Skocz do zawartości
  • 0
ralf78

Co to za oddział? - Bespannabteilung"

Pytanie

• 0
Witajcie

Proszę o pomoc w identyfikacji / tłumaczeniu nazwy jednostki - Bespannabteilung" (Bespann-Abt.") O jaki rodzaj wojsk chodzi?

Pozdrawiam
Robert

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

4 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

• 0
To bardzo ciekawy skrót a zarazem moim zdaniem dość śmieszny oddział a zapewne chodzi o (Pferde) Bespannt Abteilung" czyli w dość dowolnym tłumaczeniu Odział Krycia Koni po aszemu" ówczesnym odpowiednikiem byłby oddział remontów koni (choć takowe nie istniały) czy też szwadron zapasowy, ewentualnie coś w tym stylu. Sam jestem ciekaw co na to znawcy armii niemieckiej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
Czołem.

To wcale nie jest śmieszny oddział i nie chodzi o krycie koni - do tego potrzebny jest ogier, a nie oddział żołnierzy.

Bespann-Abt." - w pełnym brzmieniu Bespannungs-Abteilung
Jest to oddział koni pociągowych, wykorzystywany w różnych formacjach, do różnych prac związanych z transportem.
Np. pułk artylerii pieszej - Fußartillerie-Regiment - posiadał w swoich strukturach - Bespannungs-Abteilung do transportu ciężkich haubic.

pzdr.
stani

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
Kolego toyotomi i o to chodziło dlatego zapytałem co o tym sądzą znawcy armii niemieckiej albowiem sam miałem duże wątpliwości co do mojego wolnego tłumaczenia a wcześniej nigdy nie spotkałem się z nazwą takiegoż oddziału. śmieszna sprawa jak myślę została wyjaśniona. A co do krycia koni a właściwie kobył to z tymi ogierami i żołnierzami też masz niewątpliwie rację (i tu się uśmiałem przy porannym małym piwku). Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
Panowie, bardzo dziekuję Wam za pomoc. To by się zgadzało, ponieważ koło koszar, w których stacjonował ten oddział znajdowały się stajnie artyleryjskie.

Pozdro
Robert

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi