Jump to content

1 Pułk Artylerii Lekkiej Legionów.


Recommended Posts

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1.Pułk Artylerii Lekkiej Legionów to jednostka bez historii.
Powstała w wyniku zmiany nazwy; rozkazem z dnia 31 grudnia 1931 Minister Spraw Wojskowych, marszałek Józef Piłsudski zmienił nazwę 1.Pułku Artylerii Polowej Legionów na 1.PAL.
1 Pułk Artylerii Polowej Legionów to najstarsza jednostka artylerii Wojska Polskiego, zasłużona niezmiernie w wojnie 1919-20 a 1.PAL to jedynie jego kontynuacja.
Kolego formoza 58, proponuję założyć osobny temat pod nazwą 1.Pułk Artylerii Polowej Legionów".
P.S.
Wstążką orderu VM marszałek Józef Piłsudski odznaczył w Mołodecznie w dniu 3 grudnia 1920 trąbki WSZYSTKICH 9-ciu baterii 1.Pułku Artylerii Polowej Legionów.
Link to comment
Share on other sites

1 Pułk Artylerii Lekkiej to jednostka bez historii ??... A co się zmieniło w nim po zmianie przymiotników polowej" na lekkiej" po 31 grudnia 1931 roku ? Zmienił się sprzęt, dowódca, korpusy oficerskie i podoficerskie, w w końcu żołnierze służby czynnej? Czy wspomniane przez Ciebie udekorowane VM trąbki 9 baterii przetrwały do chwili otrzymania sztandaru przez 1 PAL ( według Ciebie bez historii) i czy diametralnie zmieniła się sala tradycji jednostki ? W końcu, czy wszystkie PAP-y przemianowane w styczniu 1932 roku na PAL-e, straciły przy tej zmianie swą wojenną przeszłość i przestały być organiczną artylerią wielkich jednostek piechoty?
Przepraszam Kolego Koloman, ale nie będę zmieniał nazwy wątku.Dla mnie temat ten jest, wybacz, bezdyskusyjny.
Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

To mam takie pytanie:
- w bitwie pod Dyneburgiem (operacja ZIMA) w styczniu 1920
- w bitwie pod Boryspolem w czerwcu 1920
- w bitwie pod Borodzianką w czerwcu 1920
brał udział 1.PAL Legionow czy 1.PAP Legionów?
Jaką nazwę podawano w komunikatach bojowych?
Czy np. płk.Kazimierz Schally był dowódcą 1.PAL Legionów czy 1.PAP legionów?
Link to comment
Share on other sites

Sorki, mea culpa i korekta... W 1929 roku 1 PAP obchodził swoje XV lecie. To jakie obchody święcił 1 PAL w 1934 roku? Trzy-lecie, na Boga, czy XX- Lecie?.
I jeszcze jeden, kawaleryjski przykład... W końcu lat trzydziestych 3 Pułk Ułanów Dzieci Warszawy" zmienił nazwę na 3 Pułk Ułanów Śląskich.Oprócz zmiany pieczątek i druków, co tam się zmieniło? Bo chyba nie kultywowana przez okres międzywojnia historia wojenna i tradycje pułkowe.
Ale, jak wspomniałem, nie otrzymałem odpowiedzi na moje pierwsze pytania, więc czekam z niecierpliwością ;-)
Link to comment
Share on other sites

Oj,Kolego formoza58, chyba się nie rozumiemy.
Proponuję dokładnie przeczytać mój pierwszy wpis; napisałem tak:
Kolego formoza 58, proponuję założyć osobny temat pod nazwą "1.Pułk Artylerii Polowej Legionów."
Tak więc w ŻADNYM wypadku nie proponuję zmiany nazwy istniejącego wątku!!!!!!!!!!co sugerujesz w swoim wpisie.
Tylko 1.PAL Legionów nie wziął się z powietrza; kontynuacja i przejęcie tradycji innej (poprzedniej) jednostki jest rzeczą normalną.
Ale czym innym jest zapracowanie na tą tradycję a czym innym jest jej przejęcie i kontynuacja.
Historia 1.Pułku Artylerii Lekkiej Legionow zaczyna się 31 grudnia 1931 roku a pułk przejmuje i kontynuuje tradycje 1.PAP Legionów. Historia 1.PAP Legionów skończyła się 31 grudnia 1931 roku - koniec, kropka.
Tak jest z wszystkimi jednostkami, które zmieniły nazwę: kadra się nie zmieniła, sprzęt się nie zmienił, miejsce stacjonowania też, ale to już jest inna jednostka jakkolwiek przejęła i kontynuuje tradycje poprzedniej. I na swoją historię zapracowuje od zera".
Dlatego proponuję jak wyżej: OPRÓCZ wątku 1.PAL Legionów założyć wątek 1.PAP Legionów
Link to comment
Share on other sites

Twój pierwszy wpis rozpocząłeś ie miłymi" słowami, ze 1 PAL nie miał , które stały się powodem tej ww. wymiany.Nie miłymi nie dla Ciebie i dla mnie, Ja od początku zdaję sobie sprawę, że protoplastą i niejako przodkiem dla 1 PAL jest 1 PAP. Dlatego nie ma potrzeby, aby OPRÓCZ tego wprowadzić nowy wątek. Wystarczy wspomnieć o ogólnopolskiej zamianie nazw PAP-ów na PAL-e, czego nie zdążyłem zrobić. Jeśli masz potrzebę, możesz sam założyć osobny wątek. Przecież ja nie mam monopolu na zakładanie nowych, każdy zalogowany może to zrobić, oraz, co istotne... pilotować i prowadzić.
Przykro mi, że nie rozumiesz tego, że poprzez zmiany przymiotnika w nazwie, nie powstał nowy pułk. Nie mogę również zrozumieć i nie zrozumię, że historia 1 PAP Legionów skończyła się 31 grudnia 1931 roku.Dlaczego? Ponieważ, jak często to przypominam, jedni patrzą w takich przypadkach poprzez mędrca szkiełko i oko, inni sercem.
I jak to się mówi, jedziemy dalej"...
Link to comment
Share on other sites

Rok 1934.
Już po zmianie nazwy, z obchodów ( no właśnie, Kolego Koloman) ... XX- Lecia pułku. Dlatego min. myślę, że nie powstał nowy pułk bez historii, tylko nastąpiła ewolucja ( w ramach ogólnopolskiej) nazwy poprzez zamianę przymiotnika.
Zwraca uwagę maszerujący za kanonierami w historycznych mundurach, poczet trąbki 1 baterii. Podoficer trzymający trąbkę ma bandolier, jak podoficerowie sztandarowi w innych broniach.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share


×
×
  • Create New...

Important Information