Jump to content
 • 0
Sign in to follow this  
Napoleon North

Wiór/odłupek krzemienny?

Question

14 answers to this question

Recommended Posts

 • 0
Sqr... ;)
kolego NN - odpowiadając na twoje pytania - tak może być wykonany przez człowieka.
Dla uwiarygodnienia - zobacz:
http://www.google.pl/search?q=od%C5%82upek+krzemienia&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi8m9PFzYDaAhXRyaQKHaKXDOYQ_AUICygC&biw=1600&bih=786


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Hebda 19:58 22-03-2018

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0
Makul, sprawdź jeszcze raz śnurek , który zapodałeś:) Albo jestem ślepy albo nie widziałem drapaka o podobnych wymiarach :D Jakie trzeba mieć paluszki , żeby takie gówienko uchwycić a co dopiero takim czymś pracować.

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0
szutnik. Kobiece,na przykład.Święci garnków nie lepili ,ani nie trzaskali na nich wzorków.Misternych czasem też.

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0
sqr.Potrawisz udowodnić,że jednak nie?Miej jedynie na uwadze,że tu nie ma nic a bank".To co wiemy o tamtych ludziach,można jedynie liczyć w ułamkach procenta.

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0
Jakim cudem można tym coś zrobić jeśli to ma około 1 cm wielkości???
Jakim cudem???

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0
Sqr bardzo prosto. Jest to odłupek, który powstał przy obrabianiu krzemienia (np. do narzędzia lub przy przygotowaniu pięty). Jak najbardziej jest to dzieło człowieka.

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0
Taki odprysk mógł powstać na dziesiątki różnych sposobów i nie da się z całą pewnością stwierdzić, że jest to dzieło człowieka. Tylko badanie archeologiczne miejsca znalezienia może dać odpowiedź. Jeśli jest to dzieło ludzkich rąk, to w miejscu znalezienia powinno być setki takich odprysków oraz innych artefaktów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0
Taki odprysk mógł powstać na dziesiątki różnych sposobów i nie da się z całą pewnością stwierdzić, że jest to dzieło człowieka".

Da się, gdyż na zdjęciach masz fale odbicia typowe dla krzemieni obrabianych intencjonalnie. Właściwie nazwa odłupek jest trochę źle dobra, bo jest to fragment złamanego wiórka krzemienia, który nosi ślady retuszowania krawędzi i odbijania. Przy odbijania z rdzenia krzemiennego powstawał wiór, który następnie był w zależności od potrzeb obrabiany poprzez retuszowanie. Powyższe znalezisko powstało w sposób intencjonalny, a nie naturalny (inne byłyby ślady obróbki). Zwróćmy uwagę na surowiec z którego jest zrobiony fragment wióra, jest to krzemień wołyński, jak sama nazwa wskazuje nie jest on miejscowego pochodzenia i nie znalazł się przypadkowo w danym miejscu. Musiał go przynieść człowiek. Jeżeli obrabiasz bryłę surowca czy retuszujesz przyszłe narzędzie to masz setki takich fragmencików (mówię na podstawie archeologi eksperymentalnej, bo miałem okazję pobawić się w pradziejowego krzemieniarza").


Tylko badanie archeologiczne miejsca znalezienia może dać odpowiedź"

Tak? A co jeżeli sondaż archeologiczny w wybranym miejscu pola/łąki lub prospekcja terenowa w ramach AZP nie przyniesie żadnych materiałów?

Jeśli jest to dzieło ludzkich rąk, to w miejscu znalezienia powinno być setki takich odprysków oraz innych artefaktów."

Czasem chodząc po polach w ramach AZP znajdziesz jeden fragment krzemienia obrobionego intencjonalnie przez człowieka na 2 hektary. Zależy to od głębokości, stopnia zasiedlenia danego terenu w dawnych czasach, czy głębokość zalegania pozostałości danej kultury. A czasem od szczęścia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0
Dokonując obróbki krzemienia powstaje setki takich odprysków. Widziałem w okolicach Opatowa, wykop w warsztacie obróbki krzemienia i było tam tysiące kawaleczkow kamienia oraz kości zwierząt i innych przedmiotów.
Nie sądzę żeby na podstawie zdjecia jednego odprysku dało się na 100% stwierdzić,że jest to dzieło człowieka. Równie dobrze mogło to powstać w inny sposób. I nie czyńmy przepychanek, bo nie ma możliwości tego stwierdzić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
 • Create New...

Important Information