Jump to content

Sensacja archeologiczna". Na Podlasiu odnaleziono ślady osady z epoki brązu


Recommended Posts

Na Podlasiu odkryto zarysy osady, która powstała między VIII a VI wiekiem przed naszą erą, co czyni ją porównywalnie starą jak osada w Biskupinie. Odkrycie zaszokowało archeologów, którzy wskazują, że na tym terenie nie znaleziono nigdy wcześniej zabudowy o charakterze obronnym z tego okresu. - Z całą pewnością mamy do czynienia z sensacją archeologiczną - mówił Adam Wawrusiewicz z Muzeum Podlaskiego.

Ślady osady odkryto w miejscowości Jatwieź Duża, w okolicy Suchowoli (woj. podlaskie).

- Nasze odkrycie wpisuje się w całość ostatnich działań, powtórne odkrywanie tych terenów i tajemnic przeszłości - mówił w rozmowie z reporterką TVN24 Adam Wawrusiewicz z Muzeum Podlaskiego.

Podkreślił, że o pierwszy obiekt w strefie Podlasia o charakterze obronnym jeszcze z epoki brązu". - Z całą pewnością mamy do czynienia z sensacją archeologiczną. To nam daje możliwość innego rozumienia przeszłości, zmienia nasze spojrzenie - wskazywał archeolog.

Powstanie grodu nie jest prostą rzeczą"

Odkrycie jest o tyle szokujące, że - jak wskazywał Wawrusiewicz - zawsze się uważało, że na tych terenach było bardziej lekkie osadnictwo, mało ustabilizowane, ludzie przemieszczali się budując tymczasowe domy, szałasy".


http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/podlasie-odnaleziono-slady-osady-z-epoki-brazu,862830.html-
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information