Skocz do zawartości

Polskie Pociągi Pancerne w walce, 1918- 1921.


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 1,4k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

No nie tak bardzo trzy lufy". Według relacji uczestnika zdobycia jeszcze 8 ciężkich karabinów maszynowych w czterech opancerzonych wagonach, z ogólnych sześciu plus lokomotywa i platforma.Może to wszystko rozdzielono na dwa składy?
Z opisu wcale nie wygląda na improwizowaną jednostkę...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj pociąg jeszcze w niemieckich rękach. Zdecydowanie nie wygląda na improwizowany, w każdym razie nie bardziej niż niejeden polski pociąg pancerny tamtych czasów...
Wg. niektórych żródeł Danuta" i właśnie Rzepicha" były rodzimym produktem". Więc może zdobyty pociąg został wykorzystany do składu Goplany" ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba sobie postawić 2 zasadnicze pytania:
1.kiedy zostało to zdjęcie wykonane -niemiecki PZ 22 w Bydgoszczy w 1919 r ? chyba nie zostało wykonane w lutym.
2. czy ten niemiecki I wojenny pociąg pancerny został zdobyty przez Polaków 17 lutego 1919 r.?
Podaję informacje za prof. Bogusławem Polakiem Wojsko Wielkopolskie 1918-1920", Koszalin 2000 r., str.131: w rejonie Rynarzewa.. Niemcy wprowadzili do akcji dwa pociągi pancerne, działające z bazy w Bydgoszczy. Znajdowały się tam dwa pociągi, w tym jeden uzbrojony w dwie armaty automatyczne 30 mm i w 4 ckm."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zdjęcie mogło zostać wykonane choćby w styczniu, a nawet w lutym. Nawet przed wyjazdem do ostatniej walki.
2.Nie wiem, skąd czerpał informacje prof. Bogusław Polak ( a bardzo chciałbym wiedzieć), ale ten wspomniany odpada chyba, bowiem z relacji uczestnika zdobycia pociągu wynika, że uzbrojenie było inne.Wspominałem o tym wcześniej.
Odnośnie Goplany", to nie chodziło mi, czy była określana jako szkolny pociąg, czy inaczej, tylko, czy możliwe, że to Goplana" mogła przejąć wagony od onego zdobytego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowód, że rozbieżność ówczesnych informacji, aż prowokuje do współczesnych Polaków rozmów w temacie minionych lat";-) Apropo, to już nie Pz.22?
Rozumiem, że info o poświęceniu PP Goplana" to odpowiedż na moje pytanie.Trochę dwuznaczne, bowiem, wiemy dobrze, że takie uroczystości odkładano czasem czas jakiś.
Tutaj jest relacja jednego ze Sprawców" pozyskania niemieckiego PP, jedynego, pod Rynarzewem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie