Jump to content
  • 0

Fragment zapalnika


komandor605

Question

Witam, jestem nowy na forum, chciałbym zasięgnąć porady odnośnie zapalnika lub jego fragmentu, którego znalazłem na starym poligonie. Szukałem go już na forum odkrywcy, na forach obcojęzycznych ale żaden nie odpowiada temu którego znalazłem. Generalnie spędza mi on sen z oczu od tygodnia. Delikatnie umyłem go wodą, niestety nie posiada ŻADNYCH oznaczeń oprócz 2 (3?) strzałek na korpusie biegnących ku górze zapalnika co jest dla mnie dziwne ponieważ 99% oglądanych zapalników posiadało oznaczenia wg których bez problemu można byłoby odszyfrować typ zapalnika. Przedmiot znalazłem na dawnym poligonie na którym ćwiczyły wojska pruskie, następnie hitlerowskie, a po wojnie LWP. Wokoło miejsca znalezienia wykopałem też łuski od mausera, kulki szrapnelowskie i pełno różnego rodzaju niewiadomego pochodzenia złomu stalowego. Z zapalnikiem nie zamierzam robić nic więcej, leży sobie on w piwnicy ciekawi mnie tylko do czego był używany, jaki jest jego typ ewentualnie jakiś schemat wnętrza. Zapalnik jest cały z aluminium i jest to jedna bryła tzn. tam gdzie jest gwint to przechodzi on w korpus zapalnika. Średnica zapalnika w najszerszym miejscu wynosi 18 mm. Pozdrawiam wszystkich poszukiwaczy i z góry dziękuję za odpowiedź.

Link to comment
Share on other sites

10 answers to this question

Recommended Posts

To jest imitacja zapalnika bojowego stosowana w niemieckiej amunicji ćwiczebnej 2cm.Normalnie wkręcany był w pocisk pozbawiony ładunku wybuchowego, ale tu widać zerwany/rozdęty gwint więc zapewne pochodzi z jakiś testów amunicji.

Schemat wnętrza zbędny, jest to aluminiowy monolit zupełnie bezpieczny i legalny.
Link to comment
Share on other sites

Koledzy serdecznie dziękuję po tygodniu szukania dowiaduje sie po godzinie od wstawienia co to jest. Obejrzałem wszystkie zapalniki od Flaka i pocisków moździeżowych niemieckich i rosyjskich i nic. Kolego vis1939 czy ten zapalnik miał jakies swoje oznaczenie? Generalnie zbieram tylko łuski mam nadzieję że znajdę łuski 2cm od Flaka, bo jak narazie przechodzilem może z 10% terenu poligonu. Dziękuję jeszcze raz pozdrawiam.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information