Skocz do zawartości

Polskie Pociągi Pancerne okiem korespondentów wojennych.


Rekomendowane odpowiedzi

Mała notatka, a ileż konkretnych informacji wymordowania załogi tego pociągu. Kiedyś wrzuciłem ogólny opis tego tragicznego zdarzenia, z wyobraźni zrobiłem rysunek, ale to jest naprawdę bardzo wartościowy materiał. Bardzo dziękuję, Krzysztof.
Zaskakuje przy okazji mała liczebnie załoga 18- osobowa. Albo wypuścili bezpowrotnie w pole pluton szturmowy ( jeśli mieli na stanie), albo wcześniej ponieśli straty. W zasadzie mogli od biedy obsadzić artylerię i maszynki" i to chyba wszystko. W razie walki brakuje broni ręcznej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę,że cyfra 12 żołnierzy to typowy chochlik drukarski", powinno być 42. W części bojowej było 4 oficerów + 50 podoficerów i żołnierzy oraz 2 kolejarzy(ich puszczono wolno). W sumie zamordowano 41-42 oficerów, podoficerów i żołnierzy. Ocalała druga grupa oficerów, podoficerów i żołnierzy, którzy znajdowali się w części taborowej ( 18 wagonów taborowych oraz rosyjska lokomotywa) pociągu pancernego Gen. Dowbor"(szerokotorowej). Takie dane podaje d-ca por. Izydor Kowalewski, który ocalał, bo był w części taborowej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sam wagon z boku. Może nie wygląda, ale powinna być rosyjska polówka kal. 76,2 mm (76-мм полевая скорострельная пушка образца 1902 год). Ale wracając do oficera uwolnionego z niewoli-Artur Nałęcz Ćwikliński (1899 – 1935) brat babci Ireny Pfeifferowej ułan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do ppor. Ćwiklińskiego, to miałem na myśli jego list do siostry z niewoli....
A tutaj w wrzuconej przez Ciebie karcie wystawionej przez dowództwo Dowbora" rodzi mi się pytanie . Mianowicie, dokument datowany jest 10 dni po zdobyciu tego PP, którego załoga części bojowej i taborowej została ogarnięta przez wroga i w większości zamordowana. Więc gdzie wtedy znajdowało się dctwo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem, że część taborowa została zdobyta - utracona została tzw. ojówka" -dowód z książki Pociągi pancerne", Białystok 1999r. - relacja Historyczne dane dotyczące poc.panc. "Gen.Dowbór Nr 20 za czas od dnia 23 maja .."
Z tym ,że gościowi" w tej relacji pomyliły się daty (podaje błędną datę zniszczenia ojówki" 24 czerwca!).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie, wszystko jasne. Ja po prostu czytając Twojego wcześniejszego posta, zrozumiałem, ze załoga części taborowa również została ogarnięta przez Rosjan, ale ocalała od masakry jeńców. Więc bojówka" padła, ale dowództwo PP funkcjonowało na bazie części taborowej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowódca pociągu por. Kowalewski miał szczęście, bo w tym dniu nie miał służby w części bojowejojówce". A swoją drogą powinna być gdzieś opublikowana pełna lista zabitych z tego pociągu pancernego-41-42 nazwisk (w tym 4 oficerów).
Źródła rosyjskie podają inne dane:.. po krótkim boju! jego załoga (4 oficerów + 100 żołnierzy) poddała się. Zdobycz:4 działa, 16 karabinów maszynowych, 30 wagonów z mąką, cukrem i amunicją".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziuba chyba trochę przesadził - padła cyfra 9 godzin ( z ostatniej notatki prasowej). Myślę, że może to być całkowita suma godzin walki z oddziałami z 1.Armii Konnej.
Bo jak opisuje pionier w 1922 r.ocalona załoga (już po wykolejeniu pociągu pancernego) broniła się jakiś czas", czyli krótko.
Niestety brak jest rzetelnej informacji, w jakich godzinach ten bój Gen.Dowbora" się rozegrał? Prawdopodobnie pierwsze zetknięcie z przeciwnikiem nastąpiło o 12 w południe na stacji kolejowej Popielnia(lk. Fastów-Koziatyn) dnia 6 czerwca 1920 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie