Mannlichera plus bagnet do niego, kiedy pułki piechoty raczej używały mauserów, są jeszcze buty. Wyglądają nie na trzewiki z owijaczami, lecz saperki. To może być pododdział z innego oddziału garnizonu warszawskiego, które pełniły wartę w dniu imienin Dziadka".
Może oprócz 21 PP inne używały tych hełmów?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Co do plutonu zdającego wartę to żołnierze nie mają bk Mannlichera tudzież bagnetów do tychże kb a wyposażeni są w broń francuską w tym bagnety. W ówczesnym czasie piechota była wyposażona zarówno w kb i kbk systemu Mausera (produkcji niemieckiej i rodzimej) oraz kb i kbk pochodzenia francuskiego, Mannlichery w tymże czasie zostały całkowicie wycofane z wyposażenia piechoty. Buty saperki były używane przez pododdziały piechoty w latach dwudziestych oczywiście na dużo mniejszą skalę niż trzewiki, używały ich między innymi niektóre pułki stacjonujące na terenie Wielkopolski (z czego to wynikało, niestety nie wiem). Ale na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych eksperymentowano z różnym typem obuwia dla piechoty, znane są zdjęcia maszerujących pododdziałów Batalionu Morskiego, wykonane na początku lat trzydziestych, gdzie żołnierze używają wysokich sznurowanych butów. Według informacji zawartych w opracowaniu Pana Jacka Kijaka Hełmy Wojska Polskiego 1917-1991" str. 46, hełmy wz. 28 które wyprodukowano najprawdopodobniej w ilości 500 sztuk przydzielono testowo do 21 pp (Warszawa, Cytadela), 56 pp (Krotoszyn) i Centralnej Szkoły Strzelniczej w Toruniu. Czy używały ich inne oddziały, w tym oddziały garnizony warszawskiego, to chyba pozostanie zagadką.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Co do saperek, to w warszawskich odprawach wart pod Komendą Miasta uczestniczyły reprezentacje oddziałów garnizonu warszawskiego. I wśród nich należało by szukać odnośnie identyfikacji tego plutonu zdającego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I jeszcze fotografia, datowana na dzień 20 kwietnia 1930 roku. Zastanawiam się czy nie zaszła pomyłka w opisie i czy to nie przypadkiem pokazany na wcześniejszych zdjęciach pluton szwoleżerów, zdający służbę?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od szwoleżerów przejmuje pluton któregoś z oddziałów z pojedyńczą cyfrą lub monogramem na naramienniku. Inne troczenie menażki. Saperki wskazują na... No właśnie. 3 Batalion Pancerny,lub Szkoła Podchorążych Sanit.? Czy saperki mogły być używane w 1 P.Art. Najcięższej, 1 P.Art. plot., czy w 1 Pułku radiotelegraficznym?

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 Batalion Pancerny i Szkoła Podchorążych Sanitarnych raczej odpadają gdyż 3 bp nie istniał w 1930 r. a podchorążowie sanitarni nosili trzewiki, tu stawiał" bym bardziej na artylerię czyli 1 PAN lub 1 PAPlot. a były to jednostki motorowe gdzie między innymi używano plecaków typu orweskiego" produkowanych w Polsce bodajże od 1922 lub 1923 r.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Moja wiedza nie sięga szczegółów umundurowania 1 PAN lub 1 PAPlot, ale zastanawiałem się cichutko na korzyść jednego z tych oddziałów. Dzięki za info, Edmundo, odnośnie norwegów", bowiem identyfikacja się pięknie zawęziła. Wrzucony przeze mnie plecak to jest własnie on z inaczej troczoną menażką. Ciekawe, który z tych dwóch pułków artylerii miał na naramiennikach monogramy?

Share this post


Link to post
Share on other sites
No to problemik i to niemały.Gdzie mogły nosić norwegi", oprócz dwóch wymienionych przez Ciebie oddziałów, które mogły brać w warszawskich odprawach wart?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information