Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 1,4k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Napisano
Tak jest, choć można się domyślać ( w przypadku ostatniego zdjęcia), że to wagon artyleryjski w kole (?). Jeśli tak, to godło było potem motywem do odznaki pamiątkowej jednego z pociągów np. Śmiałego" lub Paderewskiego" . Może się mylę, bowiem tego zdjęcia nie znałem.
Napisano
Pociąg pancerny Postrach" to zupełnie inna jednostka a w sumie istniały pod ta nazwą 2 jednostki: Postrach Nr 1" oraz Postrach Nr 2" ( obie jednostki- rosyjski tabor kolejowy).
A Wsciekły"-istniał krótko ( podają, że styczeń -7.03. 1919 r.)
Napisano
Chodziło mi o lokomotywę, która wyglądem kojarzy się z PP Postrach" vel Listowski"...
Współczesna przeróbka znanego zdjęcia Pioniera Szerokiego" ? Nie bardzo rozumiem. W sierpniu zeszłego roku wrzuciłeś jego zdjęcie, jako jedyne i unikatowe tego pociągu. Coś się od tego czasu zmieniło?
Napisano

Chodziło mi o to, że ktoś przerobił takie znane zdjęcie ukraińskiego pociągu pancernego o nazwie Wilna Ukraina" ( był to jeden z serii 4 podobnych jednostek, zbudowanych w Kijowie) i tak według tego autora miał wyglądać polski pociąg pancerny Pionier-szeroki".

Napisano

i Listowski" także z lokomotywą pancerną, zbudowaną w Kijowie. W trakcie wojny 1918-19120 oddziały Wojska Polskiego zdobyły około 30 lokomotyw rosyjskich, w tym pewną ilość lokomotyw pancernych oraz półpancernych. Przykładowo, zdobyliśmy przynajmniej 4 takie pancerne Zakładów Sormowskich.

Napisano

... natomiast o PP. Bug" nie wiem nic.
Zamieściłeś bardzo ciekawą informację. Ja mam następującą hipotezę: 15 maja 1919 r.został zdobyty w rejonie Sokala halicki pociąg pancerny Numer 212". Jest możliwe, że ta jednostka otrzymała właśnie nazwę Bug". Nazwa na cześć Grupy Bug". Tylko, jest jeden problem, że Grupa Bug" już w tym czasie nie istniała! Ciekawe.

Napisano

Sięgnąłem do źródła: M. Jabłonowski i A.Koseski O Niepodległą i granice" Komunikaty Oddziału III, gdzie podają, że istniały 2 Grupy o tej nazwie: Grupa Bug"( utw.6.01.1919 r. rozwiązana ?) oraz Grupa Bug" ( DOG Lwów, 6 Armia) utw.1.08.1920 r.
Parowóz rosyjski z opancerzeniem typu sormowskiego"( Zakładów Sormowskich ) - pociąg pancerny pod czasową nazwą Strzelec Kresowy 13 DP", nieco później przemianowany na Pierwszy Marszałek".

Napisano
Dzięki za informację o tej ilości przejętych lokomotyw, do tej pory lokomotywa PP Postrach" była jedyna w swoim typie i kształcie. Z tym PP Bug", to jak wspomniałeś jest to nawiązanie do ( nawet nie istniejącej już) grupy.
Kiedyś, zamieszczając w pierwszym naszym wątku zdjęcie Dziadka" i Petlury na poświęceniu Karmeluka", zastanawiałem się, jaki to pociąg za ich plecami? Chrzczone dziecko" mają przecież przed sobą?
Napisano

Wodzowie stoją przodem do ołtarza polowego a tyłem do pociągu pancernego.Armia URL posiadała jeszcze dwie inne jednostki w tym czasie: aporożec" i Czarnomorzec".
Nie znalazłem informacji na temat tych działek w Kaniowie"?

Napisano

Jeszcze istnieje jedno zdjęcie ukraińskiego pociągu pancernegoNumer 212". Źródła ukraińskie podają, że posiadał jedną armatę. Podaje się taką informację, że mostek kolejowy wysadzili saperzy z polskiego pociągu pancernego agończyk" i jest możliwe, że była to jakby II część agończyka". Ale to tylko hipoteza. Parowóz nie uległ uszkodzeniu oraz dalsze wagony i to mogło wystarczyć do uruchomienia tej jednostki z polską załogą. Nie można wykluczyć, że istniał taki pociąg pancerny o nazwie Bug", ale potrzebne jest jego zdjęcie.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie