Skocz do zawartości
Czlowieksniegu

Przez granicę wieźli hełm nurka, aparaty i inne zabytki z czasów wojny

Rekomendowane odpowiedzi

Część miała należeć do nich, część ktoś miał przekazać im do przewiezienia przez granicę. 76 zabytkowych przedmiotów, m.in. wyposażenie nurka, aparaty i zdjęcia próbowali przewieźć przez granicę Ukrainiec i jego pasażer. Część przedmiotów pochodzi z okresu II wojny światowej.

Próbę przemytu m.in. wyposażenia nurka, aparatów fotograficznych, zegarów, zdjęć, legitymacji, kluczy, a także innych przedmiotów o wartości historycznej wykryli funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce (Podkarpackie).

Jak poinformowała w piątek Edyta Chabowska z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, przedmioty próbował wwieźć do Polski 32-letni obywatel Ukrainy. Zabytki trafią do muzeum - Kontrolując bagaże funkcjonariusze wykryli w jednym z nich nietypowe przedmioty. Były to czarno-białe zdjęcia, legitymacje, parciane i skórzane pasy, zegary, aparaty fotograficzne. Część z nich prawdopodobnie pochodzi z okresu II wojny światowej. Wśród zatrzymanych przedmiotów były także metalowe klucze z uchwytem - symbolem Gwiazdy Dawida, a także elementy wyposażenia nurka tj. hełm i buty - dodała.

Do przemycanych przedmiotów przyznał się kierowca oraz jeden z pasażerów samochodu, którym był 54-letni obywatel Ukrainy.

Jak podkreśliła Chabowska, obydwaj mężczyźni tłumaczyli, że przewożone przez nich przedmioty częściowo są ich własnością lub zostały im przekazane do przewiezienia przez granicę.

Najprawdopodobniej miały trafić do Włoch. - Po stwierdzeniu przez biegłych wartości historycznej, wieku powstania i po zakończeniu niezbędnych procedur, przedmioty trafią najprawdopodobniej do muzeum, wskazanego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - powiedziała Chabowska.

W ubiegłym roku funkcjonariusze podczas kontroli na podkarpackich przejściach granicznych udaremnili przemyt 425 zabytkowych przedmiotów. W większości przypadków, zabytki próbowano przemycić do Polski przez przejście graniczne w Medyce. (http://www.tvn24.pl)


http://www.tvn24.pl/krakow,50/podkarpackie-proba-przemytu-76-cennych-historycznie-przedmiotow,745475.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nooo, straszni przestępcy ci przemytnicy.
Szkoda,że galery już zlikwidowane, powinni tam trafić za ten straszny czyn!!!
A Państwo Polskie wcale ich nie okradło, wcale a wcale!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Te historycznie cenne aparaty chciałem zobaczyć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się×

Powiadomienie o plikach cookie