Skocz do zawartości

Pociągi pancerne w Anglii w latach 1940- 1943.


formoza58

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 195
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Formoza58, znalazłeś rzecz dość niezwykłą i oryginalną! Mam na myśli fotki z 2017-10-15 18:44:57, 2017-10-22 19:28:52, 2017-10-21 22:23:53, 2017-11-02 13:45:55, chyba też i 2017-11-02 13:45:33.

W historii pociągów pancernych pojawiały się czasem modele wąskotorowe, natomiast to jest powiedzmy chyba jedyny pociąg miniaturowy :)

Na pomysł zbudowania miniaturowej kolejki w skali mniej więcej 1:3 wpadło na początku lat 20. ub. w. dwóch ekscentrycznych milionerów i kierowców wyścigowych: kapitan James Jack" Howey i hrabia Louis Zborowski. Zborowski miał już w swej posiadłości taką miniaturową kolejkę, obaj chcieli jednak zbudować linię turystyczno-rekreacyjną sensownej już długości. Na miejsce realizacji wybrali rejon Romney w hrabstwie Kent. Zborowski zginął w 1924 w wypadku na wyścigach i projekt został dokończony przez samego Howeya. Linię Romney - Hythe otwarto w 1927, potem jeszcze została przedłużona do Dymchurch. Rozstaw szyn wynosi 15 cali (381 mm). Linia ma obecnie długość ponad 22 km i 5 stacji.

http://www.rhdr.org.uk/about.html

W czasie II wojny na linii tej uruchomiono jedyny w swoim rodzaju miniaturowy pociąg pancerny :) . Składał się on z lokomotywy bodajże spalinowej, imitującej parowóz (nie jestem pewien na 100%) i 2 wagonów artyleryjskich". Każdy z nich uzbrojony był w 1 rusznicę przeciwpancerną 14 mm Boys i 2 karabiny masz. 7,7 mm Lewis (w tym 1 na podstawie przeciwlotniczej). Załoga pociągu odniosła nawet bojowy sukces - zaliczono jej zestrzelenie niemieckiego myśliwca Bf 109 :) chociaż z relacji jaką kiedyś gdzieś tam znalazłem wynikało, że to raczej niemiecki pilot, wykonujący atak szturmowy na pociąg, źle ocenił wysokość i za późno rozpoczął manewr wyprowadzenia z nurkowania, doprowadzając do katastrofy... :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Speedy, Wielkie Dzięki za rozjaśnienie genezy tego miniaturowego pociągu. Zamieściłem fotki tego liliputa", ale chyba nie był obsadzany przez polską załogę? Mimo to mieści się jak najbardziej w temacie ego wątku.
W zasadzie to dzięki niemu, zostawiłem sobie furtkę" w tytule nie dodając przymiotnika Polskie..." ;-)

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie