Skocz do zawartości

1945 Polska Czechosłowacja niedoszła wojna o kotlinę kłodzką (pytanie)


duszan

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Witam
Dzisiaj na zajęciach z systemów politycznych państw europy środkowo-wschodniej dowiedziałem się, że 1945 roku niewiele brakowało żeby wybuchła wojna miedzy Polską a Czechosłowacją o kotlinę kłodzką. Podobno czeski pociąg pancerny wjechał do Kłodzka. Do konfliktu nie doszło tylko i wyłącznie w wyniku osobistej interwencji Stalina. I tu pytanie czy Szanownym Forumowiczom wiadomo coś więcej na ten temat.
Za wszelkie informacje z góry dziękuje.
Pozdrawiam
Duszan
Napisano
niedawno w TVP było o tym w programie z cyklu Prawdziwy Koniec II wojny" . Kilka ciekawostek , między unnymi rosjanie nie uznawali Polaków jako władzy tylko czechów , Czesi dość ostro sobie poczynali , sprawa trwała kilka lat , do czasu aż Polacy stwierdzili że powtórzą aneksję" Śląska Cieszyńskiego.
Napisano
Tak, to b. ciekawe. Czech ewizjonista", który występował w tym progr. mówił, że przyłączenie Kotl. kłodzkiej nie ma żadnej racji historycznej - to zawsze były Czechy (podobno). Czesi mają nawet coś na kształt ziomkowstwa wypędzonych z rejonu Kłodzka :)
Można gdzieś o tym poczytać?
Napisano
A może zaatakujmy ich teraz i podbijmy. W przypadku sukcesu władza zyskałaby poparcie. Możemy to zrobić pod pretekstem interwencji przeciwko łamaniu praw człowieka. Czesi i Słowacy bardzo dokuczają cyganom, więc powinniśmy im pomóc. Myślę, że USA i UK mogłyby się przyłączyć, wtedy oddalibyśmy im jedną strefę do kontroli.
;-)
Napisano
Granicą Śląska były Góry Bardzkie więc Kotlina Kłodzka w czasach historycznych nigdzy nie należała do Rzeczypospolitej. Z tego względu Czesi może i mają racje...
Napisano
Można jakieś okruszki znaleźć. Np. tutaj:
http://www.dat.prosilesia.net/cms/debate/detail.php?nr=354&kategorie=debate (na dole str.) jest, z grubsza, to o czym mówił Past. Nieźle brzmi ta wizja niedoszłej wojny polsko-czechosłowackiej :)

A tutaj to o czym mówił Krecio: http://www.ziemiaklodzka.pl/ziemia/main/hist/pihist_p.html - z małą poprawką - ziemia kłodzka przez 20 lat należała do Piastów :)

Tutaj czeski rewizjonizm: http://www.republika.pl/cepolsite/politika/stosunki.htm
Napisano
Zelig, ja stwierdziłem tylko, iż granicą Śląska były Góry Bardzkie, za nimi było i chyba nadal jest Hrabstwo Kłodzkie nigdy nie przynależne do Śląska.
A swoją drogą (i proszę mi nie zarzucać ciągotek rewizjonistycznych)to w latach 1600 - 1601 Gibraltar był lennem polskim...
Napisano
Przecież się nie czepiałem :)
afera z Piastami = afera z Gibraltarem. Mniej więcej podobny poziom wyjścia do roszczeń terytorialnych.
Napisano
Zeligu!!! Toż i ja sie bynajmniej nie czepiam. Pyskuje tu tylko i wyłacznie z uwago na to, iż w trakcie moich wieloletnich wędrówek po i grzebania o Śląsku mam niejakie przeświadczenie, że zbyt pochopnie zalicza się ten rejon do tej naszej, starej, piastowskiej krainy. Ot tak jakoś mi sie wydaje, że zaraz po wojnie mieliśmy farta albo jest to wynik uprawiania globusowej polityki". Tak czy owak ładny kawałek nam sie dostał. A co do zasadniczego wątku to mam rodzinę w stolicy Hrabstwa i opowiadano mi, że faktycznie czechici coś tam zaraz po wojnie kombinowali z karabinami ale mieli niefart bo akurat były tam wojska Świerczewskiego...
Napisano
no cóż, Czesi próbowali różnych numerów, przeczytajcie też to: http://serwisy.gazeta.pl/edukacja/1,51816,1882239.html

Radi (Księstwo Cieszyńskie)
  • 2 months later...
Napisano
W kontekście wczorajszych wydarzeń lepiej się módlmy, żeby Czechom się nie przypomniały te ieścisłości" terytorialne...
Napisano
Fakt. To nie jest zbyt trudne. W dodatku po przegranym meczu, Czesi zabiorą nam kawałek boiska.
(patrząc z ich perspektywy - to odbiorą")
Napisano
he he he... dobre.

Chociaż myślę, że od śpiewania hymnu, to oni mają pana K. G. Wątpie żeby byli zainteresowani transferem tej pieśniarki... Szczególnie, że nie mogli by wtedy przed meczem powiedzieć: Gott mit uns".
Napisano
jak kogoś interesuje ten konflikt to niech pisze na majla ppalys@o2.pl - to autor książki o tym. A konflikt dotyczył nie tylko kotliny, ale także okolic Raciborza, gdzie nawet został skoncentrowany nasz 1 Korpus Pancerny z rozkazami ataku. Został on zażegnany po interwencji Moskwy.
Napisano
Dzięki za info i mejla! Ale, to znaczy, że ta książka istnieje tylko wirtualnie, czy może jest w normalnym obiegu? (Tytuł? Autor...?)
  • 7 years later...
Napisano
Niemałą rolę w konflikcie o Dolinę Kłodzka w czerwcu 1945r. odegrał pełnomocnik rządu RP na powiat Kładzko Tadeusz Musiał
(zmarł 25.01.2008 w Kielcach) - mój ojciec.Pełnomocnikiem został ponieważ mianowany na tą funkcję płk.LWP odmówił tłumacząc,że to jest niebezpieczne.Na to dictum mój ojciec
zdziwiony zapytał jak to możliwe żeby żołnierz tchórzył. Wówczas wojewoda Piasecki zapytał ojca czy się boi i po otrzymaniu odpowiedzi odmownej wręczył nominację ojcu.Wszystko to zostało pokazane w filmie dokumentalnym TVP Wrocław -Prawdziwy koniec wielkiej wojny" z 2003 roku.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie